Hlavní obsah

Když zabíjelo pivní tsunami

Foto: Wikipedia, volné dílo

Pivovar Horse Shoe Brewery

Ne, to opravdu není překlep. Na planetě Zemi skutečně došlo k pivní potopě. Stalo se tak v podvečer 17. října 1814 na londýnském předměstí v pivovaru Horse Shoe Brewery (Podkova), jehož vlastníkem byl člen britského parlamentu Henry Meux.

Článek

Katastrofu způsobil více jak 7 metrů vysoký obří dřevěný sud s pěti tisíci hektolitry piva. Při procesu kvašení praskla jedna z kovových obručí, která tuto ohromnou nádobu zpevňovala. To se občas stávalo, takže tato závada žádnou paniku mezi zaměstnanci nevyvolala. Zkrátka pracovník, který ji objevil, informoval kolegu, jehož úkolem bylo obruč vyměnit.

Ten už to bohužel nestihnul, neboť téměř okamžitě došlo k obrovské explozi. Sud se totálně rozpadl a tlaková vlna silně poškodila i další plné sudy stojící v těsné blízkosti. Jeden a čtvrt milionu litrů zlatavého moku se valilo ven takovou silou, že se zbortila celá zeď pivovaru. Cihly létaly široko daleko, obří pivní vlna narazila do protějšího domku a řítila se dál. Strhávala domy, brala sebou lidi a ničila vše, co jí přišlo do cesty.
Nevím, jestli si někdo z vás dovede tuto obrovskou masu představit, já ne.

Pivní potopa si vyžádala 8 lidských životů. Ti, co měli štěstí a přečkali tuto pohromu ve zdraví, popadli žejdlíky, kýble, hrnce a další nádoby a jali se zlatavou tekutinu chytat. Ne, že by chtěli zmírnit následky pivní vlny, nýbrž se na ní trošku přiživit.

Už tenkrát totiž platívalo, co je doma, to se počítá a z cizího krev neteče. Pivuchtivých občanů se seběhlo tolik, že překáželi v práci městským strážníkům, kteří se snažili pomoci potřebným a zmírnit chaos. Až za několik hodin se objevily dostavníky a začaly zraněné rozvážet do nemocnic.

Kromě osmi obyvatel, kteří našli smrt pod troskami domů nebo se utopili, měla údajně tato pivní katastrofa ještě devátou oběť, milovníka pivního moku, který se, lidově řečeno, uchlastal. Londýn, stejně tak jako spousta dalších měst v té době, ještě neměl kanalizaci, takže rozbouřená pivní řeka neměla kam odtékat a napáchala značné škody. Nejmladší obětí se stala teprve čtrnáctiletá dívka, na níž se zřítila zeď.

A co viníci? Našli se nějací a byli potrestáni? Kdepak, vždyť pan majitel byl členem parlamentu. Tak odborníci došli k závěru, že se jednalo o dílo Boží a britský parlament poskytl pivovaru úlevu na daních ve výši hodnoty uniklého piva. Mimochodem, na odškodnění pozůstalým po obětech katastrofy se složili prostí Londýňané.

Od té doby na planetě Zemi žádné pivní tsunami neřádilo, ale „Boží díla“ by se jistojistě našla.

V článku jsou použity informace z těchto zdrojů:

https://youtu.be/C6aPP0lPVX4?si=Lx3m2MHwBBM7HROh

https://www.reflex.cz/clanek/historie/89698/pivni-prilivova-vlna-bizarni-nehoda-v-londynskem-pivovaru-ktera-zabijela.html

https://www.idnes.cz/xman/styl/pivni-potopa-londyn.A171012_185817_xman-styl_fro

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz