Článek
S vysokým tlakem se léčí už léta, takže dobře ví, jak to funguje. Když už nestačí předepsaná dávka snižujících léků, malinko se přidá nebo v opačném případě zase ubere. Samozřejmostí je pravidelné měření a kontrolování změn. Nic nelogického. Někdy se ale stane, že jí z nějakého důvodu krevní tlak vyletí do závratných výšek a udělá se jí tak špatně, že chce raději umřít. A to se stalo právě včera v noci.
Večer si šla lehnout brzy, protože se kvůlik zvýšenému tlaku necítila moc dobře. Když se ale po dvou hodinách probudila, udělalo se jí tak zle, že jí manžel musel zavolat rychlou. Přijeli, změřili ji a odvezli na nejbližší pohotovost. Tam udělali potřebná vyšetření, dali jí nějaké léky a posadili ji na další dvě hodiny do chladné čekárny.
Už jen to, že si jí celou dobu nikdo nevšímal, je zarážející, ale udělalo se jí líp. Po dvou hodinách přišly výsledky a mohla jít domů. Doktorka jí řekla, že jí napíše nějaké léky, ale ať je s nimi opatrná, že je potřeba velmi opatrně je vysazovat, až se jí udělá líp. Neměla důvod se tím zabývat, vzala si recept, který cestou z pavilonu vyzvedla v nemocniční lékárně a jela domů.
Bylo už hodně po půlnoci, když se vrátila a uložila se do postele. Pořád musela myslet na to, co jí doktorka říkala a nějak jí to nesedělo. První, co ráno udělala, bylo, že se jala přečíst si příbalový leták a nestačila se divit.
Vůbec se nejednalo o léky související s krevním tlakem, ale o poměrně silná antidepresiva. V textu stálo, že je potřeba, aby při jejich užívání byla pod dohledem rodiny a v případě, že by pozorovali jakoukoliv změnu osobnosti, je nutné navštívit lékaře.
A teď mi řekněte, kdo si může dovolit naordinovat člověku takové léky bez předchozího upozornění?
Ano, rozumím tomu, že krevní tlak může souviset i s psychickou pohodou. Často to tak i je, ale to se řeší u jiných odborníků. Lidé by se měli přece sami rozhodovat, jestli léky takového typu chtějí.
Antidepresiva jsou léky na deprese nebo dašlí různé psychické problémy a nemoci. Vzniká na nich závislost a primárně nejsou určeny k léčbě krevního tlaku. Ne, nejsem doktor, a abych toto věděla, nemusím být.
Netuším, co tím paní doktorka na pohotovosti myslela a nevěděla to ani obvodní lékařka, u které byla kamarádka dneska na kontrole. Jen jí upravila dávku léků na tlak a zdá se, že je všechno zase v pořádku.
Jediné, co mi z tohoto příběhu vyplynulo je, že bychom neměli léky dlabat, jakoby to byly lentilky a měli bychom si pročíst příbalový léták dřív, než je spolkneme. Už párkrát jsem se setkala s tím, že lékařům unikl rozpor s jinými léky nebo problémy, co lidé mají jako jsou třeba alergie na některé složky.
Jsem ráda, že je kamarádka v pořádku a ne na antidepresivech, ale je vidět, že doktoři jsou taky jenom lidi a můžou se splést.
Naše kontrola by tam měla být vždy a s ní i spousta různých otázek.