Článek
Nespavec, o němž a jeho anomálii si nyní povíme víc, se narodil 1. ledna 1862 v Paříži, ale celý svůj dlouhý život prožil v Trentonu v americkém státě New Jersey. O soukromí Alberta Herpina moc nevíme, snad jen to, že pracoval u koní. Jestli vlastnil farmu či byl pouhým zaměstnancem není známo, ale to vůbec není podstatné.
Podstatná je jeho odchylka od normálu, o níž se poprvé zmiňuje list New York Times v roce 1904. V rozhovoru pro tento prestižní americký tisk sám Albert říká, že posledních deset let vůbec nespal, protože zkrátka nemá potřebu spánku. Necítí se ani trochu unavený a těší se velmi dobrému zdraví.
Pro jiný americký tisk Albert prozradil, že jeho nespavost pravděpodobně souvisí s nervozitou při narození syna a žalem z úmrtí manželky o čtyři roky později. Ani předtím příliš nespal, ale od této chvíle údajně nezamhouřil oko.
Prošel řadou vyšetření v renomovaných nemocnicích a v ordinacích odborníků, ovšem bez výsledku. Nikdo příčinu jeho nespavosti neodhalil a tudíž ani nedokázal odstranit.
Dovedete si představit, že byste probděli celé noci? Já rozhodně ne. Ale Albert se s tím popasoval, ostatně nic jiného mu nezbývalo. Buď si také lehnul do postele nebo seděl ve svém oblíbeném křesle a četl si.
Že by si pan nespavec všechno vymyslel a tahal novináře i lékaře za nos? Kdepak, byl prý pozorován celým týmem lékařů po dobu sedmi dnů a opravdu vůbec nespal. Lékaři byli zmateni jeho dobrou kondicí, svěžestí a žádné známky únavy na něm nepozorovali.
Řada odborníků tvrdí, že je to nesmysl, jelikož lidské tělo pro své fungování spánek nutně potřebuje, stejně jako jídlo. A co vyznavači prány, ti nejedí a žijí z vesmírné energie. Mimochodem, také je zkoumaly lékařské týmy a nezjistily, že by se jednalo o nějaký podvod.
Ale vraťme se k našemu nespavci. Podle skeptiků neexistuje dostatek důkazů, že by skutečně deset let nespal. Lidé mohou spát, aniž by si toho všimli. Jedno je jisté. Pokud spal, tak velice málo a přitom se dožil požehnaného věku a jeho úmrtí s nedostatkem spánku nesouviselo. Zemřel 3. ledna 1947 ve věku 85 let. Některé zdroje uvádějí rok narození dokonce 1853. V tom případě by se dožil úctyhodných 94 let. Tento věk je uváděn i v nekrologu, zveřejněném v americkém tisku.
Normální člověk prospí asi čtvrtinu života, ve spánku regeneruje tělo i mozek a nabírá sílu. Je tedy možné nespat? Kdo ví, maximální schopnosti lidského těla jsou dosud neprobádané a čas od času zaskočí i odborníky. Zkrátka ne všechny lidské bytosti pasují do klasických vědeckých tabulek. A to je dobře, jinak by to byla nuda, nemyslíte?
Zpracováno na základě těchto materiálů:
https://youtu.be/q6X9532ojdQ?si=Ei2RT5LkL2zVG8ix
https://medium.com/@markeetafrydrychova/albert-herpin-the-man-who-never-slept-0fef3f033cb4
https://www.e15.cz/magazin/je-opravdu-mozne-nejist-a-zit-jen-z-volne-energie-pranici-tvrdi-ze-to-jde-1328095
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Al_Herpin
https://youtu.be/BjnWfsk2nVk?si=XghBYTSkOt81DgGb