Článek
Tahanice o děti, snahy partnera zničit, napadení i vraždy. O co jednodušší by bylo se jen sbalit, nechat klíče na stole a zavřít za sebou dveře.
I naše noviny plní poměrně často články o zhrzených bývalých párech, které mezi sebou zbytečně nahlas řeší rozchody. Někteří bojují o děti, které si s novým partnerem udělali tak rychle, že neměli ponětí, co je zač. Jiní svým partnerům zase zasadili tak silnou ránu, že ti zmobilizovali všechny své síly, aby ranili stejně a nejlíp ještě víc. Pokud to všichni ve zdraví přežijí, po čase to ustane. Ale i tak.
Naprosto nám chybí úcta k životu
Jako bychom ve chvílích osobní krize zapomněli, jak vzácný dar život je. Vidíme jen sebe a problém. Přestože se v budoucnu zpravidla vždycky ukáže jako řešitelný a často i požehnaný, protože v konečném důsledku přinese i něco dobrého, ve chvíli, kdy vznikne, máme pocit, že je potřeba ho radikálně vyřešit.
Své by o tom mohli vyprávět tři muži v Americe, kteří se právě teď chystají zabít své ženy, nebo už je zabili. Třeba jen kvůli tomu, že si našli jinou a chtějí se původní rodiny zbavit. V mnoha případech jsou obětí i děti.
Tuto informaci zveřejnil Netflix v jednom z dílů dokumentární série nazvané Americká vražda. Ten o těhotné Luci Petersonové zvedl po zveřejnění vlnu pobouření, ale mnohem drsnější je příběh těhotné Shannan Wattsonové, nazvaný Americká vražda: Rodina od vedle (režie Jenny Popplewell, USA, 2020), která zmizela i se svými dvěma malými dcerkami.
V obou případech vraždili jejich na první pohled dokonalí partneři kvůli novým ženám. Těm lhali takovým způsobem, že nakonec stály u soudu na straně zemřelých maminek a jejich dětí. Paradoxně si oba muži mysleli, že se o případ policisté přestanou brzy zajímat a oni si budou beztrestně užívat nový život. To se ale díky milující rodině obou zavražděných žen nestalo a pod tíhou důkazů a i svědomí, se oba vrahové nakonec příznali.
Příběh Shannan a jejích holčiček je ale výjimečný. Je sestaven z autentických videí policejních hlídek a vyšetřovatelů a z originálů mrazivých výpovědí. V jedné z nich zaznívá i popis jejího manžela, jakým způsobem ji zabil a následně i jejich dvě děti. Jeho slova zanechávají v člověku jakousi tíhu a přiznám se, že jsem je hodně dlouho nemohla dostat z hlavy.
Představa děvčátek vražděných jejich vlastním otcem, který je měl chránit, kterému důvěřovaly, je pro mě jako mámu šílená. A je to důvod, proč se zamýšlím nad tím, kam jako společnost spějeme.
V jaké světě to žijeme?
Ve světě lidí, co se přes veškerou inteligenci, vzdělání a výchovu nedokážou ovládnout a udělají věci, které nikdo nečeká. Jakoby nešlo jen odejít a dát si dost času vzniklou situaci nějak vstřebat.
Nejen my, ale každý člověk včetně našeho partnera, má přece právo žít svůj život podle vlastních představ. Pokud už v nich do budoucna nefigurujeme, neznamená to, že můžeme začít ubližovat nebo životy brát.
Co se děje tak špatně, že máme pocit, že úplně snadno vyřešitelné situace jsou neřešitelné, a že musí stát někoho život?
-------------
Zdroj: seriál Netflix Americká vražda