Článek
Parní lokomotivy jezdí párkrát do roka jen jako atrakce, klasickou žárovkou již téměř nikdo nesvítí a lodní šroub v akci většina z nás na vlastní oči nikdy nespatřila.
A co technika moderní doby, která nás obklopuje dnes a denně? Kdo a kdy vynalezl počítač, mobilní telefon, digitální fotoaparát, GPS navigaci nebo naše pomocníky v domácnosti, to se dozvíte právě teď.
Co se týče vynálezce počítače, tak různé prameny uvádějí různá jména. Nejčastěji však zmiňují německého technika a vynálezce Konrada Zuseho, který během druhé světové války, konkrétně v roce 1941, sestrojil první funkční programovatelný počítač na světě. Nesl označení Z3, vážil tunu a zabíral celou místnost. Se stolními počítači, jak je známe dnes, neměl téměř nic společného, až na pár drobností. Kupříkladu pracoval ve dvojkové soustavě. Byl řízen programem, uloženým na děrné pásce (my pamětníci jsme ji ještě viděli), prováděl převážně matematické výpočty a paměť pojala 64 slov o velikosti 22 bitů.
Tento obří stroj používala německá armáda mimo jiné k výpočtu trajektorie balistických řízených střel V2. Jediný exemplář tohoto počítače byl zničen v dubnu 1945 při bombardování Berlína. Ale po II. světové válce postavila vynálezcova firma plně funkční repliku, která je k vidění v technickém muzeu v Mnichově.
Konrad Zuse opustil navždy nejen svůj technický, ale i náš pozemský svět v roce 1995 ve věku 85 let.
A co vývoj počítačů v Česku, respektive Československu? Ano, ani socialistický stát nechtěl zůstat pozadu a vědci z Československé akademie věd se činili. Pod vedením profesora Svobody zkonstruovali v roce 1957 náš první počítač s názvem SAPO.
Tyto první vlaštovky v oboru výpočetní techniky ještě neměly mikroprocesor. Ten byl vynalezen až v roce 1971 a téhož roku jím byl osazen první počítač. Co se týče výkonu se samozřejmě s dnešními počítači absolutně nedá srovnávat. A tyto stroje byly stále ještě obrovské skříně.
Na osobní počítač, který se vejde na pracovní stůl, jsme si museli počkat až do roku 1981. A kdo byl jeho prvním tvůrcem, se také historikové neshodnou. Zato tvůrci mají jasno, Steve Wozniak a Steve Jobs se totiž sami prohlásili za vynálezce prvního stolního či chcete-li osobního počítače na světě.
A kdypak byl uskutečněn první hovor z mobilního telefonu? Možná tomu nebudete věřit, ale již před více než padesáti lety, přesně 3. dubna 1973. Mužem, který přístroj vyvinul a tento hovor uskutečnil, byl americký vynálezce Martin Cooper, který pracoval pro společnost Motorola. A mobil nebyl jeho prvním vynálezem, o 6 let dříve slavil úspěch s policejními vysílačkami do ruky.
První mobilní telefony se dostaly na trh až v roce 1983, neboť několik let trvalo jejich testování. A rozhodně to nebyly kapesní přístroje, vážily asi kilogram a vzhledem k jejich vysoké ceně si je zdaleka nemohl dovolit každý. Dalo se z nich pouze volat a do paměti uložit asi 30 telefonních kontaktů, toť vše.
První smartfony se objevil také poměrně brzy, v roce 1994. IBM Simon měl dotykový display a řadu funkcí, kterými disponují naše současné mobily, například kalendář, kalkulačku nebo zápisník. Měl svůj operační systém a uměl odesílat maily. Ale nebyl to žádný drobeček, vážil půl kila.
Dnes považujeme za samozřejmost, když si v našem smartphonu nebo iPhonu zapneme navigaci, která nás dovede prakticky kamkoliv. Tak se podíváme, kdy tato vymoženost spatřila světlo světa.
První satelitní navigační systém používala americká armáda, konkrétně námořnictvo již v roce 1964. Byl tvořen šesti družicemi. Dokázal určit polohu poměrně přesně, na několik desítek metrů, ovšem nikoliv nepřetržitě, ale pouze jednou na hodinu. Přestože to ještě nebyla GPSka jak ji známe dnes, byl tento navigační systém v roce 1967 uvolněn i pro civilní použití.
GPS systém se začal zkoušet počátkem 80. let minulého století a od roku 1994 byl naplno zprovozněn. Další zlom přinesl rok 2000, kdy byla zvýšena přesnost GPS navigace pro civilní účely. Ta předtím záměrně pracovala s odchylkou přibližně 50 metrů. Od této doby se začala masově používat v automobilech a dnes už si bez ní cestování neumíme představit.
Stejně tak je dnes naprosto běžné fotografování, které bývalo dříve jen výsadou profesionálů či zapálených amatérských fotografů a bylo poměrně drahou zálibou. Až s rozvojem digitální fotografie se stalo masovou záležitostí.
První digitální fotoaparát sestrojil Steve Sasson ve firmě Kodak v roce 1975. Snímky byly pouze černobílé a přístroj disponoval senzorem s rozlišením lidově řečeno nula nula nic, přesně 0,01 Mpx. Foťák vážil čtyři kilogramy a snímky zaznamenával na magnetickou pásku.
První digitální foťák, který si mohli zájemci koupit v obchodě, se objevil až v roce 1987. A disponoval na tu dobu úctyhodným rozlišením 4 Mpx. Pak se postupně zmenšovaly přístroje a zvyšovalo rozlišení. A dnes můžete volit mezi digitálními zrcadlovkami či pohotovými smartfony.
Ještě se podíváme na skok do domácností našich předků na vynálezy, které nám i dnes usnadňují život.
Co například taková myčka nádobí? Tak ta je hodně stará a vynalezla ji žena. Jakousi Josephinu Cochran ze Spojených států amerických už nebavilo mýt nádobí v ruce, tak vymyslela tuto pomocnici a to již v roce 1886. O sedm let později za tento vynález získala nejvyšší ocenění na světové výstavě v Chicagu. Princip tehdejší myčky i její uspořádání bylo téměř totožné s těmi dnešními. Až na to, že nádobí pouze umyla, neuměla ho usušit. Myčka se sušičkou se objevila až v roce 1940.
Nádobí máme umyté a vrhneme se na úklid, konkrétně luxování. První elektrický vysavač, jaký známe dnes, vynalezl švédský obchodník Axel Wennen – Green v roce 1912 a od té doby příliš změn nedoznal. Postupem let se objevily bateriové typy nebo robotické vysavače, které pracují samy.
A ještě se mrkneme na prádlo, které můžeme dávat do automatky od roku 1937. Tenkrát to však nebylo žádné úsporné praní jako známe dnes. Tehdejší automatická pračka měla spotřebu 150 litrů vody na jeden prací cyklus.
Pro zajímavost, první automatické pračky československé výroby opustily výrobní haly firmy Romo Fulnek již v roce 1957. A dodnes nám spolu s dalšími vynálezy geniálních mozků usnadňují a zpříjemňují život.
Zpracováno na základě těchto materiálů: https://archiv.hn.cz/c1-60021170-vysavac-oslavi-144-let
https://sever.rozhlas.cz/historie-pocitacu-i-od-antiky-po-johna-von-neumanna-7795807
https://www.denik.cz/ze_sveta/otec-mobilu-martin-cooper-historie.html
https://regiony.rozhlas.cz/prvni-funkcni-mycka-nadobi-pristi-rok-oslavi-130-let-vynalezla-ji-zena-7419013
https://www.idnes.cz/technet/pc-mac/jeho-pocitac-pouzivalo-uz-hitlerovo-nemecko-byl-prvni-dva-roky-pred-ibm.A100621_131556_hardware_kuz
https://www.terrahunt.cz/blog/pohled-do-historie-vznik-systemu-gps
Webové stránky Fotoaparát - Historické okénko: Dějiny (nejen) digitálních zrcadlovek