Hlavní obsah
Cestování

Za relaxem a koupáním do termálních lázní Velké Losiny

Foto: Věra Vaňková, vlastní foto

Termální park Velké Losiny v zimě

Když se řekne termály, většina z nás si vybaví Maďarsko nebo Slovensko, ale koupání v léčivé vodě, která vyvěrá hluboko v podzemí, si můžeme užít i u nás, například v malebném městečku Velké Losiny v podhůří Jeseníků.

Článek

První písemnou zmínku o lázních ve Velkých Losinách najdeme již roku 1562. A to tu už stála lázeňská budova a právě se otevíral nový dům pro ubytování hostů. K velkému rozvoji lázní došlo v druhé polovině 19. století. Přibyly další lázeňské domy a byl vybudován nový bazén. Na počátku 20. století se areál rozšířil o dětské sanatorium, které bylo za 1. světové války využíváno jako lazaret.

V roce 1930 zachvátil lázně obrovský požár a většina dřevěných budov lehla popelem. Ale za pouhý rok byly vystavěny znovu. Po druhé světové válce tvořily většinu klientů děti, neboť se tu léčila dětská obrna a onemocnění plic.

A nyní se přenesme do současnosti. Dnes tvoří lázeňský komplex čtyři lázeňské domy, wellness hotel Diana ve stráni nad městečkem a termální aquapark. Celková ubytovací kapacita činí více jak 300 lůžek. Léčí se tu hlavně choroby pohybového aparátu, ale také kožní, neurologické či oběhové problémy. A nebo zde můžete jen tak relaxovat a užívat si koupání v ohromném termálním parku, jediném svého druhu v Česku. Zdejší léčivé sirnaté termální prameny vyvěrají v hloubce kolem jednoho kilometru pod zemským povrchem a teplota vody se pohybuje v rozmezí 36 – 37°C.

Můžete si vybrat z pěti vnitřních bazénů, které jsou v provozu po celý rok a od května do konce září máte k dispozici ještě další čtyři venku. Kdo nemusí příliš teplou vodu, jistě uvítá vnitřní bazén s divokou řekou, jehož součástí jsou i jeskyně s vodopádem či chrliče vody pro příjemnou masáž. Teplota vody se zde pohybuje mezi 30 až 32°C a hloubka dosahuje 1,35 m.

Milovníci teplejší vody si přijdou na své v relaxačním bazénu, kde můžete třeba jen v klidu sedět a meditovat nebo se nechat jemně masírovat pomocí hydromasážních trysek a perličkových lehátek. I když se nebudete pohybovat, teplota vody mezi 32 až 34°C zaručí, že vám rozhodně zima nebude. Jelikož bazén není primárně určen na plavání, je jeho hloubka pouze 1 metr.

A pokud jste teplomilní tvorové jako já, zamilujete si termální bazén, kde je voda z celého areálu nejteplejší, dosahuje až 36°C. Pobyt v tomto bazénu má velice blahodárný účinek na bolavá záda, klouby a svaly. Doporučená doba pobytu zde je 30 minut, ale pokud vám běžně teplo nevadí a nemáte žádné kardiovaskulární problémy, můžete tu zůstat i déle. Já se tu máčela dvě hodiny. Jelikož se opět jedná o sedací bazén, je uzpůsobena i jeho hloubka, která činí jeden metr.

Velice zajímavý je panoramatický bazén. Jak už název napovídá, je výjimečný svými nádhernými výhledy na venkovní vodní plochy. Chcete-li si si užít relaxu v soukromí, najdete v sousední relaxační zóně lehátka pro páry. Teplota vody v tomto bazénu je trošku nižší, a sice 30 až 32°C.

Ani malé děti ve zdejším areálu nepřijdou zkrátka, přestože není koncipován jako klasický aquapark, ale je zaměřený na relaxaci a odpočinek. Dětský bazének se skluzavkou je určen pro nejmenší návštěvníky k hrátkám ve vodě, čemuž odpovídá i jeho hloubka, maximálně 0,4 m a velice příjemná teplota vody 32 až 34°C.

A když vám ve vodě vyhládne, žádný problém. Součástí areálu je restaurace s bohatou nabídkou pokrmů a kavárna. V letním období se můžete občerstvit i ve snack baru nebo venkovním kiosku.

Ideální roční dobou pro návštěvu termálů je podzim či zima. Ale toužíte-li po horké vodě i v létě, jsou pro vás jako dělané venkovní bazény. Tady si můžete užít i adrenalinu na tobogánu, který je součástí takzvaného aktivního bazénu s teplotou vody pohybující se mezi 30 až 32°C. Stejně jako ve vnitřní části, najdeme venku relaxační i dětský bazén a navíc ještě průplavový, který spojuje obě části.

A teď to nejdůležitější, vstupné. Cenově výhodnější je návštěva areálu na 4 hodiny. V tomto případě zaplatí dospělí 450 Kč, děti, studenti a senioři 400 Kč. 2,5 hodiny vás vyjde jen o 50 korun levněji. Samozřejmě můžete také využít výhodnější rodinné vstupné. Jeho výši najdete například na webových stránkách lázní, stejně tak jako provozní dobu.

Až se nabažíte vody, můžete se vypravit do historie. A kam? Do ruční papírny, která funguje ve Velkých Losinách již od konce 16. století. Tady se nejen dozvíte, jak se dříve vyráběl papír, ale celý výrobní proces, který je úplně stejný jako před staletími, uvidíte na vlastní oči.

A pokud se do tohoto malebného městečka v podhůří Jeseníků vypravíte v turistické sezóně, nenechte si ujít návštěvu zdejšího renesančního zámku, který jistě znáte z řady pohádek a filmů.

Tak šťastnou cestu a příjemný relax!

Zpracováno na základně osobní návštěvy a těchto materiálů:

Oficiální stránky lázní Velké Losiny

Oficiální stránky Ruční papírny Velké Losiny (Muzeum papíru)

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz