Hlavní obsah
Lidé a společnost

Českých stop ve vesmíru najdeme mnohem víc, než jen od našeho jediného kosmonauta

Foto: Věra Vaňková, vlastní foto

Československo se v roce 1978 stalo třetí zemí světa, která vyslala do vesmíru svého kosmonauta. Vladimír Remek však nebyl zdaleka jediný, kdo zanechal české stopy v kosmickém prostoru. O těch dalších si povíme právě teď.

Článek

Možná jste někdy slyšeli jméno amerického astronauta Eugena Cernana. Přestože se narodil ve Spojených státech amerických, jeho maminka byla Češka a otec Slovák. Maminčiny rodiče pocházeli z jihozápadních Čech a otcovy z Vysoké nad Kysucou.

Eugene se podíval do vesmíru celkem třikrát. Poprvé jako člen posádky kosmické lodi Gemini 9 v roce 1966. Při této misi jako jeden z prvních astronautů vůbec vystoupil do volného kosmického prostoru. Druhou vesmírnou výpravou tohoto amerického Čechoslováka byl let Apolla 10 v květnu 1969. Účelem této mise bylo připravit podmínky a otestovat zařízení včetně lunárního modulu pro následný let Apolla 11 na Měsíc. Posádka Apolla 10 uskutečnila 31 obletů Měsíce.

Eugenovi se také dostalo privilegia kráčet po lunárním povrchu, jako jednomu z celkem 12 pozemšťánů. A dokonce byl prozatím posledním člověkem, jehož noha zanechala otisky v měsíčním prachu. Stalo se tak v roce 1972 při misi Apolla 17, jíž velel. Eugene nikdy nezapomněl na svůj původ a na vesmírných cestách ho doprovázela i československá vlajka. Americký astronaut s českými kořeny a přezdívkou „Gene“ zemřel v lednu 2017 ve věku 82 let.

Další americký astronaut s českými kořeny proslul zejména záchranou posádky Apolla 13, když dokázal silně poškozenou kosmickou loď bezpečně dostat na Zemi. Jeho celé jméno zní James Arthur Lovell a jeho maminka Blanka, rozená Mašková byla Češka, která pocházela z Dolní Lukavice na Plzeňsku.

Jima lákala technika již od dětství. Přestože jeho matka záhy ovdověla a peněz nebylo nazbyt, podařilo se mu vystudovat námořní akademii a stal se vojenským pilotem. A odsud byl již jen krůček k profesi astronauta. Do výběru pro tento program byl zařazen v roce 1962 a o tři roky později se poprvé podíval do vesmíru jako pilot kosmické lodi Gemini 7. Následovala mise Gemini 12, jíž velel a Apollo 8, se kterým obletěl měsíc.

Nejdůležitější a nejnáročnější mise ho však teprve čekala. 11. dubna 1970 odstartovala z Mysu Canaveral kosmická loď Apollo 13, která měla přistát na měsíci v pohoří Fra Mauro. K tomu bohužel nikdy nedošlo. Místo zkoumání měsíčního povrchu se mise zvrhla v záchranu životů.

Onu proslulou větu „Houstone, máme problém“, pronesl právě Jim Lovell. V důsledku zkratu v nádrži s kyslíkem došlo k vznícení teflonové izolace a následnému výbuchu, který poškodil část lodi a zařízení na výrobu kyslíku. Posádka se musela přemístit do velitelského modulu, který rovněž použila jako nouzové plavidlo k návratu na Zemi. Cestou zpět museli astronauté odhodit poškozený servisní modul i ten lunární, s nímž měli přistát na Měsíci. Nakonec tato mise pro celou posádku skončila šťastně. 17. dubna 1970 velitelský modul úspěšně přistál na hladinu Tichého oceánu.

Jim Lovell několikrát navštívil naši republiku a v roce 2000 se stal čestným občanem Dolní Lukavice, vesničky, kde se narodila jeho maminka. Astronaut s českými kořeny, který se čtyřikrát podíval do vesmíru a jeho život visel na vlásku, oslaví 25. března 97. narozeniny.

Další českou stopu v kosmickém prostoru zanechal dokonce pětkrát americký astronaut, o jehož původu mnohé vypovídá samotné příjmení. Jmenuje se John Blaha a jeho dědeček, povoláním sklář, odešel do Ameriky předávat sklářské umění z Českomoravské vysočiny, konkrétně z obce Herálec u Humpolce.

Tatínek Johna i strýc byli vynikajícími vojenskými piloty a jelikož jablko nepadá daleko od stromu, stal se jím John také. Pilotní výcvik ukončil v roce 1967 a poté se zúčastnil války ve Vietnamu, kde patřil s 361 bojovými vzlety k nejlepším letcům.

V roce 1980 vstoupil do skupiny pro přípravu astronautů NASA a absolvoval výcvik pilota raketoplánu. Mezi léty 1989 – 1997 se zúčastnil celkem pěti misí na palubách tří raketoplánů: Discovery, Atlantis a Columbia a patří k nejzkušenějším astronautům NASA. Ve vesmíru strávil celkem 161 dní, z toho čtyři měsíce na vesmírné stanici Mir.
Dokonce je po něm pojmenovaná jedna planetka, kterou objevili naši astronomové na hvězdárně Kleť.

John Elmer Blaha nedá dopustit na vlast svých předků a do Čech se pravidelně vrací. V roce 2001 mu bylo uděleno čestné občanství obce Herálec a v loňském roce oslavil 82. narozeniny. Rodný dům jeho dědečka v obci už bohužel nestojí, na jeho místě najdete prodejnu COOP.

K astronautům s vazbou na naši republiku můžeme přiřadit i Američana, který vzal na palubu vesmírné lodi našeho slavného krtečka. Je jím Andrew Jay Feustel. A co má Američan společného s touto pohádkovou figurkou? Maminka Feustelovy manželky Indiry je Češka. A krteček nebyl jediným zástupcem naší kultury, který cestoval do vesmíru společně s astronautem, který o sobě říká, že je adoptovaný Čech.

Do výcvikového střediska NASA se dostal v roce 2000 a o 4 roky později dokončil výcvik jako letový specialista. Svůj první let absolvoval v roce 2009 a cílem této mise byla oprava Hubbleova teleskopu, která se podařila.

Při svém prvním letu v raketoplánu Atlantis vyvezl na oběžnou dráhu Nerudovy Písně kosmické a českou vlajku, při druhém legendárního krtečka a dalším kopii kresby Měsíční krajiny z Terezína. Andrew strávil ve vesmíru celkem 225 dní, většinu z nich na ISS. A také uskutečnil 9 výstupů do volného kosmického prostoru, v němž pobyl dohromady 61 hodin.

A jaký český artefakt vezme do vesmíru příště? Jak sám říká, tentokrát chce vzít sebou našeho kosmonauta Aleše Svobodu, jehož výcvik bedlivě sleduje. Tak držme palce, ať se to podaří!

Zpracováno na základě těchto materiálů: https://www.cas100geo.cz/halousek-cechy-v-kosmu/ https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/332089/46-let-od-cloveka-na-mesici-jakou-stopu-ve-vesmiru-zanechali-cesi.html https://www.idnes.cz/jihlava/zpravy/astronaut-nasa-john-blaha-predek-rodina-heralec-vysocina.A181105_437526_jihlava-zpravy_epsal?galerie https://www.fdb.cz/lidi-zivotopis-biografie/52030-jim-lovell.html https://budejovice.rozhlas.cz/posledni-clovek-na-mesici-mel-prarodice-z-jiznich-cech-do-vesmiru-eugene-cernan-9194569 https://zivotopis.osobnosti.cz/john-blaha.php https://www.novinky.cz/clanek/veda-skoly-astronaut-feustel-po-krteckovi-chci-vzit-do-vesmiru-alese-svobodu-40496579

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz