Článek
Nádoba se studenou vodou nad hlavou. Pod ní leží připoutaný člověk. Kapka za kapkou pomalu dopadá na obličej mladého muže. Roztříští se jako sklenička po dopadu na zem. Každý úder od vytrvalého živlu připomíná bodnutí jehlou. Myšlenky se roztékají a pomalu narůstá úzkost z nedostatku spánku. A místo úlevy přichází jen další a další kapička. I když se možná zdá tento druh mučení celkem přijatelný ve srovnání s jinými a mnohem brutálnějšími, není radno ho podceňovat. A už vůbec ne ho podstupovat. Ale to vám říkat nemusím. Přece jenom který blázen by něco takového dobrovolně vyzkoušel?
Jedna bláznivá výzva za druhou
Na tuto otázku mám jednoslovnou odpověď. IZIDORE. A kdo to je? Jedná se o amerického influencera a streamera na platformě Twitch. Svých více jak 39.000 sledujících pravidelně obohacuje o záznamy z hraní her a mimo jiné i různé bláznivé výzvy. Při jedné z nich se například pokoušel postavit domeček z karet s větrákem za zády. Kdykoli mu některý z jeho fanoušků poslal finanční příspěvek ve formě virtuálních žetonů, kterým se říká „bity“, větrák se spustil a veškerou snahu mu rozfoukal.
Čínské mučení pro slávu a peníze
Co ale budí kontroverze je jeho poslední stream, ve kterém na sebe influencer uplatnil čínskou metodu mučení, při níž dopadá na hlavu člověka série vodních kapek. Přestože působí oproti jiným metodám celkem mírně, jeho síla spočívá v psychickém nátlaku. A tomu se IZIDORE rozhodl vystavit. A aby to udělal ještě zajímavější, nechal svoje fanoušky a diváky, aby rozhodovali o tom, kolik kapek na něj spadne. Takže se vědomě odevzdal trýznění. Za zakoupení předplatného jeho kanálu nebo už zmíněných virtuálních žetonů mu pokaždé spadlo na hlavu určité množství kapek. Stream, během kterého mučení podstoupil, trval celých 16 hodin. Když se jeden z jeho fanoušků zeptal, proč to dělá, odpověděl:
„Nájem po splatnosti.“
Magazín Unilad zmínil některé z reakcí šokovaných fanoušků:
„Čínská metoda mučení pro prachy a slávu, to je ŠÍLENÝ!“
Jiní diváci zas reagovali, že jim to připadá jako jedna z epizod britského dystopického seriálu Black mirror, kde se v jednom z dílů nechává protagonista ponižovat, aby mohl zaplatit složenky za doktora.
Umění z minulého století vs. součanost
Mně osobně to připomíná spíš experiment srbské umělkyně Mariny Abramovićové z roku 1974, ve kterém použila svoje vlastní tělo jako předmět výstavy. Návštěvníci si s ní mohli dělat co chtěli. Nejprve ji lechtali peříčky a hladili ji, ale postupně se v nich začala uvolňovat agrese a pokračovali svlékáním, štípáním a řezáním. Tento experiment měl ale na rozdíl od influencera hlubší smysl. Umělkyně chtěla ukázat, jak daleko mohou lidé zajít, pokud jim to dovolíme.
Influencer se na konci svého streamu vyjádřil, že si nepřipadal jako mučený.
„Tohle byla taková sranda. Výsledek je mnohem lepší, než jsem čekal,“ prohlásil.
Možná mě můžete nazvat staromódním, ale legraci si představuji jinak. Ale třeba jsem v tomto ohledu zbytečně konzervativní. Ze svého úhlu pohledu považuji za důležité, aby se podobné „vylomeniny“ někteří nepokoušeli dělat doma. V tom vidím úskalí u podobných influencerů. Mají až příliš velký vliv na společnost. A místo pozitivních příspěvků, které by mohly fanoušky edukovat, často podstupují nebezpečné a nesmyslné akce, které místo obohacení přinesou jen bolest a prázdnotu.
Zdroje:
https://www.unilad.com/news/social-media/twitch-streamer-chinese-water-torture-for-money-272571-20250415
https://cs.wikipedia.org/wiki/Rhythm_0
https://www.twitch.tv/creatorcamp/cs-cz/paths/monetize-your-content/bits-and-subscriptions/
https://www.sportskeeda.com/us/streamers/news-who-izidore-twitch-streamer-goes-viral-letting-live-audience-torture-donations
https://www.twitch.tv/izidore/clip/CloudyAbstemiousStinkbugYouWHY-YvYvSSddqO92NeUj