Článek
Symbolem tržního ekonomického systému se postupně staly Spojené státy americké a jejich federalistický a demokratický systém. Nejen svým vnitřním systémem tržního hospodářství, ale i rozsahem tržních a obchodních vztahů na globální úrovni. V ekonomických dějinách USA lze pozorovat i různé ekonomické jevy, ale i jevy ekonomického izolacionismu. Izolacionismu propojeného v různých dějinných a civilizačních fázích s mocenskými a super velmocenskými ambicemi.
Tržní hospodářský systém ve své rozdílnosti různých variant se v současnosti stal i základem ekonomického a obchodního rozvoje v planetárním měřítku. V současnosti sehrává prioritní úlohu jako základní faktor hybridního a dezinformačního válčení na planetě. Na planetě, kde vystupují do popředí různé zdroje surovin a životních potřeb pro existenci lidstva. Ekonomika a infrastruktura, služby všeho druhu se stávají určovací silou jednotlivých států a zvláště supervelmocí. Supervelmocí, které se snaží vtisknout svoje vize a koncepce svého řádu a pořádku na jednotlivé kontinenty v planetárním měřítku.
V současnosti jsme svědky situace, kdy do popředí vystupuje v mocenské a politické hře na povrch izolacionismus Spojených států amerických. Izolacionalismus, kdy do mocenské a ekonomické soutěže vstupuje přes uvalování cel nový mocenský a ekonomický faktor. Faktor, jehož ostří je zaměřeno proti čínské supervelmoci a její obchodní zdatnosti a celosvětové expanzi. Jevem s tím spojeným je i pokus americké ekonomiky narovnat a stabilizovat obchodní bilance se státy nejen na americkém kontinentě, ale i na ostatních. Tento izolační zásah do tržního ekonomického systému se může stát dominovým efektem, který může narušit ustálenost tržního ekonomického systému.
Mocenský a ekonomický zásah prostřednictvím celní politiky, může snadno rozkolíbat globální ekonomické trhy, ale i mít politický a ekonomický dopad i v místním lokálním, ale i v globálním lidském prostředí. Z hlediska Spojených států amerických se jedná o pokus o rozhýbání ekonomiky jiných a k návratu výrobních kapacit a investičního kapitálu. Z hlediska Spojených států amerických i jedná se o upevnění velmocenské převahy a také zeslabení ekonomik dvou dalších supervelmocí. Lze jen odhadovat, zda se takový záměr může zdařit. Zůstane však realita jeho důsledku, a to v možném kladném nebo negativním dopadu na další vývoj tržního ekonomického systému. Někdy se takový pokus v tržním systému může chovat jako bumerang a napáchá škody tomu, kdo jej vypustil.
Jedna realita však zůstává, že každé ekonomické ZMĚNY A NARUŠENÍ EKONOMICKÝCH INTERAKCÍ, se vždy promítá do sociální oblasti. Jedno je možno též podotknout, že nadále potrvají konfliktní situace v oblasti zdrojů energií a životních a existenčních potřeb.
Kapitalistický tržní systém
Lidská civilizace je spojena s výměnným OBCHODEM, S RŮZNÝM DRUHEM MĚNY A VLASTNICKÝMI VZTAHY, ZALOŽENÝMI NA SVOBODNÉM PODNIKÁNÍ V RŮZNÝCH ČASOPROSTOROVÝCH JEDNOTKÁCH LIDSKÉ CIVILIZACE.
KAPITALISTICKÝ TRŽNÍ SYSTÉM se prakticky tvořil ve středověku a nalezl svůj rozvoj v 18. až 20. století. Stal se i základním fundamentem v 21. století. Tento systém má tendenci stále se rozvíjet v globalizačníma multikulturním prostředí v lidském civilizačním procesu. Je založen na svobodě lidského podnikání a vlastnických vztazích k movitému i nemovitému majetku na místní, lokální a globální úrovni a na respektování majetkových dohod v mezinárodní lidské komunitě.
Tržní kapitalistická ekonomika obstála i v soutěži různých vizí a programů, stavěných na množině ideologií a rovnostářství i inženýrství sociálního charakteru. V různých svých politických a ekonomických variantách překonala i vlastnické vztahy, vycházející z anarchistických, socialistických a komunistických i extrémních společenských vizí a programů.
Lidské společenství se dostalo do vývojové fáze občanské rovnosti ve vývoji lidského zákonodárství v různých mocenských a politických systémech. Lidské společenství však nepřekonalo lidskou přirozenou nerovnost osobního charakteru, nerovnost ve vlastnických vztazích a sociální nerovnost v lidském společenském prostředí.
Tržní kapitalistická ekonomika stala se fundamentálním základem v rámci demokratické, autoritativní i totalistické státnosti v globalizovaném a multikulturním lidství na planetě.
Do lidského a společenského procesu na planetě SE VŠAK VKLÍŇUJÍ NOVÉ MOCENSKÉ A SPOLEČENSKÉ TRENDY, vyplývající ze samotné podstaty existence lidstva na planetě Trendy a změny provázené egoistickými postoji na národní i nad národní úrovni. Do vývoje nějakých pořádků a řádů na planetě se vkrádá nutnost nejen osobního, ale celospolečenského zabezpečení energetických a životně důležitých potřeb. Potřeb pro vždy současně existující lidskou populaci a pro generační a existenční potřebu perspektivních generací. Na jedné straně vystupuje materiální potřebnost, na druhé straně vystupuje energetická a lidská náročnost, ale již i hledání plošných podmínek pro plnohodnotnou existenci občana v občanské společnosti. S tím je spojeno hledání způsobu a podmínek, překonávajících národní a nadnárodní bariéry a vytváření nového společenského a ekonomického zázemí, ale i řádu a pořádku.
Již vzdáleně se přibližuje posuzování občana jako jednotky osobně intimního a celospolečenského charakteru a vytváření prostředí a hledání občanské, ekonomické a sociální rovnosti lidské bytosti na planetě.
Základní otázka je, jakým směrem se nadále bude ubírat lidský civilizační proces na planetě a k jakému novému pořádku a řádu směřuje současné lidství.
Dějinné a společenské poznatky ukazují, že vývoj lidství na planetě provází společenská zákonitost. Zákonitost v cyklech civilizačního vývoje vzniku, rozvoje, rozkvětu, stagnace, rozkladu lidských organizačních pořádků a řádu.
Ve stagnačním a rozkladném období vždy začíná vznik nových společenských pořádků a řádů. Nových společenských a sociálních podmínek pro existenci lidstva v měnícím se ekologickém a přírodním prostředí na planetě.
Lze jen konstatovat, že veškeré současné prognózy a úvahy zřejmě překoná nová realita lidské existence na planetě, kdesi ve vesmíru.