Hlavní obsah
Cestování

Mazurská jezera – polská perla, v níž se snoubí krása vodních ploch s hlubokými lesy

Foto: Věra Vaňková, vlastní foto

Jedno z mnoha Mazurských jezer

Do Polska jezdí většina z nás především za nákupy, na wellness pobyty a pár otužilců k moři. My se teď společně vypravíme za krásami přírody, rozlehlých vodních ploch a divokou zvěří na severovýchod země do oblasti Mazurských jezer.

Článek

Systém téměř tří tisíc jezer a jezírek částečně propojených jedenácti kanály je doslova rájem pro vyznavače vodních sportů. A to nejen kanoisty a kajakáře, ale dokonce i jachtaře, neboť některá jezera jsou opravdu rozlehlá a díky jejich propojení můžete plout i stovky kilometrů. A že nevlastníte žádné plavidlo a pádla jste v životě neměli v ruce? Řešení je velice snadné. Stačí nasednout na některou z mnoha výletních lodí a můžete se kochat pohledem z vodní hladiny taky.

Na své si zde přijdou samozřejmě i milovníci koupání. Je tu teplejší voda než v nedalekém Baltu, vstup do ní pozvolný a lenošit můžete na příjemně vyhřátých písčitých plážích, aniž by vám někdo šlapal na hlavu. A zatoužíte-li po úplném soukromí, můžete se uvelebit v některém z mnoha zákoutí.

Pokud se raději věnujete aktivnímu odpočinku, nabízí se nepřeberné množství cyklo či pěších výletů do městeček nebo okolních hlubokých lesů a přírodních rezervací. Když budete mít štěstí, můžete v nich zahlédnout i zubry nebo losy. Ale nebojte, jsou to velice plachá zvířata a kontakt s lidmi rozhodně nevyhledávají. V Mazurském krajinném parku se vyskytuje i rys ostrovid a řada druhů ptáků, kupříkladu orel skalní, tetřev hlušec, taky kormorán a další vodní ptactvo.

A v přírodní rezervaci u obce Popielno chovají unikátní evropské divoké koně, takzvané tarpany, které nikde jinde na světě neuvidíte. Další rezervace, Jezioro Dobskie je pro změnu hnízdištěm kormoránů.

Když se nabažíte přírody a zatoužíte po městském ruchu, můžete se vydat kupříkladu do městečka Mikolajki s typickou přístavní atmosférou a budete si tu připadat jako v rybářské vesnici kdesi ve Středomoří. Ne nadarmo se tomuto letovisku přezdívá „Mazurské Benátky“. Tolik jachet a plavidel na jednom místě, jsem nikde jinde neviděla. Městečko pojmenované po svatém Mikuláši, patronovi námořníků, představuje vstupní bránu k největšímu Mazurskému jezeru, Śniardwy, které je dlouhé 20 kilometrů, široké více než 13 a zaujímá plochu 114 km².

Nejvýznamnější památkou Mikolajek je protestantský kostel Nejsvětější trojice z 19. století a v sousední budově fary najdete Muzeum polské reformace se sbírkou malých biblí. Na nábřeží si můžete za rozumný peníz pronajmout motorový člun, který sice nepluje závratnou rychlostí, ale k jeho řízení nepotřebujete žádné oprávnění.

Milovníkům památek doporučuji návštěvu města Giźycko v severní části Mazur. Zde určitě stojí za vidění pruská bastionová pevnost Boyen z poloviny 19. století či technická rarita v podobě otočného mostu na ruční pohon, který vede přes jeden z mnoha mazurských kanálů. A nesmíme zapomenout na zdejší maják, z něhož se vám otevře nádherný výhled do širokého okolí.

A ještě jeden historický objekt najdete v oblasti Mazurských jezer, konkrétně v městečku Kętrzyn. Jedná se o nechvalně proslulý komplex bunkrů, takzvané Vlčí doupě neboli Hitlerův hlavní stan, respektive jeden z jeho hlavních stanů.

Mazurská jezera jsou skutečnou přírodní perlou Polska a mají turistům co nabídnout ve všech ročních obdobích. Vyznavačům vodních sportů a koupání doporučuji návštěvu v létě, milovníkům cyklotoulek, pěší turistiky a památek na jaře a na podzim a cestovatelům, kteří touží po klidu a nevšedních zážitcích, v zimě. Jezera totiž zamrzají a můžete se po nich svézt ve speciálně upravených plavidlech či spíše vozidlech nebo na ledních jachtách, opatřených bruslemi.

A jak se sem dostanete? Cesta autem z Prahy přes Wroclaw, Lodž a Varšavu zabere asi 9 hodin. Příjemná zpráva je, že polské dálnice jsou pro vozidla do 3,5 tuny převážně zdarma. Placená je jen malá část a ani v tom případě nemusíte shánět žádnou dálniční známku, poplatek se platí v mýtných bránách kartou, v eurech nebo v místní měně.

V oblasti Mazurských jezer najdete množství kvalitních hotelů v různých cenových relacích (stejné nebo levnější než u nás) a řadu kempů. Jen pozor na kempování na černo a rozdělávání ohně v přírodě. To je tu přísně zakázáno.

Kdyby se vám přeci jen stýskalo po moři, jste u něj autem za dvě hodiny. A pouhých 100 kilometrů to máte do Litvy, českými turisty neprávem opomíjené země. Ale tam se podíváme někdy příště.

Ať už vyrazíte k Mazurským jezerům nebo třeba jen na Mácháč, přeji vám šťastnou cestu a krásné zážitky!

Zpracováno na základě vlastních zkušeností, zážitků a těchto materiálů:

https://www.radynacestu.cz/magazin/mazurska-jezera/

https://www.mundo.cz/polsko/mikolajki

https://www.hrady.cz/pevnost-bunkr-feste-boyen

https://www.idnes.cz/cestovani/kolem-sveta/polsko-mazurska-jezera-jachting-tip-na-vylet-modry-poklad-tina.A201026_234909_kolem-sveta_taj

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz