Článek
My se dnes nebudeme věnovat jeho politické kariéře, nýbrž tragické dopravní nehodě, na jejíž následky zemřel.
Koluje o ní dosud řada mýtů, dohadů a konspiračních teorií, tak se je pokusíme objasnit.
1. září 1992 krátce před půl osmou ráno vyráží z Bratislavy do Prahy vládní BMW a veze tehdejšího předsedu Federálního shromáždění (obdoba dnešní poslanecké sněmovny) Alexandra Dubčeka. Za volantem sedí jeho osobní šofér a spěchá, neboť jednání, jehož se má politik zúčastnit, začíná v 10 hodin. U Devíti křížů si Dubček přesedá dozadu, aby měl prostor pro práci, jelikož si potřebuje ještě prostudovat nějaké materiály. A nepřipoutá se, což pravděpodobně rozhodne o jeho tragickém osudu.
Na 88. kilometru dálnice D1 předjíždí vládní BMW s majákem na střeše červenou Škodu 105. Přestože prší a značka omezuje rychlost za mokra na 80 km v hodině, bavorák jede o 60 kilometrů rychleji. Dopravní předpisy ovšem neporušuje, neboť pro něj omezení rychlosti neplatí. O pár set metrů dál však dostane smyk, prorazí svodidla a vyletí z dálnice. Palubní hodiny se po nárazu zastaví na čase 9:25.
Policie záhy přijímá hlášení o dopravní nehodě. Během několika málo minut je na místě a vzápětí přijíždí i záchranka. Řidič vozidla, který vyvázl pouze s lehkým zraněním, stojí vedle vozu a v těžce zraněné osobě ležící opodál poznávají policisté Alexandra Dubčeka. Vozidlo se nachází ve stráni asi 100 metrů od místa, kde dostalo smyk a podle zanechaných stop letělo několik desítek metrů vzduchem. Oblíbený politik je v bezvědomí a s četnými těžkými poraněními převezen do pražské nemocnice Na Homolce, kde za dva měsíce, přesně 7. listopadu 1992 svůj boj o život prohrává.
Hned na samém začátku vyšetřování se objevují spekulace o možném atentátu a není divu. Alexandr Dubček ležel mnoha politikům v žaludku, protože nesouhlasil s rozdělením Československa, byl žhavým kandidátem na post prvního slovenského prezidenta a zájem na jeho odstranění mohlo mít i Rusko.
S touto verzí jako možnou příčinou tragické nehody vyšetřovatelé pracovali i proto, že pár dnů předtím byl společně se svou manželkou zavražděn bývalý polský premiér Pjotr Jaroševič. Ten měl stejně jako Dubček svědčit v kauze takzvaných zvacích dopisů z roku 1968, na jejichž základě k nám vtrhla vojska Varšavské smlouvy. Spekulace o atentátu a jakoukoli souvislost s vraždou polského premiéra policisté záhy vyvrátili a začali havárií vyšetřovat jako běžnou dopravní nehodu.
Vzhledem k tomu, že na tomto úseku nebyla zdaleka jediná, naopak se tu dopravní nehody s tragickými následky vyskytovaly velice často, vyrojily se teorie o geopatogenních zónách, radioaktivním podloží, elektromagnetickém záření a dalších negativních energiích, vyskytujících se na tomto území. Tyto jevy mohou podle psychotroniků opravdu způsobit u citlivých jedinců poruchy pozornosti, únavu a nesoustředěnost. Odborníci na paranormální jevy upozorňovali rovněž na staré keltské pohřebiště v blízkosti, které mohlo být rovněž zdrojem negativních energií.
Dle lékaře záchranné služby z Humpolce, který k nehodám na tomto úseku dálnice vyjížděl velice často, někteří řídiči opravdu hovořili o jakési tajemné síle, která je doslova táhla ke krajnici.
Těmto teoriím však odporuje fakt, že mnohem více nehod kolem nechvalně proslulého 88. kilometru dálnice D1, se stává ve směru od Brna než od Prahy. Poněkud nelogické, že? Negativními energiemi by přece musely být ovlivněny oba směry.
Vyšetřovatelé působení paranormálních jevů jako příčinu nehody neuznali. Ostatně, ono to asi nejde ani dost dobře prokázat. Zvýšená nehodovost na tomto úseku je podle odborníků způsobená nepříznivými klimatickými podmínkami. Stejného názoru byla policie i v tomto případě a vyšetřování uzavřela jednoznačným verdiktem: Příčinou nehody bylo nepřizpůsobení rychlosti jízdy stavu vozovky.
Ale co když se pravá příčina opravdu skrývá pod zemí? Ono je to vlastně jedno, protože život tomuto oblíbenému politikovi už nikdo nevrátí.
Zpracováno na základě těchto materiálů:
https://youtu.be/woUgGz6R-Ko?si=608_6reX8gjeL3Ee
https://youtu.be/TBOfOiBz3hI?si=11eC6IarEW2Nnus2
https://www.denik.cz/z_domova/alexander-dubcek-autonehoda-konspiracni-teorie-fakta-famy-prazske-jaro-kgb-agent.html
https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/specialy/30-let-zpet-autonehoda-alexandra-dubceka-16948