Článek
Začneme jedním z nejzajímavějších, který nese jméno svatého Kiliána a najdeme ho na Vltavě kousek od soutoku se Sázavou u městečka Davle. Má rozlohu něco přes 3 hektary, na délku měří asi 400 metrů a průměrná šířka se pohybuje kolem 75 metrů.
A čím že je tento vltavský ostrov zajímavý? Stával tu úplně první mužský klášter na našem území. Patřil řádu Benediktinů a byl založen knížetem Boleslavem II. již roku 999. Pozdější součástí klášterního komplexu byla i románská trojlodní bazilika sv. Jana Křtitele, postavená ve 12. století. Klášter byl bohužel zničen a vypálen husity, tak jako spousta dalších hradů, tvrzí a panských sídel. Mniši odsud odešli do kláštera ve Svatém Janu pod Skalou a jejich původní sídlo nebylo nikdy obnoveno. Jeho pozůstatky můžeme dodnes nalézt v jižní části ostrova.
Na počátku 16. století byl na ostrově postaven mlýn, který sloužil svému účelu necelých 200 let. Ve 30. letech minulého století zde zbudoval tehdejší vlastník ostrova, Klub českých turistů, loděnici. Tu bohužel odnesla velká voda při povodních v roce 1940.
Asi si říkáte, jak přišel ostrov ke svému názvu, když zatím o žádném Kiliánovi nebyla řeč? Na protějším břehu Vltavy stojí kostel sv. Kiliána, který byl vybudován patrně krátce po založení kláštera. Původně ostrov nesl jméno svatého Jana Křtitele.
A jak se tam dostanete? Jelikož Vltava už dávno nezamrzá, tak to suchou nohou nejde. Ale ostrov je veřejnosti přístupný a můžete sem buď doplavat nebo doplout na loďce či člunu. V jihozápadní části ostrova najdete dokonce dřevěné molo. Dobrý přístup je také od severu, kde se můžete i slunit na malé pláži.
Někdo z vás možná byl na řeckém Naxosu, jednom z mnoha ostrovů a ostrůvků souostroví Kyklady v Egejském moři. My se nyní podíváme na ten náš český, který najdeme uprostřed rybníka Velká Holná v katastru obce Ratiboř na Jindřichohradecku a jedná se o jeden z našich největších rybničních ostrovů.
Na západním pobřeží rybníka o rozloze 230 hektarů stojí rekreační středisko Holná, které nabízí ubytování v chatkách. Patří k němu i restaurace, pěkná travnatá pláž přístupná veřejnosti a půjčovna kol, loděk a šlapadel. Takže si můžete půjčit vodní přibližovadlo a český Naxos si prohlédnout pěkně zblízka. Nejsem si jistá, zda se přímo na ostrov momentálně smí. Kdysi býval přírodní rezervací, která byla v roce 1967 zrušena, tudíž byl volně přístupný. Ale některé zdroje ho uvádějí nyní jako biosférickou rezervaci s hnízdištěm vzácných ptáků, například výra velkého.
Každopádně český Naxos se smíšeným lesem, starším jak sto let, je krásný i z vodní hladiny či protilehlé pláže. A nepotřebujete-li ke koupání křišťálově čistou vodu, můžete k němu i doplavat. Mimochodem, na to, že je tato vodní plocha normální rybník, je voda docela čistá.
A v jižních Čechách ještě zůstaneme a mrkneme se na Taiwan či chcete-li Tajvan. Já vím, zní to divně, co? Ale on je to největší ostrov na Lipně. Zaujímá rozlohu 3,5 hektaru, na délku měří přibližně 280 metrů, šířka se pohybuje kolem 160 metrů a jeho nejvyšší bod dosahuje nadmořské výšky 737 metrů.
Kdysi dávno, když tu ještě žádná přehrada nestála, vlévala se v těchto místech do Vltavy říčka Olšina. Ostrov, porostlý smíšeným lesem (borovice, břízy), je součástí Chráněné krajinné oblasti Šumava. Přístup na něj však není nijak omezen a je rájem pro rybáře a milovníky relaxu v náručí přírody. Jen se na něj musíte dostat sami, žádná pravidelná lodní doprava tam nejezdí. Kolem dokola Lipenské přehrady je vám k dispozici řada půjčoven loděk a člunů, tak to rozhodně nebude problém.
A jak vlastně tento ostrov přišel ke svému exotickému názvu? Údajně sem kdysi dávno jezdil na ryby jeden pán z Černé v Pošumaví, kterému se říkalo Číňan, neboť měl šikmé oči. No a z Číny už to není daleko na Taiwan.
Zajímavých ostrovů a ostrůvků najdeme v naší republice podstatně víc, ale nemají už tak exotické názvy. Mimochodem, jestlipak víte, že u nás máme i ostrov s kostelem? Ano, uprostřed novomlýnské nádrže u obce Pasohlávky na jižní Moravě.
V místě zatopené vesnice Mušov se na malém ostrůvku tyčí kostel svatého Linharta, jediné, co ze vsi po stavbě přehrady zbylo. Bohužel si ho můžete prohlédnout pouze ze břehu vodní nádrže, případně z loďky. Ostrůvek je součástí přírodní rezervace a je na něj vstup zakázán.
Ať již se vypravíte za exotikou do dalekých krajů nebo dáte přednost putování po vlastech českých, přeji vám šťastnou cestu a příjemné zážitky!
Zpracováno na základě vlastních poznatků z cest a těchto materiálů:
https://budejovice.rozhlas.cz/ostrov-naxos-je-nejen-v-recku-ale-i-v-cesku-uprostred-rybnika-velka-holna-na-9156631
https://www.google.com/url?q=https://www.kudyznudy.cz/aktivity/kostel-sv-linharta-tichy-svedek-zanikle-obce-mu&usg=AOvVaw2fE4_F5bkMrkNHjFchXa5u&hl=cs-CZ
https://www.putujici.cz/?p=p_508&sName=Ostrov-svateho-Kiliana
https://youtu.be/6nV8LPfL-fg?si=faAyea95o7wef-lp