Hlavní obsah
Cestování

Dům dobyvatele Cortése v Mexiku z roku 1519 brutálně ukazuje, jak příroda vítězí nad člověkem

Foto: Václav Lang

Obrostlé zdi prastarého domu, jako by škrtič pozříval svou kořist.

Nedaleko Mexického zálivu se ukrývá nenápadná vesnička La Antigua, první španělské město v Mexiku. Dům kolonizátorského esa Hernána Cortése tam dodnes stojí – coby součást impozantního přírodního úkazu.

Článek

Přijel jsem do městečka La Antigua na přelomu února a března. Čekal jsem zástupy turistů, otevírací hodiny, lana a výstražné cedule. Místo toho jsem stanul v bohem zapomenuté vísce, kde stačilo udělat pár kroků a procházeli jste se po nejstarším evropském domě v Mexiku, na dohled od prvního španělského kostela v této zemi.

Nenápadná víska uprostřed ničeho

Španělský dobyvatel Hernán Cortés se svými družinami přitáhl do Mexika v roce 1519. Než se vydal drancovat a vybíjet původní aztécké obyvatelstvo v centrální části Mexika, postavil si základnu nedaleko břehů. Dnes je známá jako La Antigua, a je tak zapomenuté, že do něj nepřijíždějí ani autobusy, jen vám zastaví na dálnici u výpadovky.

Foto: Václav Lang

Dům Hernána Cortése v La Antigua.

Do ani ne 30 tisícové obce (což ji v Mexických poměrech řadí spíš mezi minivesničky) tak musíte dál po svých, ale není to kdovíjaká štreka. Jen pro místní budete trochu jako mimozemšťani, protože – ač se to může zdát vzhledem k historickému významu toho místa – tam zase tolik zahraničních turistů nepřijde.

Což je skvělá zpráva i proto, že dostanete to nejdůležitější, co v sobě tohle místo skrývá, naservírované na autentickém podnose hezky tak, jak leží. Bez nějakých turistických cingrlátek, dokonce bez front, zákazů, příkazů či vstupného.

Vzpomínám si, jak jsem se u prvního obchůdku, vlastně vůbec první budovy při vstupu do města, zastavil, abych si vyfotil graffiti na něm vyvedené. A při tom zjistil, že vlastně stojím přímo u jednoho z těch historických domů z Cortésova dědictví, které jsem měl nakoukané z fotek. Stačilo z chodníku udělat úkrok do rozvaleniště po pravé straně a ocitli jste se uprostřed některého z nejstarších španělských domů v Mexiku. Bez lidí, bez pozornosti, bez vyrušování.

Foto: Václav Lang

Dům Cortésovy družiny v La Antigua.

Domníval jsem se původně, že to už je samotná Casa de Cortés, ale jak jsem se dozvěděl záhy, když už jsem měl místo zadokumentované asi na stovce důkladných fotografiích a několika videích, že to jedno jediné konkrétní místo se nachází ještě o kousek dál do nitra obce.

Pokračoval jsem tedy, až jsem došel na náměstíčko k prostému kostelu, kde se právě lidé scházeli k nedělní mši. Kostel byl čerstvě natřený a bílá barva poprskala i okolní okrasné tropické rostliny, a to tak, že některé pestrobarevné květy skončily celé pod bílým nátěrem. Nikdo si s tím ale starosti nedělal.

Hororová podívaná

Byla to taková až milá ignorance u stavby, která je považovaná za vůbec první evropský kostel v Mexiku. U stavby, kde bychom čekali po vzoru zvyklostí z vyspělého světa pečlivě restaurované vrstvy, neprůstřelná skla a možná i ochranku.

Za kostelem se nacházel samotný areál Casa de Cortés. Ten už měl sice svou vlastní vstupní bránu s informační cedulí, dokonce tam někdo v dáli kropil pečlivě zastřižený trávník, ale jinak tam nebyl nikdo. Ani kdokoli, kdo by po vás chtěl vstupné. Proč taky, vždyť se jdete jenom podívat někomu do ložnice. Jen tedy v tomhle případě šlo o jednoho z předních evropských kolonizátorů a zahubytele slavné aztécké říše.

Foto: Václav Lang

Dům Hernána Cortése v La Antigua.

Někdy zbyla jen torza obvodů stavení, čnějící z půdy, velkou část ale tvoří dochované zdi domu. Ty jsou tak pevně a hustě obrostlé kořeny pradávných stromů, jako když škrtič obejme vší silou svou oběť. Jako by nám příroda chtěla názorně ukázat, že je mocnější než člověk a jeho výtvory. Že si vezme zpět, co bylo její.

Ačkoli v některých místech působí tato podívaná skoro až hororově, jedná se o místo s poklidnou atmosférou, jako byste se pohybovali v blahém bezčasí. Člověk si tam tak nějak uvědomí vlastní pomíjivost a bezvýznamnost všedních událostí. I ty největší problémy zmizí, i ti největší z nás nakonec skončí spolknutí přírodou.

Foto: Václav Lang

Dům Hernána Cortése v La Antigua.

Vydržíte na tom plácku klidně i hodiny. Ne každý den se vám poštěstí dostat se na místo s tak zásadním historickým významem, a přitom tak autenticky podané a de facto mimo masový zájem turistů.

Ale byla by škoda nepopojít ještě o kus dál, kde se nachází vzácný posvátný strom la cebia, který se z nízkého kmene vine daleko do stran, jako by to byl nějaký zvláštní popínavý tvor.

Foto: Václav Lang

Posvátný strom la ceiba

Když kolem něj procházím, míjím první a vlastně jedinou skupinku návštěvníků. Zachytím od nich slovenštinu. A jak už to my Češi máme, v cizině se k sobě moc rádi nehlásíme. A tak dělám, že neslyším, a jdu si po svém. Až k řece Río de Antigua.

Popíjím torito, místní likér s kokosového mléka, připomínající baileys, a přemýšlím, jak by to tady i v Evropě vypadalo, kdyby se Cortés a jeho parta onehdá v Antigue neobjevili.

Jak to bylo ve Veracrúzu dál, jsem popsal v článku Přístav, piráti a šamani.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz