Článek
Nejprve se na chvíli ponoříme do historie. Na místě dnešního zámku stával původně gotický hrad pánů z Lichtenburka, zbudovaný ve 13. století. Ten roku 1356 koupil český král a císař Svaté říše římské, Karel IV. V 15. století byl jako spousta českých hradů obléhán husitskými vojsky, dobyt a vypálen. Ještě v témže století došlo k jeho obnově a velkého rozkvětu dosáhl za vlády Jiřího z Poděbrad. Ve 2. polovině 16. století byl středověký hrad přestavěn na rozlehlý čtyřkřídlý renesanční zámek s arkádovým nádvořím. Od třicetileté války vystřídalo toto šlechtické sídlo řadu majitelů. Nejznámější z nich, Auerspergové přestavěli v 19. století zámek do dnešní podoby. Přibyly hospodářské budovy a také hradby a věže, které měly napodobit vzhled středověkého hradu. V roce 1945 byl zámek na základě Benešových dekretů znárodněn a v majetku státu je dodnes.
Dříve, než vstoupíme do zámeckých komnat, projdeme se krásným anglickým parkem, který nechal zbudovat kníže Vincenc Karel Auersperg ve 2. polovině 19. století. Má rozlohu 24 hektarů a tehdejší architekti do něj umně zakomponovali i strmý svah, který spolu s kaňonovitými meandry řeky Doubravy, šumícím splavem a vodopádem dodává tomuto romantickému místu dramatičnosti a originality.
A co nás čeká uvnitř? Můžete si vybrat z několika prohlídkových okruhů. Základní zahrnuje reprezentační prostory, salónky, zámeckou zbrojnici s unikátní sbírkou zbraní a zámeckou kuchyni s historickým, ale funkčním zázemím pro přípravu jídel. To vše si prohlédnete s průvodcem za 50 minut.
V dalším okruhu o stejné délce uvidíte soukromé prostory, ložnice a pracovny knížecí rodiny Auerspergů, pokoje zámeckého služebnictva, koupelny a také zámeckou kapli Zvěstování Panny Marie.
Státní zámek nabízí svým návštěvníkům ještě dva výběrové okruhy: Zámecké divadlo, Velkou věž a sklepení.
Tento architektonický skvost je otevřen od dubna do konce října. V letních měsících denně kromě pondělí, na jaře a na podzim o víkendech. Základní vstupné 220 Kč, senioři a mládež 180 Kč a děti až do 17 let 70 korun.
Ještě jsem vám slíbila unikátní zážitek pro milovníky přírody, tak jdeme do obory, která leží v těsném sousedství zámeckého parku, kde uvidíme světovou raritu, bílé jeleny, kteří se ve volné přírodě nikde na světě nevyskytují. V České republice jsou chováni ve čtyřech oborách, ale žlebská je jediná otevřená pro veřejnost s ochočeným stádečkem, které můžete pozorovat při krmení ze vzdálenosti 15 metrů. Celkem se v oboře chová kolem 90 kusů převážně bílé jelení zvěře. Chovné stádo se však nachází v uzavřené, tedy neveřejné části obory. Pokud si návštěvu naplánujete na 12. hodinu nebo 15:30, uvidíte ještě letovou ukázku zdejších dravců. Spatříte najednou v letu orly, supa, krkavce, káně a několik druhů sov.
Obora je přístupná veřejnosti denně od května do září a její návštěvou podpoříte i zdejší záchrannou stanici. Jen prosím, své domácí mazlíčky nechte doma, do areálu vás s nimi nepustí, protože zvířata se jich bojí.
Pod zámkem najdete dvě parkoviště s kamerovým systémem. Na jednom zaplatíte 100 Kč, na druhém 70 Kč za celý den. A naproti se můžete občerstvit v příjemné restauraci s velkým výběrem jídel za rozumné ceny.
Tak šťastnou cestu, příjemné zážitky a krásný zbytek prázdnin!
Zdroj informací: https://www.zamek-zleby.cz/cs