Článek
Co mě překvapuje, je fakt, že je jich v hlavním mediálním proudu většina. Vysvětlení je celkem jednoduché – jsou to lidé bez vzdělání v oblasti přírodních věd. Je to zjevné z mnoha jejich vyjádření. Pan Schmarz například včera napsal: „šílený plán snížit emise o 90 % do roku 2040 ve srovnání s úrovněmi z roku 1990“. Co je na něm šíleného? Že bude znamenat snížení životní úrovně třeba o 10 %? „Obyčejná“ válka by snížila tuto úroveň mnohem víc. Šílený je naopak nárůst, který způsobuje planetární změny v klimatickém systému. Není to nadnesené zveličování, je to holý fakt.
Jsme těsně za polovinou roku a (pouze) letošní produkce emisí CO2 přesahuje hodnotu 21,3 miliardy tun. To je sice jen číslo, které si nikdo neumí efektivně představit, ale je tu i jiný způsob: Za posledních sto let zvýšilo lidstvo spalováním fosilních paliv obsah uvedeného skleníkového plynu o 42%. To je šílená hodnota, když si uvědomíme, že jde o globální parametr atmosféry. A šílení ignoranti píší o tom, že je nutné ustoupit od omezování emisí kvůli konkurenceschopnosti a zachování životní úrovně.
Fatální je, že tito lidé, vedeni svým vychýleným „názorem“, založeným na subjektivních pocitech se snaží ovlivňovat masy hloupostmi jako, že růst emisí je přirozený (a sopečná činnost je mnohem důležitější). Pořádná erupce sice uvolní mimo jiné i desetitisíce tun CO2, ale záznamy ukazují, že ani ty největší nedokázaly vymazat sezónní výkyvy trendu. (Obsah CO2 v atmosféře totiž každoročně stoupá i klesá podle toho, zda převažuje odčerpávání rostlinami a oceánem nad růstem způsobeným lidstvem – pokud by severní a jižní polokoule měly stejné zastoupení pevniny a oceánů, žádné výkyvy by nebyly a obsah by jen stoupal).
Celkový vzestup je zkrátka přímo úměrný množství spálených fosilních zdrojů. A dokud nebude vyvinut (a hlavně zaveden) způsob odstraňování emisí produkovaných lidmi, je jedinou nadějí (nikoli jistotou) na záchranu lidstva v budoucnu radikální omezení emisí. Ekonomicky smysluplnější strategii než emisní povolenky (pro všechny producenty) zatím nikdo nevymyslel. Všichni odpůrci tohoto postupu jsou jen kritici, kteří nic jiného než oddalování tragédie nenabízejí. Výmluva na to, že jiné země nedělají nic, je zčásti nepravdivá, zčásti nemorální a zčásti sobecká. Chápu, že všichni neoplýváme jen cnostmi, ale po elitách bychom měli chtít, aby se alespoň snažily.