Hlavní obsah
Lidé a společnost

Předpověděl americký spisovatel M. A. Robertson ve svém románu zkázu Titaniku?

Foto: Zdroj: Wikimedia.org / volné dílo

Nebo to byla jen náhoda? Nejtragičtější havárie v historii lodní dopravy, zkáza údajně nepotopitelného Titaniku, největšího parníku své doby, se udála v ledových vodách Atlantiku v noci ze 14. na 15. dubna 1912 a připravila o život 1517 lidí.

Článek

Její průběh si popisovat nebudeme, poměrně věrohodně byl zachycen v oscarovém filmu Jamese Camerona z roku 1997, který jste asi všichni viděli.

A taky ho popsal americký spisovatel Morgan Andrew Robertson ve svém románu Marnost. To by nebylo nic divného, až na to, že se tento román dostal mezi čtenáře již roku 1898, tedy o 14 let dříve, než ke katastrofě obřího zaoceánského plavidla došlo!

A popravdě řečeno, zůstal téměř bez povšimnutí. Až do doby největší tragédie v dějinách lodní dopravy. Poté kniha způsobila doslova pozdvižení. Proč? Protože její děj zkázu Titaniku nápadně připomíná.

Popisuje tragickou havárii obrovského parníku jménem Titan, který stejně jako Titanic pluje pod britskou vlajkou a potopí se po nárazu do ledovce. Románová loď, která měla být stejně jako Titanic nepotopitelná, je dlouhá 243 metrů, skutečný gigantický parník měřil jen o pár metrů víc, konkrétně 269. Maximální rychlost Titanu byla naprosto shodná s Titanikem, 24 uzlů za hodinu, stejně tak jako kapacita 3000 osob.

Podivuhodné je, že v době, kdy román Marnost vznikal, žádná taková obří loď neexistovala. Jak se tedy autor románu dobral k těmto parametrům? Díky technickým znalostem, bujné fantazii nebo předvídání budoucnosti? To už se nikdy nedozvíme. Dejme tomu, že se prostě trefil čistě náhodou.

Jenže on detailně popsal i průběh havárie. To už je opravdu podivná náhoda, nemyslíte? Zkázu románového Titanu způsobila srážka pravého boku lodi s ledovcem v severním Atlantiku za dubnové noci. Přesně tak ztroskotal o 14 let později Titanic. A záchranu cestujících z Titanu stejně jako z Titaniku znesnadňoval nedostatek záchranných člunů. Že by to vše byla jen náhoda? Nad tím si dodnes lámou hlavu nejen záhadologové a lovci senzací.

Morgan Robertson v úvodu knihy varuje všechny lodní dopravce před podceňováním nebezpečí ledovců. Jak je vidět, námořníci na Titaniku včetně kapitána jeho román asi nečetli. A měl Robertson opravdu takové znalosti nebo jenom předtuchu?

A je tu ještě jedna záhada. Před vyplutím Titaniku 55 cestujících z neznámých důvodů a bez náhrady vrátilo velice drahé lodní lístky a plavbu vzdalo. Že by na rozdíl od posádky obřího plavidla román Marnost četli a plavbu si na poslední chvíli ze strachu o svůj život rozmysleli?

Zkrátka, v tomto záhadném příběhu Titanu a Titaniku najdeme víc otázek, než odpovědí a hodně shod. Neuvedla jsem tu všechny, chcete-li najít další, tak román vyšel i v češtině pod názvem Zbytečnost, s podtitulem Vrak Titánu.

Tak příjemné počtení a hlavně, ať se takové katastrofy dějí už jen ve fantazii spisovatelů a scenáristů.

Zpracováno na základě těchto materiálů:

https://zena-in.cz/clanek/jedna-koupelna-pro-700-lidi-a-spisovatel-ktery-zkazu-predpovedel-co-jste-mozna-nevedeli-o-titanicu

https://www.cbdb.cz/kniha-239716-zbytecnost-futility

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz