Článek
Když si komtesa Marie Gabriela Černínová z Chudenic měla v roce 1708 brát hraběte Josefa Lažanského, připravovala se právě u vídeňského dvora na roli dvorní dámy. Jí bylo 12 let a manželovi o 22 víc. Stěhovat se z oslnivé galantní Vídně do provinčního zámečku v Manětíně na západě Čech, to musel být pro mladičkou šlechtičnu šok. Ale rodiče sňatek domluvili, tak nebylo o čem diskutovat. Marie Gabriela zvládla svou roli s nadhledem: porodila a vychovala čtyři děti a po devastujícím požáru v roce 1712 a smrti manžela o tři roky později, vybudovala zámek do jeho skvostné barokní podoby. Vytvořila z Manětína společenské a kulturní centrum kraje.
Pravda je, že si už dalšího nápadníka do života nepustila. Místo hledání manžela, měla jinou vášeň: zvelebovala zámek a mastila karty o peníze. Každý večer zasedla se svými hosty ke karetnímu stolku a jelo se až do rána. Víno teklo proudem a ráno hraběnka s překvapením zjišťovala své finanční ztráty. A protože ji služebnictvo a poddaní milovali, pomáhali jí, kde mohli. Jako tehdy, když v kartách málem prohrála manětínský zámek. Zachránil ji sluha, který doléval víno. Viděl, že hraběnce nejde karta a že stoprocentně zámek, který vsadila do hry, prohraje, zakopnul schválně i s vínem, polil karty a převrátil karetní stolek. Zámek byl zachráněn, ale on byl na vyhazov. Dva dny se skrýval před hraběnčiným hněvem, ale když se Marii Gabriele doneslo, že šlo o záměr, darovala mu z vděčnosti, že jí zachránil střechu nad hlavou, nedaleký mlýn na řece Střele a mlynářskou koncesi. Časem k Manětínu přibylo panství Rabštejn nad Střelou a Chyše.
A teď střih 300 let.
Právě na zámku v Chyši žila až do čtyř let Angelika Cawdor Lažanská se svými rodiči, hrabětem Prokopem IV. Lažanským z Bukové a matkou Ingeborg z Königswaldu. I když Angelika spatřila světlo světa zcela prozaicky v porodnici v Praze-Podolí v únoru 1944, Chyše byla celý život její srdeční záležitostí. Jenomže i ji čekal dobrodružný osud, stejně jako její pra pra pra pra atd. příbuznou, hraběnku Marii Gabrielu z Manětína. Otec Angeliky se během 2. světové války přihlásil k německé národnosti, a tak po válce podle Benešových dekretů bylo jejich panství se zámkem vyvlastněno. Žili chvíli v Rakousku, pak v Německu a nakonec otec, který byl podle hraběnky také velký dobrodruh, rozhodl, že se rodina přestěhuje do Rhodésie, dnešní Zimbabwe. Koupil tam farmu a začali pěstovat tabák. „Vyrůstala jsem v buši a bylo to krásné a dobrodružné dětství,“ prozradila dnes osmdesátiletá lady Angelika Cawdor Lažanská z Bukové v ČT v pořadu Na plovárně. Když skončila střední školu, rozhodl otec, že mladá šlechtična pojede do Anglie na univerzitu. Ale ještě před tím, aby se trochu otrkala, ji poslal na tři měsíce do Paříže. „Byla jsem holka z buše a Paříž, to byl pro mě splněný sen,“ zavzpomínala lady Angelika. „A po třech měsících jsem se rozhodla, že do žádné Anglie nepojedu, že zůstanu v Paříži!“
A tady začalo její životní dobrodružství.
Nějakou dobu navazovala jako správná půvabná dívka společenské kontakty a pak se v ní projevila rodová houževnatost a cílevědomost. „Založila jsem svou marketingovou firmu. Tenkrát to bylo jednoduché, tenhle obor byl v plenkách!“ prozradila hraběnka. A začala podnikat. Pro začátek sepsala deset návrhů na zlepšení bankovního produktu American Express, objednala si schůzku v pobočce v Londýně a odletěla svůj projekt prezentovat. Teď na to vzpomíná jako na velkou troufalost, která jí ale nastartovala byznys. „Bylo mi dvacet a všemu jsem samozřejmě rozuměla nejvíc ze všech,“ vyprávěla s ironickým úsměvem. Ale v Londýně uspěla a firma jí nabídla pracovní smlouvu.
A pak ji pozvala kamarádka do Skotska a spolu navštívily další společnou známou, která ve svém zámku zrovna pořádala párty. U stolu měla Angelika z každé strany jednoho lorda, ale oba pánové byli pod rozlišovací schopnost mladé světoběžnice. Odletěla zpátky do Paříže. Po několika letech si k ní v hale letiště přisedl nějaký muž: Dobrý den, my se známe… To ale Angeliku, která neměla náladu, protože měla brzy ráno schůzku ve firmě, popudilo a milého Skota odbyla: „Jestli neznáte lepší způsob, jak se seznámit, tak mě neobtěžujte!“
Ale my se opravdu známe z párty ze Skotska, nedal se odbýt VI. lord Cawdor, majitel starobylého hradu Cawdor ve Skotsku. Angelika se omluvila, že byla nezdvořilá, lord omluvu přijal a domluvili se, že spolu někdy zajdou na oběd. Hugh John Vaughan Campbell, VI. lord Cawdor, byl v Paříži už za pár dní, zašli na oběd, přeskočila pověstná jiskra a dál už je to klasický romantický příběh se vším všudy, jak má podle pohádek červené knihovny být. V roce 1979 se na hradě Cawdor konala slavná svatba, ještě před tím se ale musel lord samozřejmě rozvést… Šťastné manželství trvalo 15 let. Manžel lady Angeliky Cawdor Lažanské z Bukové zemřel v roce 1993 a veškerý svůj majetek, včetně nejslavnějšího skotského hradu, kam ročně zavítají tisíce turistů a kam Shakespeare umístil své drama Macbeth, odkázal manželce.
A poučení z téhle romantické historky? Rozhodně nikdy, ale opravdu nikdy neodmítejte pozvání do Skotska na párty! Nevíte, co vám tam osud připraví a kdo se vám připlete do cesty…
Zdroj: Výklad průvodkyně zámek Manětín
ČT pořad Na plovárně
https://en.wikipedia.org/wiki/Cawdor_Castle