Článek
Odehrává se v době, kdy spousta občanů Československa zatoužila po svobodném životě na západě a spoléhala na služby takzvaných převaděčů. Ti se rekrutovali většinou z místních obyvatel, kteří dokonale znali prostředí a dokázali tak spolehlivě převést přes přísně střežené hranice i celé rodiny.
Jedním z takových skutečných, nikoliv filmových odvážlivců byl Josef Hasil. Nikdy se ovšem za hrdinu nepovažoval.
Rodák z malé vesnice na Prachaticku vyrůstal společně se sedmi sourozenci v chudé rodině. Za II. světové války byl nasazen na nucené práce v říši, konkrétně v Pasově. Odtamtud se mu podařilo začátkem jara 1945 utéct. Do konce války se skrýval a pomáhal partyzánům.
Poté nastoupil do Sboru národní bezpečnosti. Přišel nechvalně proslulý únor 1948 a s ním komunistický převrat. V této době Josef sloužil na česko-německo-rakouském trojmezí a právě tam začal spolu se svým kolegou pomáhat uprchlíkům při ilegálním přechodu hranic, místo aby je zatýkal, jak mu velel zákon.
Mimochodem, tenkrát ještě neexistovala takzvaná železná opona, takže útěk přes hranice byl o něco snadnější, než v pozdějších letech. A ani se převaděči se svými klienty nebrodili žádnými močály jako ve filmu, jelikož se v této oblasti nevyskytují.
Při jednom z těchto převaděčských „výletů“ bohužel Josefa Hasila udal místní občan. Byl odsouzen k devíti letům odnětí svobody nepodmíněně a koncem roku 1948 nastoupil do výkonu trestu. V jeho rámci byl zařazen do pracovního tábora na dole v Dolním Jiřetíně u Mostu. Odtamtud se mu podařilo ještě s jedním spoluvězněm v květnu 1949 utéct.
A nejen, že se mu podařilo uprchnout z vězení, ale o pár měsíců později společně s bratrem i z Československa. Usídlili se v Mnichově a stali se členy americké zpravodajské služby CIC. Ve své nové profesi Josef Hasil zúročil znalosti terénu a bohaté zkušenosti z převaděčské kariéry. Stal se spolu s bratrem takzvaným agentem-chodcem. Tak se nazývali pracovníci zpravodajské služby, kteří budovali na našem území i v dalších socialistických státech odbojové jednotky a zpravodajské sítě.
I v této nové pozici se dál věnoval převaděčství a mnoha rodinám splnil sen o svobodném životě. Jeho bratr byl bohužel v září 1950 při jednom z ilegálních přechodů hranic zastřelen příslušníky naší pohraniční stráže.
Josef v roce 1953 zpravodajské a převaděčské činnosti zanechal a o rok později se odstěhoval do Chicaga ve Spojených státech amerických, kde žil až do své smrti. Zprvu vystřídal několik zaměstnání a později se uchytil jako kreslič v automobilce General Motors.
Po sametové revoluci se konečně mohl podívat do své rodné vlasti a setkat se se synem. V roce 2001 obdržel z rukou prezidenta republiky Václava Havla medaili Za hrdinství. Zemřel 15. listopadu 2019 v Chicagu v požehnaném věku 95 let.
Tak to byl příběh hrdinství skutečného krále Šumavy a nám nezbývá než doufat, že už nikdy žádné převaděče k cestě za svobodou potřebovat nebudeme.
Zpracováno na základě těchto materiálů: https://www.stream.cz/krvava-leta/kral-sumavy-josef-hasil-nepolapitelny-prevadec-ktery-statni-bezpecnosti-nedal-spat https://www.forum24.cz/nejslavnejsi-prevadec-pomohl-za-hranice-desitkam-lidi-kral-sumavy-se-narodil-pred-sto-lety https://www.lidovky.cz/relax/lide/nepolapitelny-kral-sumavy.A160910_105227_lide_ele https://youtu.be/lUt3IDvtVMQ?si=00urWiQzbRuqyQ9M