Článek
V srpnu 1997 měli francouzští paparazzi doslova žně. Na moři nedaleko francouzského přímořského letoviska St.Tropez kotvila přepychová jachta egyptského milionáře, majitele nejstaršího a nejluxusnějšího britského obchodního domu Harrod´s a pařížského hotelu Ritz, Mohameda Al-Fayeda. Právě na ní prožívala svou údajnou love story s jeho synem Dodim britská princezna Diana. Teleobjektivy fotografů ukrytých mezi zelení na pobřeží, byly dnem i nocí namířené na loď. A jejich „úlovky“ honorovala francouzská i světová média doslova zlatem. Diana s Dodim v plavkách a v důvěrném rozhovoru, Diana se zasněným pohledem, Diana v Dodiho objetí. Bývalá manželka následníka britského trůnu konečně šťastná a zamilovaná…
Titulky ve společenských magazínech i denících zněly jednoznačně a naznačovaly brzké zasnoubení britské princezny, bývalé členky královské rodiny a matky následníků trůnu princů Williama a Harryho, s egyptským milionářským synem. Nikdo netušil, a dokonce ani Dodi ne, že všichni jsou oběťmi rozehrané hry. Diana byla zamilovaná, ale do někoho úplně jiného. Její manipulace s tiskem a se všemi kolem ní, včetně Dodiho, měla jediný cíl: vyprovokovat jejího skutečného milence, pákistánského kardiochirurga Hasnata Khana, k rozhodnému životnímu kroku: ke svatbě! Oženit se s princeznou Hasnat odmítal, vadilo mu, jak na něj Diana tlačí, jak plánuje společnou budoucnost někde v Austrálii, aniž by jí zajímal jeho názor, jak je od chvíle, kdy se provalilo, že tvoří pár, pronásledován médii doma i v nemocnici, jak je pod drobnohledem novinářů a nemá chvíli klid. Ani od princezny, která za ním chodila stále častěji do nemocnice, když měl službu a po náročné práci, kdy si potřeboval odpočinout nebo po noční pohotovosti se vyspat, ho nutila, aby se jí věnoval.
Dokonce odletěla do Pakistánu a donutila lékaře představit ji jeho rodičům a plánovala konvertovat k islámu. Diana Khanovy obavy ze společné budoucnosti nechápala, byla přesvědčená, že když si ji nechce vzít, jak naplánovala, tak ji po dvouleté love story asi přestal milovat a při jejich setkání v Kensingtonském paláci 27. srpna, tedy čtyři dny před její smrtí, se s milencem pohádala a rozešla se s ním. Odletěla na truc na jih Francie za Dodim. Stejně jako Diana, ani Dodi nebyl žádný svatoušek. Sice to vypadalo, že s princeznou tráví idylické chvíle na jachtě, ale jeho snoubenka, kterou udržoval v naději, že se vezmou, americká modelka Kelly Fisherová, na něj čekala na lodi, zakotvené kousek od Al-Fayedovy jachty. Před tím, než se setkal s Dianou, plánovali svatbu a Dodi pro ně už dokonce koupil dům v Malibu…
Ale teď bylo všechno jinak. A jeho otec měl v plánu něco úplně jiného, než synovu svatbu s modelkou. Chtěl využít známosti s Dianou a zviditelnit sebe, své podnikání, a tak krmil média informacemi o zamilovaném páru Dianě a Dodim, o zasnoubení a plánované svatbě a o možném těhotenství princezny, což podle lékařů nebyla pravda.
I Diana měla svůj plán. Denně pózovala na lodi pro paparazzi, o kterých věděla, že ji a Dodiho sledují, aby měli fotky, které druhý den obletí svět. Naznačuje to alespoň její bývalý tajemník Paul Burrell, který s princeznou prožil deset let v Buckinghamském paláci. Dokonce i s ním ji zpočátku dávala média dohromady. Ale zbytečně. Přestože i když byl v době, kdy sloužil princezně, ženatý a měl děti, před časem vyšlo najevo, že je gay a jeho manželství bylo jen na oko. Ale to je jiný příběh.
V britském TV dokumentu Sláva zabíjí Burrell tvrdí, že si s princeznou, když byla s Dodim na jachtě, denně volali a nebylo jiné téma hovoru než pákistánský kardiochirurg. Mluvil jsi s ním? Vyzvídala princezna. Ano, byli jsme spolu na kávě. Co ti říkal? Viděl ty moje fotky s Dodim v novinách? Viděl. Není z nich nadšený! Chce ti zavolat! A jak se tam máš? Nudím se, nemám si s kým popovídat, tvrdila prý princezna, přestože měla být se svým údajným milým vlastně na líbánkách a na fotkách vypadala vždy rozzářeně, jako že si užívá života plnými doušky. Koupil mi náhrdelník, náušnice… A teď tě čeká prsten, dodal prý Burrell.
Jak se mu princezna svěřila, při rozchodu jí prý Hasnat řekl, když se dozvěděl, že odjíždí za Dodim do Francie: Jsi mrtvá! Chirurg svá slova potvrdil i na policii, která vyšetřovala Dianinu smrt. Vysvětloval to tím, že šlo o nadsázku v rozrušení, kdy chtěl naznačit, že je mrtvá společensky, že spojení s rodinou Al-Fayeda není pro princeznu správné a že se to královně líbit nebude. A to měl naprostou pravdu. Hasnat o vztahu mezi princeznou a Dodim také vypověděl, že se s Dodim asi stýkala proto, aby odvrátila pozornost médií od nich dvou, protože zřejmě počítala s jejich společnou budoucností až se vrátí z Francie. Tahle verze je ale samozřejmě nesmysl, anebo si Hasnet opravdu naivně myslel, že její výlet měl jen odvrátit pozornost od jejich vztahu? Možná chtěl o zesnulé princezně hovořit jen v dobrém…
Skutečným motivem princeznina chování byla manipulace: přitlačit milence ke zdi: rozchod nebo svatba! Jak prozradil v dokumentu Burrell, Hasnat princezně skutečně den před tragickou událostí v pařížském podjezdu d´Alma, volal, což potvrzuje, že její strategie byla úspěšná. „Vypadalo to, že se usmířili. Kdyby Lady Di nezemřela, asi by zase byli spolu,“ je přesvědčený Paul Burrell.

Princ Charles a Lady Di v roce 1986 na svatbě prince Andrewa
Jenomže princezna si už dlouho zahrávala s ohněm a napínala trpělivost královského paláce k prasknutí. A to nejen tím, že se během odluky s princem Charlesem, ale už i za jejich manželství, objevovala s různými milenci a znevažovala svým chováním Korunu: S důstojníkem kavalérie Johnem Hewittem chodila v letech 1986 až 1990 a byl dokonce v podezření, že je otcem jejího syna Harryho a nakonec výhodně prodal detaily z jejich intimního života, s rugbystou Willem Carlingem, nebo lyžařským trenérem Davidem Waterhousem, anglickým obchodníkem s uměním, specialistou na islámské starožitnosti, Oliverem Hoarem, se kterým se stýkala tři roky od 1990, i s policistou a osobním bodyguardem Barrym Mannakeem, který záhadně zemřel údajně dvěma výstřely do hlavy v roce 1987, rok poté , co se s Dianou rozešli. Jeho smrt byla prohlášená za sebevraždu. O tom, že byl zavražděn, byla Diana přesvědčená. Přidejme ještě Bryana Adamse nebo multimilionáře Teddyho Forstmana a řadu dalších.
Jak dovedla být Diana posedlá dokládá i příběh s jejím milencem Oliverem Hoarem. Když se jejich vztah provalil a jeho manželka hrozila rozvodem, poměr s princeznou ukončil. Ta si to ale nechtěla nechat líbit a denně mu volala domů až její posedlost přerostla ve stalking a záležitost vyšetřovala dokonce policie.

Diana s Johnem Travoltou v Bílém domě během návštěvy USA v roce 1981
Princezna provokovala Buckinghamský palác i britskou tajnou službu, která pomalu nevěděla kterého z milenců má hlídat dřív a který je větší hrozbou pro Korunu. Hoareho prý jednou dokonce propašovala do Kensingtonského paláce v kufru auta a bodyguardi ho zase jindy objevili nahého v zahradách paláce, když si šel ven zakouřit….
Ale to nebylo všechno: Svěřovala se se svým soukromím kde komu a veřejnost se dozvídala podrobnosti ze života následníka trůnu prince Charlese. A to bylo pro královnu příliš. Začalo to v roce 1992 novinářem Andrewem Mortonem, který se s Dianou setkal, aby o ní napsal knihu a dozvěděl se řadu šokujících informací: že má Diana psychické problémy a navštěvuje psychiatra a že se pětkrát pokusila o sebevraždu. Popsal Dianu jako oběť nemilujícího a záletného manžela, prince Charlese, a vytvořil obraz křehké půvabné ženy, princezny lidských srdcí decimované poměry v Buckinghamském paláci.
Ale její výprodej informací o královské rodině a manželství pokračoval v listopadu 1995, rok před rozvodem, TV rozhovorem s redaktorem BBC Martinem Bahirem. Její věta: „V manželství jsme byli tři,“ kdy narážela na poměr Charlese s jeho milenkou Camillou, šokovala svět. Přiznala, že trpí depresemi a bulimií a také potvrdila poměr se svým učitelem jezdectví Jamesem Hewittem.

Princezna Diana
Diana se rázem stala hvězdou světových médií, ale její duševní striptýz nezůstal bez odezvy. Veřejné mínění se postupně obracelo proti ní tím, jak vycházeli najevo její další a další milenci. „Přiznání k Hewittovi i celý rozhovor, jí zlomil vaz. Zůstala sama, odvrátila se od ní veřejnost a šokovaný Palác ji začal ignorovat, stal se z ní vyděděnec,“ tvrdí její bývalý tajemník Paul Burrell.
Diskuze o tom, že Bashir získal rozhovor podvodem, kdy tvrdil, že Palác donáší na princeznu médiím a doložil jí to falešnými bankovními výpisy potvrzujícími honoráře za poskytnuté informace, a tak prý princeznu přesvědčil, aby šla se svou pravdou ven, už na minulosti nic nezmění. Diana, která užívala apartmá v severní části Kensingtonského paláce, odmítla ochranu Metropolitní policie, chtěla si od královské rodiny držet odstup. Zároveň ale pochopila, co kolem sebe rozvířila a začala cítit obavy. Tak vznikl už dva roky před její smrtí, v roce 1995, záznam o tom, že jí někdo usiluje o život a že se stane nejspíš obětí dopravní nehody. Zprávu předal její právní poradce Victor Mishcon policii a ta ji odložila do trezoru. Při vyšetřování princezniny tragické nehody z 30. srpna 1997 v Paříži ji nikdo ani britským, ani francouzským vyšetřovatelům nepředal. Prostě se na ni údajně zapomnělo a spatřila světlo světa až šest let po nehodě, když už bylo vyšetřování u konce.
Policie uzavřela smrt princezny a Dodiho jako nehodu, kterou způsobil svou riskantní jízdou člen bezpečnostní služby hotelu Ritz Henri Paul, který Mercedes řídil. Měl v krvi koktejl alkoholu a léků Prosac a Tiapridal, jel stokilometrovou rychlostí, tedy dvakrát rychleji než přikazovala značka, nezvládl řízení a narazil do 13. sloupu podjezdu. Ve voze nebyl nikdo připoutaný a jediný, kdo přežil, byl Dianin britský bodyguard Trevor Rees-Jones, který seděl vedle řidiče a bezpečnostní pás zapnutý měl. Tak jednoduché to bylo. Neprokázala se ani vina paparazziů, kteří auto sledovali na motorkách, ani existence bílého Fiatu UNO, který měl do Mercedesu narazit a způsobit tak záměrně jeho nehodu. Policie musela přiznat, že auto nenašla a majitel bílého Fiatu, francouzský fotograf, spáchal několik let poté sebevraždu.
Když den po havárii, 31.srpna, předstoupil anesteziolog pařížské nemocnice Pitié-Salpetriere, Bruno Riou, před novináře, oznámil zprávu, která školovala svět: Princezna Diana je mrtvá. Zemřela ve 4 hodiny ráno. Po řadě oživovacích pokusů podlehla vážným zraněním.
Poté, co se svět vzpamatoval z prvního šoku, hledali se viníci a objevila se řada konspiračních teorií, které žijí i 27 let po princeznině smrti. Kdo měl zájem na smrti princezny, té neřízené střely, která systematicky ničila PR Buckinghamského paláce? Princezny, kterou někteří bezmezně obdivovali a druzí odsuzovali? Do tohoto vzorce si každý dosazoval, co chtěl…

Pohřební průvod princezny Diany, Londýn
Britský novinář Michel Cole má jasno. Je přesvědčený, že Dianina smrt nebyla náhoda, ale akce byla připravená tajnými silami, které kolem princezny už delší dobu kroužily. Jeho závěrům prý nahrává spousta důkazů. Objevila se i informace, že Mercedes, kterým pár jel, byl několik dní před tím ukraden, ale zase se našel…Co je však pro Colea nejprůkaznější, jsou průtahy, které způsobily, že se princezna dostala do nemocnice až po téměř dvou hodinách od nehody! Po vyproštění přitom byla naživu a dokonce komunikovala, ale lékař se místo okamžitého transportu na operační sál, zdržoval zbytečně dlouhou stabilizací pacientky, přestože postupně bylo zřejmé, že má závažná vnitřní zranění. Sanitka, která ji převážela, místo toho, aby ji odvezla do nejbližší nemocnice, ztratila podle novináře, další čas tím, že minula dvě zdravotnická zařízení a vezla ji o šest a půl kilometrů dál. A podle Colea se sanitka u brány Pitié-Salpetriére nepochopitelně zdržela další drahocenné minuty.
Po její smrti vyšlo najevo, že před nehodou volala Diana novináři Richardu Keysovi z BBC a oznámila mu, že až se vrátí do Londýna, chce veřejnosti sdělit něco velice důležitého….
Co chtěla princezna zveřejnit? Byl snad tohle důvod její tragické smrti? Anebo jsou stále nové a nové konspirační teorie jen nesmyslem pro pobavení veřejnosti a zvyšování sledovanosti a nákladu médií? A nemůže za ně tak trochu i sama princezna svým manipulativním chováním? O tom se vedou vášnivé debaty každoročně v tragické výročí její smrti. Připadá na 31. srpna.
Sláva zabíjí: Princezna Diana, britský TV dokument
https://en.wikipedia.org/wiki/Conspiracy_theories_about_the_death_of_Diana,_Princess_of_Wales