Článek
A začneme právě u zmiňované Sněžky. Svojí nadmořskou výškou 1 603 metrů je skutečně nejvyšším přírodním bodem naší domoviny. Pokud bychom brali v potaz i vrcholy umělé, pak bude tím nejvyšším bodem na našem území vrchol vysílače na Pradědu v Jeseníkách. Ten se tyčí do výše 1 638 metrů nad mořem.
Za nejvýše položenou obcí v Česku byste museli na Šumavu. Je jí Kvilda na Prachaticku a leží v nadmořské výšce 1 065 metrů.
Nejvyšší body máme za sebou a kde najdeme nejnižší? Na severu, v Hřensku. Přesně v místě, kde řeka Labe opouští naše území. Tam budete stát pouze 115 metrů nad úrovní moře. A Hřensko je zároveň naše nejníže položená obec s průměrnou nadmořskou výškou 130 metrů.
A nyní půjdeme ještě níž, dolů do dolu. Ano, bývalého uranového v Příbrami. Jedna z jeho jam leží 1 838 metrů pod zemským povrchem.
V podzemí ještě chvíli pobudeme, ale přestěhujeme se na Moravu a do jeskyní. V Moravském krasu narazíme na náš nejdelší jeskynní systém. Je jím Amatérská jeskyně s délkou 34,9 km.
Také na Moravě, ale poblíž města Hranice nalezneme naši nejhlubší propast, jak jinak, než Hranickou. Její hloubku se ještě nikomu nepodařilo změřit, neboť je z části zatopena jezerem. Speleologové dosáhli hloubky 519,5 metru, ale na dno se nedostali.
O Vltavě jako nejdelší řece jsem se také zmiňovala již v úvodu. Chcete-li podrobnosti, pak její tok měří 430,2 km. Budeme-li hledat nejdelší řeku, která u nás pramení a teče do ciziny, pak je to samozřejmě Labe. Jeho celková délka činí 1 094 km, z nichž 357 je českých.
U vody ještě zůstaneme. Že největší rybník se jmenuje Rožmberk a přehrada Lipno, si jistě pamatujete ze školy. U jezer už si asi tak jisti nejsme. Za tím největším se vydáme na Šumavu. Jmenuje se Černé a jeho plocha zaujímá 18,4 ha. Je zároveň naším nejhlubším jezerem, jeho hloubka dosahuje 39,8 metru.
Zmiňovaný Rožmberk je svojí rozlohou 489 ha nejen největším rybníkem u nás, ale i na celém světě. Leží v nadmořské výšce 427 metrů a pojme 6,2 milionů m³ vody. A jako řadu dalších jihočeských rybníků ho nechal zbudovat Jakub Krčín z Jelčan. Pokud jste u něj byli, možná jste si všimli zajímavého jevu: Z jeho břehu přes vodní hladinu lze pozorovat zakřivení země stejně jako u moře.
Lipenská vodní nádrž je opravdu naší největší přehradou co se týče vodní plochy, která zaujímá 48,7 km². Ovšem budeme-li posuzovat přehradní nádrže podle objemu, pak je vítězem Orlík s 716 600 000 metry krychlovými vody.
Mořem se bohužel pyšnit nemůžeme, ale zas až tak daleko k němu nemáme. Od našich severních hranic je to k Baltu skoro coby kamenem dohodil, pouhých 290 km. Dáváte-li přednost teplejší vodě i klimatu, máte to nejblíž do Terstu, 313 km.
Dokonce i vodopády u nás najdeme. Sice nedosahují takové velikosti a věhlasu jako třeba Niagarské, ale jsou naše! Ten nejvyšší najdeme v Krkonoších, jmenuje se Pančavský a voda v něm padá z výšky 148 metrů.
Ještě to vezmeme křížem krážem. Nejzápadnější a nejvýchodnější bod České republiky od sebe dělí 493 km. Vzdálenost mezi nejsevernějším a nejjižnějším bodem činí 278 km.
Vidíte, jak jsme malá zemička, ale rozhodně máme světu co nabídnout. Tolik přírodních krás a zajímavostí na tak malém území jinde hned tak nenajdete.
O dalších zase někdy příště.
Zpracováno na základě těchto materiálů:
https://www.treking.cz/regiony/geograficke-rekordy-ceske-republiky.htm
http://www.zemepis.eu/zemepisne-rekordy-ceska.p126.html
https://www.poznatsvet.cz/kultura-a-umeni/kviz-rekordy-ceska/
https://www.vlasta.cz/inspirace/kviz-zemepis-ceska-nej-nejvetsi-nejvyssi/