Článek
V dnešní době přeplněné technikou se fyzická měna, kterou jsou papírové peníze nebo mince, postupně vytrácí. Transakce jsou stále více digitalizované a ve světě roste poptávka po jiných formách měn. K těmto měnám patří kryptoměny, digitální měny a virtuální měny. Spousta lidí má tendenci tyto výrazy zaměňovat nebo je řadit na stejnou úroveň. Mezi těmito výrazy ovšem existují podstatné rozdíly.
Digitální měna
Digitální měna nebo také digitální hotovost je termín obecný, který se používá k popisu všech elektronických peněz. Podkategorií digitální měny jsou právě kryptoměny a virtuální měny. Digitální měna funguje naprosto stejně jako fiat měny. Na rozdíl od fyzické měny je její hlavní vlastností nehmotnost.
Proces tvorby digitální měny je velice jednoduchý. Fiat měna se převede do digitální podoby a uloží se do elektronické peněženky. A právě díky této nehmotnosti můžete digitální peníze obchodovat online, tj. provádět okamžité transakce přístupem k elektronické peněžence. Následně tuto digitální měnu můžete použít k platbě za služby, k nákupu zboží nebo odeslání jiným lidem. Příkladem digitální měny je PayPal, Wepay, Webmoney, Qiwi a další.
Virtuální měna
Jak již bylo uvedeno výše, virtuální měna je podkategorií digitální měny. Z hlediska svého fungování se liší od kryptoměn a na rozdíl od nich má od Evropské centrální banky jasně stanovenou definici:
„Virtuální měna je digitální forma peněz v neregulovaném prostředí, která byla stvořena a je kontrolována svými vývojáři a používá se coby platební metoda mezi členy specifické virtuální komunity.“
Příklady takových měn můžeme najít například v online hrách. Typickým příkladem je může být měnová jednotka používána v MMORPG hře World of Warcraft (WoW), tzv. Gold. WoW Gold slouží ve hře jako prostředek směny. Umožňuje hráčům nakoupit různá vylepšení a dosáhnout tak vyšší herní úrovně.
Kryptoměna
Kryptoměna je typem digitální měny neboli typ elektronických peněz. Tato složenina je tvořena ze dvou slov – krypto a měna. Měnou rozumíme obvykle peníze, za které si můžeme koupit jídlo, zaplatit za elektřinu nebo jít do kina. Tyto peníze vydávají centrální banky jednotlivých států.
První slovo krypto je odvozeno od slova kryptografie=šifrování. Kryptoměny používají tzv. asymetrickou kryptografii, která se od té symetrické liší tím, že se k šifrování a dešifrování používají odlišné klíče. Technicky vzato se jedná o jednotky a nuly, které proudí po internetu a jsou uložené ve formě dat na pevných discích serverů po celém světě.
Srdcem kryptoměn je otevřená decentralizovaná databáze – blockchain. Blockchain je hlavní účetní knihou kryptoměn, ve které jsou uchovávány všechny transakce. Blockchain odstraňuje potřebu třetích stran, jedná se o tzv. peer-to-peer systém (P2P). Síť tedy není řízena centrálně, ale je tvořena obrovským množstvím počítačů (tzv. uzlů), které mezi sebou navzájem komunikují a transakce ověřují.
Závěr
Od svého vzniku v roce 2009 popularita kryptoměn neustále roste. Jednotlivé kryptoměny, v čele s tou největší, dle tržní kapitalizace – Bitcoinem (BTC), dosahují stále nových a nových maxim a přitahují tak pozornost stále většího počtu institucionálních investorů.
Ačkoli jsou kryptoměny stále ještě „v plenkách“, neboť se jedná o trh velmi mladý, v budoucnu lze očekávat opravdovou krypto revoluci. Záleží tedy pouze na vás, zda zůstanete stát opodál nebo se stanete součástí tohoto nově vznikajícího trhu.