Článek
Hlavním a jediným hrdinou následující příhody na hranici sci-fi je Sir Robert Victor Goddard, vojenský pilot, instruktor a později vrchní velitel RAF. V roce 1935, kdy se příběh odehrává, byl velice zkušeným letcem, neboť na této pozici působil již za I. světové války. Byl pragmaticky uvažujícím člověkem a nikdo by nepochyboval o jeho pravdomluvnosti.
A co že se to vlastně událo? Během jednoho rutinního letu se údajně dostal do budoucnosti, minimálně o čtyři roky napřed. Ale hezky popořádku.
Jak již mnohokrát za svoji kariéru vojenského pilota i tento osudný den roku 1935 usedá Victor do svého dvouplošníku Hawker Hart a vydává se na vzdušnou cestu z britského Andoveru do skotského Edinburghu. Jelikož letí poměrně nízko, všimne si cestou opuštěného zarostlého letiště v Dremu, na němž se pase dobytek a po hangárech už není ani stopy. Po chvíli bezpečně přistane v Edinburghu, aniž by tušil, že zpáteční cesta bude mnohem dramatičtější.
Jednak se rapidně zhoršilo počasí, temné těžké mraky nevěstí nic dobrého, což se záhy projeví. Dvouplošník vlétne do silné bouřky. Uvědomme si, že před devadesáti lety nebyly letouny ani letiště vybaveny moderními přístroji, které by piloty na blížící se bouřky včas upozornily a ti se jim mohli vyhnout.
Tato bouře postihne Victora Goddarda při přeletu hornaté části ostrova, kde i hodně fouká. Vlétne do husté oblačnosti a lijáku a vůbec nic nevidí. Je závislý pouze na přístrojích v kokpitu a rádiové komunikaci. V tom ho doslova pohltí jakýsi zvláštní žlutohnědý mrak a letadlem začnou třást velice silné turbulence. Pilot ztrácí kontrolu na strojem a řití se k zemi.
Jako zázrakem se mu na poslední chvíli podaří letoun vyrovnat. Jako by mu pomáhala nějaká nadpřirozená síla, ale to zdaleka není vše. To nejzáhadnější teprve přijde.
Jakoby mávnutím kouzelného proutku se mraky rozestoupí a plochu letiště v Dremu, nad nímž se opět ocitá, ozáří kužel slunečního světla. A Victor nevěří svým očím. Po zarostlé ploše a dobytku ani památky! Naopak letiště pulsuje životem, stojí na něm žluté dvouplošníky, ještě jedno na tu dobu futuristické letadlo, jaké nikdy předtím neviděl a zbrusu nové hangáry. A dokonce i letištní personál vypadá jinak, než obvykle. Místo hnědých uniforem RAF, jsou všichni v modrém. A co našeho hrdinu zaráží ze všeho nejvíc? Přestože letí velice nízko nad letištěm a personál ho musí vidět, nikdo na něho nereaguje. Tak letí dál a přes všechny peripetie v pořádku přistane v Andoveru.
Sir Goddard se nikomu se svými zážitky nesvěřil a časem je i pustil z hlavy. Vzpomínky se mu vrátily až v roce 1939, neboť se vyplnilo to, co viděl před čtyřmi lety: Své dvouplošníky natřelo královské letectvo na žluto a hnědé kombinézy vyměnilo za modré. A aby záhad nebylo málo, futuristický letoun, který pilot viděl na letišti v Dremu, jednoplošník Magister, uskutečnil svůj první let až v roce 1952!
Dokázal se Sir Victor Goddard opravdu posunout v čase, spletl si letiště nebo ho postihlo v důsledku stresu nějaké hnutí mysli? Zvláštní je, že tento podivuhodný příběh si nechal pro sebe až do roku 1966. Proč se s ním nikomu nesvěřil dřív? Bál se, že by ho měli za blázna a přišel by o své postavení v armádě a svoji milovanou práci?
Zcela určitě měl všech pět pohromadě, neboť během II. světové války působil jako vrchní velitel Britského královského letectva a vedl si velice dobře. V roce 1951 odešel do důchodu a mimo jiné se zabýval zkoumáním paranormálních jevů. Na toto téma napsal i knihu s názvem Flight Towards Reality, v níž se také zmiňuje o svých nadpřirozených schopnostech, zejména mimosmyslovém vnímání.
Sir Robert Victor Goddard zemřel v roce 1987 ve věku 90 let a jeho příběh zůstane patrně navždy zahalen tajemstvím.
Zpracováno na základě těchto materiálů:
https://www.warhistoryonline.com/world-war-ii/victor-goddard-paranomal-experiences.html
https://medium.com/be-open/the-enigmatic-time-travel-of-air-marshal-sir-victor-goddard-cc5efdbc9776
https://www.dotyk.cz/magazin/victor-goddard-budoucnost/