Hlavní obsah

Intermittent Fasting: Když zázrak přestane fungovat a tělo se brání

Foto: Pixabay.com

Zázračná metoda na hubnutí? Možná. Ale i přerušovaný půst má svou temnou stránku – a nikdo o ní nemluví. Co se stane s vaším tělem i psychikou, když hladovění přetáhnete?

Článek

Přerušovaný půst, známý jako intermittent fasting (IF), má jeden geniální marketingový tah: zní chytře, působí vědecky a slibuje výsledky bez počítání kalorií. Prostě jen „nejíš ráno a večer“ – a tělo zhubne samo. Co může být jednodušší?

Možná ale až příliš jednoduché.

Intermittent fasting si dnes zamilovali influenceři, sportovci i manažeři. Na sociálních sítích mluví o lepší energii, ostřejší mysli a ztrátě tuku. Někteří tvrdí, že IF léčí záněty, prodlužuje život a chrání před nemocemi. Jenže stejně jako u jiných výživových trendů je realita složitější – a někdy dost nepříjemná.

Co se děje v těle, když nejíte?

V době půstu tělo přechází na tzv. ketózu – spalování tuků místo cukrů. To může být užitečné, pokud je vaše tělo zdravé, psychika v rovnováze a spánek kvalitní. Ale většina lidí žije přesný opak: stres, přetížení, nedostatek spánku.

A tady začíná problém.

Když tělu odepřete jídlo, stoupne hladina kortizolu. To může zpočátku vyvolat pocit ostrosti a soustředění – jenže ve skutečnosti jde o stresovou reakci. Tělo se ocitá ve stavu ohrožení. Při dlouhodobém hladovění může dojít k únavě nadledvin, poruchám spánku a hormonální nerovnováze.

Zvláště u žen je riziko vyšší: výzkumy ukazují, že pravidelný IF může vést k narušení menstruačního cyklu, snížení plodnosti nebo problémům se štítnou žlázou.

Hlad jako životní styl?

IF navíc svádí k poruchám příjmu potravy – i když vypadá „zdravě“. Začíná to nevinně: jíte jen osm hodin denně. Pak pět. Pak čtyři. Ráno se trápíte hlady, večer se přejíte. A další den začíná znovu.

Tělo se brání. Šetří. Zpomaluje metabolismus.

Psychika na tom není lépe: stoupá podrážděnost, úzkosti, fixace na jídlo. A pokud přerušíte půst – přijdou výčitky a pocit selhání. „Nezvládl jsem to.“ Jenže co když to není o disciplíně, ale o nevhodné metodě?

Pro koho IF není – i když vám to nikdo neřekne

  • Ženy v reprodukčním věku
  • Těhotné a kojící
  • Lidé s úzkostmi nebo depresí
  • Ti, kdo mají v minulosti poruchy příjmu potravy
  • Tělo pod vysokým stresem (např. manažeři, rodiče malých dětí, nespavci)

U těchto skupin může IF zhoršit fyzickou i duševní kondici. Navíc většina běžných lidí nemá kapacitu kombinovat hladovění s kvalitní stravou, odpočinkem a pohybem. Místo „očisty“ tak přichází kolaps.

Ne každé hladovění je zdravé. A ne každá kontrola je svoboda.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz