Článek
Zpěvákův módní přerod z rockera ve…. vlastně nevím ani v co, sleduji už nějakou dobu. Jeho blankytně modrý obleček se zlatými knoflíky a dámská kabelka v ruce nebo bílé smokingové sako s výstřihem do pasu a s odvážně odhalenou mužnou hrudí, jsou módní kreace, které mohou znamenat cokoli: že je skutečně nevkusný, že se zbláznil, že provokuje, že se genderově hledá, anebo: že má prostě pop artovou duši. Jako teď jeho kostel. Ta igelitka na letošním Českém slavíku mě o tom přesvědčila. Ta totiž byla dokonalá…
S Krajčovými výstřihy a oblečky bez rukávů se nějak ztotožnit nemůžu. Ale: Může být bez vkusu někdo, kdo si pustí do svého kostela pop artového výtvarníka Josefa Rataje a nechá ho tam řádit dle vlastního uvážení? Podle mě to bylo skvělé rozhodnutí. Využít ten zvláštní dekadentně omšelý, temný interiér v kombinaci s Ratajovými pop artovým nápady. Rozhodně zábavnější idea na záchranu kostela sv. Petra a sv. Pavla v Chotěvicích na Trutnovsku, než pořádat standardní sbírky na vymalování a zdlouhavou rekonstrukci téhle řadu let zavřené a Bohem zapomenuté stavby. Kostel byl postaven v letech 1861 až 1863 a od 80. let chátral. Postupné opravy Krajčo financuje z dobrovolného vstupného a výtěžku koncertů jeho známých zpěváků a skupin. A na rekonstrukci původních obrazů přispívají VIP donátoři. Svojí mosaznou cedulku pod obrazem, jehož restaurování zaplatila, už tu má Lucie Bílá, Leoš Mareš i Jaromír Jágr a spousta dalších.
Kombinace sakrální architektury a popkultury nemá chybu. Mě alespoň nadchla. A jako nejvtipnější artefakt jsem ocenila starý závěsný pouliční telefonní automat přeměněný ve zpovědnici. I s tlustým žlutým telefonním seznamem nazvaným Boží stránky. Haló, dovolala jsem se do nebe? Na klasickém řetízku u budky visí i telefonní čísla na Boha otce, Pannu Marii… Rataj myslel na všechny detaily. Když jsem do sluchátka řekla všechny svoje hříchy, bylo tam dlouho ticho. Přeložila jsem si to jako pokyn k pěti zdrávasům…
Skvělý nápad jsou i svítící neonová křídla na stěně kostela, nebo výjevy malované na zrcadlech: jako třeba zrození Mickey Mouse, tedy variace na fresku Michelangela v Sixtinské kapli. Dokonalé. A samozřejmě zásadní součástí jsou Ratajova pop artová plátna se sakrální tematikou různě rozvěšená nebo opřená o zdi kostela. To vše v kombinaci s krásnými původními vyřezávanými lavicemi, křišťálovým lustrem a temnou barvou stěn…
Krajčova igelitka sem zapadá dokonale…
A ještě P.S.: Když budete náhodou znaveni dlouhou cestou do Chotěvic, anebo budete chtít jen chvilku rozjímat, espresso se rozhodně hodí. Kávovar je vzadu za lavicemi vpravo a v ledničce pod ním najdete i mléko.
Zdroj: Výklad průvodkyně v kostele v Chotěvicích