Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Absence pudu sebezáchovy, nulový respekt a frajeřina. Na konci pak čeká zranění či smrt

Foto: Vecstock, AI, www.freepik.com

Instinkty predátora a lovce nejdou jen tak vymazat. Divoké zvíře zůstane uvnitř divoké navždy. Pán tvorstva se to často snaží změnit, a často za to zaplatí tím nejcennějším.

Článek

Pokaždé, když vidím nebo čtu článek o usmrcení člověka divokou šelmou v zajetí, si kladu otázku, proč? Co vede lidi k tomu věznit duchem stále divoká zvířata? O to víc, pokud se jedná o šelmy, které stojí na vrcholu potravního řetězce a člověk je pro ně velmi snadnou kořistí. Lidé nedokáží rozpoznat chování predátora těšně před útokem a i kvůli tomu přijde útok a často bohužel usmrcení napadeného.

Útoky v zajetí jsou často způsobené značnou frustrací zvířete. Šelmy držené v zajetí jsou zbaveny možnosti žít tak, jak by žily ve volné přírodě. Potlačují jejich touhu lovit tím, že dostávají již usmrcenou kořist či jen její části. To ale neznamená, že šelmy zapomenou, jaké to je lovit. Když se podíváme na zcela běžnou kočku, kterou někdo chová jako domácího mazlíčka, je to zcela evidentní. I takto žijící kočka, která nikdy nelovila venku, projeví svůj instinkt, když k tomu dostane šanci. Nemusí nutně usmrtit, ale rozhodně využije své zuby a drápy k tomu, že si s kořistí či hračkou bude hrát. Už jen tato hra, při které použije zuby a drápy, je velmi intenzivní.

Pokud dojde k napadení člověka šelmou vězněnou v zajetí, je to z několika důvodů. Jedním z důvodů je již zmíněná frustrace. Ať už je to z malého prostoru, nudy, nedostatku podnětů ke hraní či celkového welfare zvířete. Může se stát, že je zvíře nemocné či ho něco bolí a při první možnosti se proti člověku otočí. Bohužel ale asi nejčastější důvod útoku je, že člověku zcela chybí respekt či dokonce hůř, snaží se upoutat pozornost a zbytečně frajeří.

Dost ošklivých útoků se odehrává i u majitelů takových zvířat, která drží pro nějakou nepochopitelnou potěchu. Možná bych spíš řekla, že tím nějak honí svojí image. Pořídí si šelmu v mladém věku a ta s nimi vyrůstá. Zpočátku se může zdát, že se jedná o opravdu nevinného tvora, který své majitele miluje. Dokud je to kotě, může to být i roztomilé. Pořád se ale jedná o velmi nebezpečného predátora a s rostoucím věkem je pravděpodobnost útoku větší a větší.

Lidé z okolí napadených šelmou často hovoří, že nechápou, co se stalo. Zvíře měli přece od malička a milovalo svého majitele. Vždycky je chyba u člověka, ať si každý říká co chce. I kdyby se jednalo o útok z důvodu, že bylo zvíře nějak nemocné, člověk za takové zvíře nese odpovědnost a musí se o něj postarat a od bolesti mu pomoct. Může se jednat o pouhé vyvolání jejich silného instinktu. A to hlavně v momentě, kdy se k šelmě otočí zády a odchází.

Dalším důvodem může být narušení jejich teritoria. Ano, i svoji klec či výběh berou šelmy jako své teritorium. Pokud se lvi cítí být ohroženi nebo jen usoudí, že se jedná o narušitele, nemá člověk proti jejich útoku žádnou šanci. Samci mohou vážit až do 250 kg. Když přičteme obrovské a ostré drápy a zuby, je útok pro napadeného smrtícím zážitkem. A proč? Kvůli frajeřině před někým jiným? Kvůli své nedbalosti při práci ošetřovatele? Nedokážu říct, jak se chovají ošetřovatelé šelem v našich končinách, ale předpokládám, že do výběhu chodí pouze v případě, že jsou šelmy zavřené a výběh je bezpečný. Ovšem v jiných zemích nemají často žádné bezpečnostní opatření.

Někdy dojde k útokům v zoologických zahradách, kde jsou šelmy pouze za plotem, který není dostatečný a návštěvník se rozhodne pořídit si fotografii roztomilé kočky z bezprostřední blízkosti. Zvíře je přeci za plotem a nemůže se nic stát. Opak je pravdou. Pokud se šelmě podaří návštěvníka uchopit například za ruku či nohu, dojde minimálně k velmi vážnému poranění. Pokud by nepřišla pomoc včas, hrozilo by vykrvácení. Ve vyspělých zemích však mají šelmy celkem bezpečné výběhy. Přesto se najdou tací, kteří opět z nepochopitelného důvodu vylezou na vysoké hrazení a pak mohou do výběhu spadnout.

Kde se nemůže případnému útoku člověk divit, je rozhodně cirkus. Většina šelem v cirkusech žije celý svůj život v nedostatečných prostorch. Šelma je cvičena drezérem, který se snaží pro zábavu lidí šelmu naučit nějaké cviky. Na většině takových videí či záběrů je však vidět, že jsou zvířata frustrována a dávají své rozpoložení najevo vrčením, ceněním zubů a třeba šviháním ocasu. Dávají najevo svoji nespokojenost, která může přejít k útoku. Hraje hlasitá hudba a v okolí je velmi mnoho pachu. Používání bičů v nich může vyvolat pocit, že se na ně útočí a pouze se brání. Zvířata mohou být ve stresu nebo pouze ucítí svoji šanci na útok. Na videu je lev, který od počátku dává najevo, že není zcela dobře naložen. Situace eskaluje po tom, co se při přeskoku srazí s druhým lvem. Přesně v ten okamžik si potřebuje svojí frustraci na někom vybít. Celá situace je zcela nezvládnutá a lva dostává pouze do většího stresu a poňouká jejich přirozený instinkt. Snaží se ho zastavit hrazdou, která ovšem lva ještě více podněcuje k útoku. Samec mohl být ve společnosti dalších samců nesvůj, ale nikdo na to nereagoval. Na videu je také dobře vidět, že i když se lev proti člověku zdá být malý, svoji silou, rychlostí a mrštností by člověka dokázal ve vteřině usmrtit.

Člověk se sám dostává do nebezpečných situací a vlastně jim jde naproti. Může to být pro peníze, z čiré hlouposti, chtíče po adrenalinu, ale ve většině případů to vede pouze k usmrcení zvířete, které člověka napadne. Je možné útok šelmy předvídat? Rozhodně existují signály, kterým šelma dává najevo svůj záměr. Pro oko člověka jsou však často neviditelné. Pořád jsou ale jasná pravidla, která by měl každý dodržovat. Nelézt do klece či teritoria takového zvířete. Před čištěním ubikace se ujistit, že je zvíře zavřené a nespoléhat na to, že si někde v rohu klidně leží. Vždy být alespoň ve dvou, aby druhý mohl na případný útok reagovat a vždy mít po ruce něco, co by útoku zabránilo. A asi nejzásadnější, taková zvířata nechovat vůbec. Ten, kdo takové zvíře vlastní a troufá si říct, že by na něj nezaútočilo, je buď blázen nebo člověk, který nemá pud sebezáchovy a potřebuje něco sobě či světu dokazovat.

Zdroje:

https://www.idnes.cz/zlin/zpravy/lev-napadeni-zdechov-smrt-chovatel.A190305_101544_zlin-zpravy_zuf

https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-osetrovatel-uzbecke-zoo-se-fotil-se-lvy-aby-udelal-dojem-na-partnerku-natocil-svou-smrt-40502909

https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-krimi/531508/osetrovatele-28-roztrhal-v-zoo-lev-muz-zapomnel-zavrit-klec-stalo-se-mu-to-osudne.html

https://earth.org/new-report-reveals-myriad-problems-with-big-cats-in-captivity-calls-for-a-phase-out-of-breeding-and-keeping-big-cats-at-zoos/

https://www.dailymail.co.uk/news/article-12557423/Shocking-moment-lion-suddenly-flips-attacks-circus-tamer-audience-screams-China.html

https://www.cbsnews.com/news/lions-kill-worker-safari-park-crimea/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz