Článek
Strana a vláda se všechny katastrofy snažila před svými poddanými ututlat a průšvihy zamést pod koberec. A nutno říci, že se jí to docela dařilo.
Kupříkladu o největší ropné havárii a ekologické katastrofě s nedozírnými následky, k níž došlo v roce 1980, jste nenašli nikde ani zmínku.
Ono i dnes je to docela detektivní práce. Přesto jsem nějaké podrobnosti vypátrala a ráda se o ně s vámi podělím.
Je noc z 3. na 4. listopadu 1980. Obyvatelé obce Bartoušov na Havlíčkobrodsku pokojně spí, zatímco se doslova za jejich zády schyluje k obrovské ekologické katastrofě. Otvorem v netěsnícím potrubí ropovodu Družba o velikosti 30 × 1 až 3 centimetry začíná stříkat pod silným tlakem ropa. Za více jak 6 hodin unikne do okolí přes 6 tisíc tun této pro životní prostředí nebezpečné látky. Ta kontaminuje okolní mokřady, dostává se do spodních vod a poté do říčky Šlapanky a řeky Sázavy, jejíž proud ji nese až do Vltavy.
Na likvidaci havárie je nasazeno několik stovek lidí a těžká technika, staví se norné stěny na řekách, ale katastrofu již odvrátit nelze. O jejím rozsahu hovoří i fakt, že sanační práce probíhají po celé dva roky.
Asi vám taky vrtá hlavou, že na netěsnost nikdo nepřišel dřív. Vždyť se musí provádět pravidelné revize a takový velký otvor nevznikne lusknutím prstů, nýbrž postupně. A co je opravdu s podivem? Nikomu z kompetentních pracovníků nebylo podezřelé, že v ropovodu klesá tlak. Prostě zapnuli silnější čerpadlo a jelo se dál. Po příčinách nikdo nepátral.
A kdo za to může? Jak byli viníci potrestáni? To jsem opravdu nikde nenašla, takže následuje obvyklá dětská odpověď na otázku, kdo to rozbil. „To samo“.
Tady by mohl náš příběh končit, ale má ještě pokračování. Ano, na největší ropnou havárii v naší republice by se s největší pravděpodobností skutečně zapomnělo, nebýt geologického průzkumu v souvislosti s výstavbou silničního obchvatu Havlíčkova Brodu.
Stavbaři po čtyřiceti letech od havárie objevili v jejím blízkém okolí obrovskou, 30 metrů dlouhou, 10 metrů širokou a 2 metry hlubokou jámu jen tak ledabyle vystlanou kusy igelitu plnou kontaminované zeminy. Odběry jejich vzorků prokázaly, že se opravdu jedná o zeminu kontaminovanou ropou z dávné havárie. Ano, takto si soudruzi představovali ekologickou likvidaci, vždyť ono se to vsákne, že? Taky že vsáklo, do okolní půdy a vod.
Nález znamenal pro stavbaře značné zdržení, ale konečně můžeme říci, že jsou pozůstatky po největší ropné havárii v naší zemi opravdu ekologicky zlikvidovány. A doufejme, že k žádné takové katastrofě u nás již nedojde.
V článku jsou použity informace z těchto zdrojů:
https://www.idnes.cz/jihlava/zpravy/obchvat-akologie-archeolog-kontaminace-ropa-ropovod-historie-havarie-havlickuv-brod-bartousov-vysoci.A200711_558739_jihlava-zpravy_mv
https://www.cizp.cz/pusobnost/ochrana-vod/priklady-vyznamnych-vodohospodarskych-havarii-od-r-1964