Hlavní obsah
Názory a úvahy

Ceny vajec letí nahoru. Proč jsou argumenty chovatelů tak arogantní. Jak se bránit?

Foto: Palph Fotos, Pixabay

Ceny vajec letí vzhůru. Dnes za deset vajíček už zaplatíme kolem 70 korun. Prohlášení ČM drůbežářské unie mě vážně nadzvedlo.

Článek

Jela jsem právě nakoupit do jednoho nejmenovaného supermarketu, i pro vajíčka, pochopitelně. A z autorádia zazněla zpráva o zdražování zároveň s vysvětlením předsedkyně toho českomoravského spolku. Její důvody mně připadaly jak z jiné epochy. Nejdříve argumentovala ptačí chřipkou, jejíž finanční dopad na chovatele nezpochybňuji. I když i za likvidaci chovů dostali od státu náhrady. A pak to přišlo. Pokud to budu trochu drsně parafrázovat, tak za toto skokové navýšení cen můžeme vlastně my, spotřebitelé v kombinaci s jakýmisi imaginárními zelenými bio šílenci a Evropskou unií. To my jsme chtěli, aby se slepice měly lépe a žily v humánnějším prostředí. „Upozorňovali jsme na to dlouho, když už se o tom zákazu hovořilo, že lepší podestýlku nosnic si bude muset zákazník zaplatit. (!) Protože na alternativní způsob ustájení jsou potřeba vyšší náklady,“ tvrdí tato paní. Aha, takže si to budeme muset zaplatit…

Pochopila jsem to správně, že léta majitelé velkochovů vydělávali a stále ještě vydělávají na faktickém týrání zvířat, kdy slepice v klecích naskládané jedna na druhé bez možnosti se pohnout jim za relativně nízké náklady generovaly a generují velké peníze. Bez řečí jsme vylovili těch v průměru 50 korun za deset vajec ze svých peněženek a ani jsme nemrkli. Ale chtějí ještě víc. Teď přichází nařízení shora, z Evropské unie, klecová „výroba“ vajec se konečně ruší, slepice budou mít slušnější a méně brutální podmínky a my zákazníci změnu musíme zaplatit? Proč? Z jakého důvodu? Tomuhle spolku zřejmě naprosto chybí minimální empatie. S nebohými slepicemi i s námi, zákazníky. Ale nakonec proč by ji s námi měli mít. Je to byznys. Já ji s nimi také nemám. Jinými slovy máme velkochovatelům slepic zadotovat nové podmínky jejich podnikání? Proč mám někomu dotovat jeho džob? Bude někdo přispívat mně, až se rozhodnu otevřít si třeba restauraci a bude nutné vybavit kuchyň podle parametrů EU? Buď na to budu mít našetřené peníze, což chovatelé už mohli za ta léta mít, anebo si vezmu půjčku. Přeci nepředpokládali, že udržet klecové chovy půjde donekonečna?

Z tohoto prohlášení jsem nabyla dojmu, že kdyby se klecové chovy nezrušily, nikomu, koho unie zastupuje a ani téhle instituci samotné, by týrání slepic zřejmě nevadilo. Jelo by se prostě dál ve stejném módu. Týrání netýrání. Takže ještě se ani nekoplo do země a už platíme za to, že za dva roky bude zrušený klecový chov. Navíc je před Velikonocemi, takže se peníze jen pohrnou a my, zblblí zákazníci, zjihlí velikonočními zajíčky, slepičkami a malováním kraslic, koledou, svátky jara a já nevím čím vším, budeme bez řečí nakupovat vejce ať to stojí, co to stojí… Od chovatelů slepic je to správné načasování, o tom není pochyb.

Zatímco zákaz klecového chovu slepic bude platit až od roku 2027, Ministerstvo zemědělství už teď nabízí chovatelům dotace. Až 30 miliónů na jeden projekt. Je to málo, že chovatelé chtějí ještě „dotace“ formou vysokých cen od nás, zákazníků? Jak uvádí Radiožurnál, zatím si o dotace zažádalo na 33 chovatelů a na říjen se počítá s dalším příjmem žádostí. A jaké chovy plánují? Nejvíce prý půjde o podlahový chov a voliéry. Na výběhy a biochovy můžou milé slepice i my s největší pravděpodobností zapomenout: Jsou totiž moc drahé. Na nich se tolik nevydělá. Ledaže bychom si ještě trochu připlatili.

A tak dochází k paradoxní situaci. Ceny potravin: masa, zeleniny, ovoce začínají nenápadně znovu růst a ceny vajec v meziročním měřítku doslova skokově - o padesát procent, zatímco nafta a benzin zlevňuje a je na nejnižší ceně za poslední tři roky.

Takže vrt už si na zahradě asi pořizovat nemusím, jednu švestku a jednu jabloň mám, rajské zasadím do květináčů na terase. Zbývají ta vajíčka. Před pár měsíci jsem viděla před jedním marketem krásný kurník. Moje představa, kdy jsem jako malá chtěla být selka, se začíná pomalu zhmotňovat. Ten kurník je krásný: dřevěný domeček se dvěma žebříčky, kterými mohou slepice sestoupit do kryté voliéry. Je pro deset slepic a stojí 10 tisíc. Zezadu do samotného kurníku vedou i vrátka, aby ho mohl majitel čistit a hlavně – sbírat vajíčka. Je jasné, že slepice ve voliéře zavřené nebudou. Mám to promyšlené. Přes den by pobíhaly po zahradě, kočka Sisi bude mít zábavu, večer je zavřu kvůli kuně, která mi vloni celou zimu dupala na půdě. Je to dobře vymyšlený a propracovaný byznys plán. Ministerstvo zemědělství a drůbežáři se prý obávají konkurence z Polska, kde klecový chov zakázaný není, ale mě se bát nemusejí. Na dotaci asi nedosáhnu, ale i tak to bude super mít svoje vlastní vejce. Otázka ovšem je, co tomu budou říkat sousedé. V našem satelitu jsem žádné slepice a kurníky na zahradách neviděla… Zatím. A radnice snad zakázala jen pálení listí, nebo ne?

V každém případě asi nemám tenhle nápad sama. Když jsem v TV zpravodajství viděla ty zástupy zájemců o kuřice, které prodává farma nedaleko Prahy, tak je zřejmé, že je nejvyšší čas zvednout telefon a nadiktovat objednávku. Jestli to s cenami takhle půjde dál, je jasné, že si na chov slepic i na zahradách městských vil a v satelitech asi bude nutné pomalu zvykat.

https://www.irozhlas.cz/ekonomika/vejce-v-cesku-dal-zdrazuji-nekteri-chovatele-se-pripravuji-na-zakaz-klecovych_2503271034_epo

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz