Hlavní obsah

Propolis: přírodní antibiotikum a jeho účinky

Foto: Včelí Svíčky

Včelí farma AnnKas - propolis a jeho účinky

Propolis je jedním z nejúžasnějších produktů, které včely vytvářejí. Ačkoli je známý především pro své antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti, propolis nabízí mnohem víc.

Článek

Co je propolis a jak ho včely vyrábějí?

Propolis je pryskyřičná látka, kterou včely sbírají z pupenů a mízy stromů a různých rostlin. V úlu ho včely míchají s voskem, enzymy a dalšími látkami, které produkují, čímž vzniká hustá a lepkavá hmota. Pro včely má propolis zásadní význam – používají ho jako stavební a ochranný materiál. Vyplňují jím mezery v úlu, čímž chrání své prostředí před bakteriemi, viry a houbami.

Propolis jako přírodní antibiotikum

Jednou z nejvýznamnějších vlastností propolisu je jeho silné antibakteriální, antivirové a protizánětlivé působení. Díky těmto vlastnostem se propolis často nazývá „přírodní antibiotikum.“ Obsahuje flavonoidy, esenciální oleje, vitamíny, minerály a mnoho dalších bioaktivních látek, které společně bojují proti různým zdravotním neduhům.

1. Antibakteriální účinky

Propolis působí jako přirozený bojovník proti škodlivým bakteriím. Studie prokázaly, že propolis může inhibovat růst různých druhů bakterií, včetně těch, které způsobují infekce v ústní dutině, dýchacím traktu nebo na kůži. Díky tomu se propolis často využívá při nachlazení, bolestech v krku nebo pro podporu ústní hygieny. Může se ale také využívat například na Boreliózu.

2. Antivirové účinky

Propolis má schopnost potlačovat množení některých virů, včetně virů způsobujících nachlazení a chřipku. To z něj činí vynikající prostředek pro posílení imunitního systému, zejména v obdobích zvýšeného rizika virových onemocnění, jako jsou podzim a zima. Zajímavostí je, že se propolis testuje i na HIV, a s docela zajímavými výsledky.

3. Protizánětlivé účinky

Díky svým protizánětlivým vlastnostem je propolis velmi účinný při léčbě různých zánětů v těle. Může pomoci zmírnit záněty v ústech (například při zánětech dásní), v trávicím traktu nebo při podráždění kůže. Je také hojně využíván k urychlení hojení ran, popálenin nebo jizev. V neposlední řadě se využívá i při autoimunitních onemocnění.

Jak používat propolis v každodenní péči o zdraví?

Propolis je k dispozici v několika formách, což umožňuje jeho různorodé využití. Zde je několik způsobů, jak ho můžete začlenit do své každodenní péče o zdraví:

1. Propolisová tinktura

Propolisová tinktura je jednou z nejběžnějších forem, ve které můžete propolis najít. Jedná se o extrakt propolisu v alkoholu, který můžete aplikovat jak vnitřně, tak zevně.

  • Vnitřní užití: Přidejte několik kapek tinktury do teplé vody, čaje nebo medu a užívejte ji jako přírodní prostředek na posílení imunity. Tinktura je účinná při nachlazení, bolestech v krku a jako podpora při infekcích horních cest dýchacích. Při používání tinktury, je vždy nutné mít nějaký nosič, který tinkturu dopraví až do žaludku. Pokud byste jí použili samotnou, tak vám zůstane v krku a nebude plnit svou funkci.
  • Zevní užití: Naneste tinkturu přímo na rány, jizvy nebo podrážděnou kůži. Díky svým antiseptickým vlastnostem urychlí hojení a zklidní zánět. Využít jí tedy můžete i při špatně se hojících ranách, ale třeba také při pásovém oparu.

2. Propolisový sprej

Propolisový sprej je skvělým pomocníkem pro péči o ústní dutinu a krk. Stačí několik stříknutí při prvních příznacích bolesti v krku nebo dásní, a přírodní složky začnou okamžitě působit. Sprej můžete mít vždy po ruce jako rychlou pomoc při nachlazení nebo pro každodenní ústní hygienu. V případě bolesti v krku nebo při aftách, má také anestetické účinky.

3. Propolisová mast

Propolisová mast je vhodná k péči o pokožku. Její využití najdete při léčbě suché, popraskané nebo podrážděné kůže, stejně jako při hojení drobných poranění, jizev nebo ekzémů. Propolis v masti působí jako přírodní dezinfekce, podporuje regeneraci pokožky a zabraňuje rozvoji infekcí. Použít ho ale můžete i při štípnutí hmyzem.

4. Propolisové čípky

Propolisové čípky jsou ideální při hemeroidech, poševních zánětech, ale také při bolestech páteře v bederní části. Jak už jsme si řekli, tak propolis má anestetické účinky, zároveň pomáhá při hojení zánětů, což jsou vlastnosti, které právě v těchto případech oceníte.

Možné kontraindikace a upozornění

Přestože je propolis přírodním produktem, může u některých lidí vyvolat alergické reakce, zejména pokud mají alergii na včelí produkty. Proto je důležité před prvním použitím propolisu provést test – nanést malé množství na kůži a sledovat, zda nedojde k podráždění. V případě, že chcete aplikovat tinkturu, tak na zkoušku jí nanesete na dásně nad zuby.

Pokud jste těhotná, kojíte nebo máte jakékoli zdravotní potíže, doporučuje se konzultovat užívání propolisu s lékařem či odborníkem. Propolis může v některých případech ovlivňovat účinek léků, proto by jeho užívání mělo být vždy pečlivě zváženo.

Propolis je skutečně přírodní antibiotikum, které si zaslouží místo v každé domácí lékárničce. Jeho antibakteriální, antivirové a protizánětlivé účinky z něj činí univerzální prostředek pro podporu zdraví. Ať už ho používáte jako tinkturu, sprej, mast nebo čípky, propolis vám pomůže udržet vaše tělo v rovnováze a posílí vaši imunitu v boji proti vnějším vlivům.

Nezapomeňte ale na možné kontraindikace a před použitím ho vždy vyzkoušejte v malém množství. Příroda nám nabízí mnoho úžasných darů – a propolis je jedním z nich.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz