Článek
A právě tam začneme hledat elixír mládí, který místním obyvatelům pomáhá dožít se v plné svěžesti stovky i více let.
Nejprve navštívíme Sardinii, krásný slunný ostrov ve Středozemním moři, patřící Itálii. Vypravíme se na zdejší venkov, neboť právě tam najdeme nejvíce dlouhověkých lidí. A primát hraje horská obec Seulo se 780 obyvateli, z nichž 20 již oslavilo minimálně sté narozeniny. Úctyhodné číslo, co? A ještě jedna zvláštnost. Zatímco ve světě připadá na pět stoletých žen jeden muž, tak v této vsi i jinde na Sardinii panuje genderová vyváženost.
A jaké tajemství se skrývá za dlouhověkostí a svěžestí Sardiňanů? Čistý vzduch, pohoda, místní víno, ovčí sýr, vitamíny z přírody, dary moře a pravidelný sex. Podle vědců zabývajících se problematikou dlouhověkosti, tu hraje roli i rodinný život, úcta ke stáří a matriarchální společnost. Zdejší muži se dožívají v průměru vůbec nejvyššího věku na světě. Možná právě proto, že jim vládnou ženy.
Ze Středozemního moře se přesuneme do Egejského, na řecký ostrov, respektive ostrůvek Ikaria s necelými 8 500 obyvateli. Je také znám jako ostrov, kde lidé zapomínají umírat. A opravdu, každý třetí Ikarian je starší devadesáti let. Takže takový větší domov důchodců.
Ovšem zdejší obyvatelé pokročilého věku jsou velmi aktivní, neboť žijí v horských vesnicích prakticky stále v pohybu. Téměř neznají srdeční choroby a vyhýbá se jim i stařecká demence. A jídelníček? Typicky řecký: hodně olivového oleje, místní ovoce a zelenina. A denně tu pijí bylinkové čaje, které snižují krevní tlak. A co mají společného obyvatelé Sardinie a Ikarie? Žádný stres a shon.
Dlouhověkostí se mohou chlubit i Kostaričané, konkrétně obyvatelé poloostrova Nicoya. Tady tuto anomálii přisuzují především stravě. Údajně jedí nejzdravější snídani na světě, jejíž základ tvoří černé fazole s cibulí, kapiemi a bylinkami a kukuřičné tortily. Já bych asi fazole k snídani nezvládla, patrně tamější obyvatelé disponují jiným zažívacím systémem než my, Středoevropané.
Také mají dostatek pohybu a provozují meditace a rituály, odbourávající stres. Zdejší muži se dožívají nejvyššího věku na celém americkém kontinentu a ženy jsou v těsném závěsu.
Představte si, že mezi modré zóny patří i jedno městečko ve Spojených státech amerických. Jak je to možné, vždyť Američané jsou všeobecně známí svým nezdravým životním stylem, obezitou a nedostatkem pohybu? Městečko Loma Linda v Kalifornii je totiž tak trochu jiné.
Sídlí tu Církev adventistů sedmého dne, většina zdejších obyvatel je jejími členy a tudíž vegetariány. Upřednostňují zdravou stravu v podobě celozrnného pečiva, ořechů, semen či výrobků ze sóji. Tudíž nekonzumují typické americké hamburgery, hranolky ani Coca-Colu. A dožívají se v průměru o deset let víc, než ostatní Kaliforňané.
Samozřejmě nesmíme zapomenout na Japonsko, které je svojí dlouhověkostí pověstné. A nejvyššího věku z celého Japonska se dožívají lidé na souostroví Okinawa, kterému se přezdívá japonská Havaj. Slunce, pohoda a nekonečné pláže se zlatavým pískem. Tak by se dala stručně charakterizovat Okinawa, kde žije sedm „stovkařů“na 10 tisíc obyvatel.
Že by tyto atributy byly původcem místní dlouhověkosti? Rozhodně k ní přispívají, ale největším tajemstvím aktivního stáří a vysokého věku je místní nízkokalorická strava, bohatá na živiny. A stejně jako na řecké Ikarii tu téměř neznají stařeckou demenci a další choroby spojené s vysokým věkem.
Vidíte, žádné zázračné elixíry mládí neexistují. Tajemství dlouhověkosti spočívá v dostatku pohybu, zdravé stravě, psychické pohodě a celkové aktivitě do pozdního věku.
Zpracováno na základě těchto materiálů: https://www.brainmarket.cz/nase-novinky/modre-zony–tajemstvi-dlouhovekosti/?srsltid=AfmBOop2mueO_yKmZCMy6cQESHmDduBX5lcPTpOFPADThUUiirz6yuhJ https://plus.rozhlas.cz/ostrov-stoletych-obyvatele-okinawy-znaji-recept-na-dlouhy-zivot-8341746 https://www.bluezones.com/explorations/loma-linda-california/ https://zpravy.tiscali.cz/znaji-tajemstvi-dlouhovekosti-v-tropickem-raji-lide-starnou-pomaleji-248671