Hlavní obsah
Umění a zábava

Večerníček slaví šedesátiny

Foto: Věra Vaňková, vlastní foto

Na takovýchto obrazovkách sledovali Večerníčky naši předkové

Vlastně už slavil, jen jsme na to v silvestrovském a novoročním veselí tak trochu zapomněli. Tento legendární televizní pořad pro nejmenší, který provází dětstvím již několik generací, spatřil světlo světa 2. ledna 1965.

Článek

Chcete vědět, kdo stál u jeho zrození a jak se vyvíjel po šest desetiletí? To, a ještě spoustu dalších zajímavostí z jeho života, se dozvíte právě teď.

Večerníčku předcházelo nedělní podvečerní pásmo pohádek s názvem Stříbrné zrcátko, které se vysílalo od roku 1963.

Za duchovního otce Večerníčku je považován výtvarník a literát Milan Nápravník, který byl zároveň jeho prvním dramaturgem. První večerníčkovskou pohádkou byl Kluk a kometa. A samozřejmě v ní nemohla chybět tenkrát velice populární Štěpánka Haničincová. První dva roky se Večerníček vysílal pouze v neděli, posléze třikrát týdně a od roku 1973 vchází do našich příbytků denně.

Legendární znělka, která je nejstarší českou televizní znělkou vůbec a jednou z nejstarších v Evropě, vznikla v létě téhož roku. Výtvarnou podobu vytvořil Radek Pilař a animaci Antonín Bureš. Toto jméno vám patrně nic neříká, ale byl to dědeček herce Marka Vašuta.

Hudbu složil Ladislav Simon a postavičce Večerníčka propůjčil hlas tehdy šestiletý dětský herec Michal Citavý. Ten v rozhovoru pro Českou televizi uvedl, že by si nikdy nepomyslel, že znělku uvidí ještě jeho vnoučata. Slavný „štěk“, jak tato čtyři slova označil sám protagonista, se nenatáčel ve studiu, nýbrž v divadle Gong. A to pouze za použití přenosného magnetofonu a mikrofonu.

Popularitu přinesla tato legendární znělka Michalovi až o několik let později, když o ni jako student posledního ročníku gymnázia příliš nestál. Režisér Adamec ho tehdy pozval jako hosta do zábavného pořadu a jeho úkolem bylo přijet na jeviště na jednokolce. Tam vlastně lidé poprvé spatřili slavného večerníčkovského dabéra. Ten se mimochodem nevydal na uměleckou dráhu, vystudoval ČVUT a pracoval v oblasti informačních technologií.

Znělka byla tehdy ještě černobílá, vybarvila se až v roce 1973, kdy mohli diváci také sledovat první barevný Večerníček. Myslím ale, že jich moc nebylo. Nepamatuju, že by tenkrát měl někdo z mých kamarádů a spolužáků barevnou televizi. Jedinou změnu doznala znělka, konkrétně její grafická stránka, po rozdělení Československa. Logo ČST na papíře v rukou kresleného klučiny se změnilo na ČT.

Za dosavadní večerníčkovskou éru byly vytvořeny stovky seriálů a řada pohádek se pro velký úspěch již mnoho let vrací. Největšími evergreeny jsou bezesporu Spejbl a Hurvínek, Rumcajs, O krtečkovi, Křemílek a Vochomůrka či Krkonošské pohádky. Ty jsou jediným čistě hraným večerníčkovským seriálem a patří k nejsledovanějším. Nejdelším seriálem je Bob a Bobek na cestách. Bylo ho natočeno a uvedeno 52 dílů.

Večerníčky se také staly velice dobrým prodejním artiklem ČT. Kromě všech evropských zemí, se dostaly i do daleké Austrálie, exotické Malajsie a Indonésie, do Spojených arabských emirátů, Turecka, Japonska, Číny, taky do Keni, Zimbabwe či na Island. A již po mnoho let jsou večerníčkovské příběhy nejsledovanějším tuzemským dětským pořadem v divácké kategorii 4 – 12 let.

Ještě jednu zajímavost týkající se Večerníčku, respektive jeho znělky, jsem pro vás našla. A docela kuriózní. Dovedete si představit, že si na ni mohl někdo stěžovat? Ano opravdu, i tací diváci se našli. A co bylo obsahem stížností? Že se Večerníček nechová ekologicky, protože rozhazuje kolem sebe papíry, porušuje silniční zákon, protože nemá řidičský průkaz (na dětské autíčko) a nabádá děti k hazardu se zdravím, neboť nemá na hlavě přílbu, ale papírovou čepici. Chápete to?

Rozhodně si tohohle roztomilého kluka s papírovou čepicí kvůli nějakým stěžovatelům nenecháme vzít. A co popřát Večerníčku do příští šedesátky? Další generace spokojených diváků a jeho scénáristům spoustu nových nápadů.

Zpracováno na základě těchto materiálů: https://www.facebook.com/share/v/1CAizsus6U/

https://www.idnes.cz/zpravy/mediahub/ceska-televize-vecernicek-sledovanost.A191211_104832_mediahub_jpl

https://www.kafe.cz/celebrity/michal-citavy-20200221.html

https://www.fdb.cz/film/vecernicek/popis-obsah/71245

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz