Článek
Možná vás v závěrečné rovince překvapí rychlost, s jakou narcista odkráčí.
Předcházely tomu hromy, hrozby, blesky, výčitky, soptění… a pak nic. Jako kdyby váš vztah nikdy neexistoval a vy se ani nepotkali. Vymazáno.
Opak je pravdou. Je to klam. Divadýlko.
Narcista na vás NIKDY nezapomene. Ani na to, co jste mu do života přinesli.
„Narcismus vůbec není o lásce k sobě samému. Je to o grandióznosti poháněné vysokým výkonem a sebenenávistí. Narcismus definuji jako strach založený na hanbě být obyčejný,“ sdílí pro Nick Wolny res. prof. Brené Brownová.
Narcistická porucha osobnosti je duševní porucha, která se vyznačuje extrémním soustředěním se na svou vlastní osobu ve spojení s neschopností brát ohled na pocity druhých. Podle odborníků splňuje kritéria poruchy přibližně 5 % populace.
Je však pravděpodobné, že mnohem více lidí vykazuje ve větší či menší míře řadu narcistických rysů. Čím jsou extrémnější, tím mají viditelnější důsledky na mezilidské vztahy.
Zejména jejich zaměření výhradně na svou osobu a nedostatek empatie vedou k tomu, že k lásce přistupují více jako k projektu než k milostnému svazku. Pro partnera bývá soužití traumatizující, zejména pokud je vztah dlouhodobý a patřičně „prorostlý“.
Pokud jste žili s narcistou, pravděpodobně vám vše napsané bude připadat důvěrně známé. Určitě jste si svou situaci prozkoumali, znáte všechny příznaky a symptomy a začínáte DOOPRAVDY chápat, že navzdory vaší snaze, lásce, přemáhání se nebo sebeobětování byl vztah předurčen k nešťastnému konci.
Ale každá informace, kterou se vám podaří získat, vám pomůže vše lépe rozklíčovat, pochopit, doplnit si celkový obrázek. A jeden z velmi důležitých a podstatných faktů je, že i když je vztah ukončen, „narcísek“ na vás nikdy nezapomene.
Proč tomu tak je?
Žárlivost mají ve své DNA.
Tím je myšleno, že je neoddělitelnou součástí narcistického balíčku a zabudována hluboko v systému.
Vztahy vnímají jako projekty a lidi jako majetek. Na určité úrovni věří, že jim patříte. I když by to nikdy nedali najevo, zoufale se bojí, že půjdete dál s někým jiným.
Co je pro ně nejhorší představa? Že bez nich budete šťastní, bez problémů zvládnete fungovat a budete úspěšní. Vidí věci černobíle, vaše spokojenost je jejich prohrou.
Závisláci na kontrole
Jsou závislí na kontrole a vždy budou chtít vědět, co děláte. Budou vás sledovat na internetu, kontrolovat vaše aktivity a přátelství všemi možnými způsoby a možná vás dokonce budou kontaktovat prostřednictvím „naverbovaných špionů, posluhovačů nebo obdivovatelů“.
To je důvod, proč vám mohou posílat nějaké zprávy měsíce, dokonce i roky po rozchodu. Nechtějí se nikdy vzdát kontroly. Zranili jste je.
Neublížili jste jim citově. Ne způsobem, jako oni ublížili vám. Ale tím, že jste je upozornili na jejich špatné chování nebo se jim postavili a ukončili vztah. Odhalili jste je a odmítli.
Dokázali jste, že nejsou tak mocní, jak si mysleli. Na to nezapomenou.
Mistři výčitek
Za problémy ve vztahu, rozchod nebo cokoli, co se jim od té chvíle v životě nepovede, budete mít v jejich očí odpovědnost vy. Jsou to mistři v přenášení viny.
Zkazili jste to. Zklamali jste je. Nesplnili jste jejich očekávání. Chovali jste se špatně. Nebyl jste dostatečně dobrým partnerem. Vždy za vše může někdo jiný, oni nikdy.
Neustále se vrací
Najdou si způsob, jak vás kontaktovat. Nejde o to, aby zjistili, jak se máte v opravdovém, starostlivém smyslu, ale aby zjistili, zda ve vás stále mohou vzbudit nějakou reakci. Klidně i negativní.
Znamená to pro ně, že vám na nich stále záleží. Tyto pokusy o kontakt se nejčastěji objevují, když vztah skončili nebo je jejich současný vztah nejistý.
Potřebují si potvrdit, zda mají vliv.
Pokud jim neodpovíte nebo se budete chovat, jako by neexistovali, nakonec se stáhnou. Nedokážou se vyrovnat s úplným odmítnutím. Je to příliš ponižující.
Pamatujte, že jeho vzpomínky nejsou motivovány láskou nebo touhou. I kdyby chtěli být takovou osobou, nemohou. Nejsou k tomu uzpůsobení.
Vzpomínají na vás, protože jste se vymkli kontrole. Dostali jste se pryč. Zotavili jste se a začali žít. Bez nich.
Bude pro vás velkou životní výzvou v tom pokračovat.
„Na vztahu s narcisem je těžké, že se držíte naděje.
Většina lidí, zvláště v intimním vztahu s narcisem, se soustředí na naději: že jednoho dne bude lépe.
Vždycky tomu říkám Kráska a zvíře, protože co udělala Kráska? Prostě tančila a milovala bestii a jednoho dne se ze zuřící bestie stal princ.
Spousta lidí si pohádku vložila do svých životů, když řekli: Jestli ho dost miluji, jestli dost tančím, jestli jsem dost sladká, jestli jsem dost hezká, jestli jsem dost cokoli, pak ho potěším a on se ze zuřícího zvířete stane princem.
Nikdy to nebude dost a myslím, že to je skutečný paradox v narcistickém vztahu,“ uvedla v rozhovoru pro APA klinická psycholožka Ramani Durvasula.
Zdroje: NZIP, APA, Nick Wolny