Hlavní obsah
Aktuální dění

Dětští vojáci i kulka v letadle. V Mexiku zadrželi syna El Chapo Guzmána a vypuklo peklo

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: YouTube

Ovidio Guzmán při svém prvním zadržení v roce 2019. Tentokrát už zákonu neunikl.

6. 1. 0:00

Mexické ozbrojené síly si ve čtvrtek připsaly cennou trofej. Nad ránem se jim podařilo zadržet Ovidio Guzmána, přezdívaného Ratón (Myš), který byl šéfem kartelu Los Chapitos - „pohrobků“ po jejich zadrženém otci, legendárním El Chapo Guzmánovi.

Článek

Celá záležitost je o to pikantnější, že se jedná o jeho druhé zadržení v průběhu posledních tří let. Mexické ozbrojené složky jej dopadly už na podzim roku 2019, ale jen pár desítek minut po jeho zadržení v hlavním městě státu Sinaloa Culiacánu, který je považován za baštu kartelu Sinaloa, rozpoutali jeho stoupenci nespoutané peklo. Hořící cisterny a autobusy zablokovaly provoz v ulicích, nad hlavami obyvatel létaly kulky z těžkotonážních zbraní a narcos dokonce obklíčili vojenské základny nebo ubytovny vojáků. Situace došla tak daleko, že mexický prezident nakonec nařídil cennou trofej propustit.

Stejná situace se odehrávala i ve čtvrtek 5. ledna. Kolem páté hodiny ranní členové Národní gardy podle prvních informací zastavili konvoj aut, v němž seděl právě Guzmán, jeden ze synů nadoživotí odsouzeného narkobarona El Chapo Guzmána, někdejšího lídra kartelu Sinaloa. O několik hodin později už úřady potvrdily, že byl převezen do hlavního města Ciudad de México.

Mezitím však v ulicích Culiacánu opět vzplály ohně. Autority nařídily zavřít školy a úřady a požádaly obyvatele, aby nevycházeli z domů. Ve městě se strhly přestřelky.

Komerční letecká společnost Aeromexico dokonce informovala o zasažení kulkou jednoho z jejich letadel s pasažéry na palubě. Na videu je vidět, jak se cestující krčí k podlaze, zatímco stroj roluje po ranveji. Na některých videích jsou dokonce vidět děti se zbraněmi.

Ministr obrany Luis Cresencio Sandoval uvedl, že Guzmán je obviněn z vedení frakce známého kartelu Sinaloa svého otce. Sledovací operace s cílem dopadnout Guzmána juniora měla podle něj podporu amerických představitelů. K zatčení došlo jen několik dní před návštěvou amerického prezidenta Joea Bidena, který má příští týden navštívit Mexiko na summitu severoamerických lídrů.

Americké ministerstvo zahraničí tvrdí, že on a jeho bratr Joaquín v současné době dohlížejí ve státě Sinaloa na přibližně jedenáct laboratoří na výrobu metamfetaminu ve státě Sinaloa, kde se měsíčně vyrobí přibližně 1 300 až 2 200 kilogramů této drogy. V prosinci na něj vypsali odměnu až pět milionů dolarů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz