Článek
Každá země má svoji vlastní kulturu. Někdy je celkem snadná na pochopení, někdy jenom kroutíme hlavou. Co jednomu přijde nenormální, je pro druhého jasné a zcela běžné. Když si někdo najde partnera s odlišnou kulturou, buď se jí sám přizpůsobí, bude ji tolerovat nebo ji zcela odmítne. Je na každém takovém páru, jak se s takovou záležitostí naučí žít. Někdy má jeden z páru růžové brýle nebo přes lásku nevidí možná rizika. Ať je to tak, či onak, jedno je jasné, vždy se může něco stát.
Píše se rok 1945, kdy se narodila dnes již téměř osmdesátiletá Betty Mahmoody, rozená Lover. Její život byl plný útrap a zároveň obrovského štěstí. Její první manželství se nevyvedlo. Nicméně si z něj odnesla dva syny. Během pár let jí do života vstoupil nový muž, který změnil celý její další život. Byl jím muž, který pocházel ze zcela jiné kultury a země. Sayeed Bozorg Mahmoody se narodil někdy kolem roku 1939 v imperiálním Íránském státě ve městě Šuštar. Byl to inženýr a profesor, který se vydal do USA studovat medicínu a vybudovat kariéru jako anesteziolog.
Právě v USA poznal Betty Lover. Jejich vztah se postupně vyvíjel čtyři roky. Betty si byla jistá, že se dobře znají, než souhlasila a řekla své „ANO“. Svatba se konala roku 1977 v Houstonu. Jejich manželství se zdálo šťastné a z jejich lásky po dvou letech přišla na svět holčička. Ta dostala jméno Mahtob, což v rodném jazyce otce znamenalo „měsíční svit“. Moody, jak mu Betty v soukromí říkala, byl skvělým otcem. Nic nenasvědčovalo tomu, že by se rodinná idyla měla změnit v to, co následovalo.
Po několika letech spokojeného a klidného rodinného života, Moodym začala otřásat situace, která se děla v jeho rodném státě. Tam docházelo k častým a silným nepokojům. I když ve své zemi Moody nežil dlouhé roky, cítil nejspíš potřebu vrátit se. Postupně se začal jako člověk měnit. I když si do té doby rád dopřál alkohol, najednou ho přestal konzumovat a všechen musel z domu. Na stěnu si pověsil obraz ajatolláha, což již značilo jisté vymezení se proti jeho současné společnosti. Jeho změna chování se začala promítat i do jeho rodiny a vůči všem blízkým.
Jednoho dne přišel Moody s návrhem, že by mohli společně odjet na čtrnáctidenní dovolenou do Teheránu. Betty s dovolenou souhlasila. Nebyla to pro ni až tak dlouhá doba. Její dva syny nechala rodinným příslušníkům. Nechtěla na tak náročnou cestu brát tolik dětí. Od této chvíle se tvrzení obou (dnes již bývalých) manželů, zcela rozchází. Mahmoody tvrdil, že jeho žena od počátku věděla, že chce do Íránu odjet natrvalo. Betty tuto část příběhu popisovala zcela jinak. Měla to být opravdu pouze dovolená. Svůj příběh popsala i ve své knize, kterou později sepsala. Filmové zpracování dle její knihy a knižní podoba se v pár drobnostech také liší. Rázem se z dovolené stává peklo na zemi.
Zkoumání nové kultury a poznávání zvyků bylo pro Betty v mnoha ohledech zajímavé. Co ji ovšem velmi iritovalo a nahánělo husí kůži, bylo celkové chování mužů směrem k ženám, které v tomto státě panuje. Nemohla se dočkat, až se všichni vrátí domů. Den před koncem dovolené začala Betty připravovat vše na návrat do Michiganu. Když však balila všechny jejich věci za přítomnosti své dcerky, rozrazily se do pokoje dveře a Mahmoody své ženě oznámil, že se nikam nevracejí a zůstávají. Betty najednou nechápala, co se stalo. Byla v naprostém šoku a začala mít velký strach. V zemi, kde panují nepokoje, Američani zde nejsou oblíbení, přece nemohou zůstat?
Jediné, po čem Betty toužila, bylo vrátit se zpátky. Celá manželova rodina stála při něm. Byla na to v podstatě sama. Pokud by chtěla zemi opustit, mohla by, ale bez své dcery. Bylo jí zcela jasné, že pokud by toto udělala, už svoji holčičku nikdy neuvidí. A to by nedokázala žádná milující matka. Najednou je tedy v zemi, kde nemá žena žádné právo, neumí jazyk a nikoho, komu by se dalo věřit. Vlastní manžel se k ní začal chovat násilnicky, pro facku nešel daleko a neustálé vyhrožování smrtí nebylo pro Betty nic, co by chtěla snášet či dokonce dopustit. Nic z toho ji nezastavilo v plánování a touze z této nelítostné země a od krutého muže uprchnout.
Trpělivost a odvaha, to bylo to, co jí neskutečně pomohlo. Musela se alespoň základně naučit místnímu jazyku, aby se dokázala dorozumět. Díky tomu se jí také podařilo najít spojence, kteří jí pomohli. A kdo viděl film či četl knihu, která je v mnoha ohledech podrobnější a popisuje i to, co ve filmu zcela chybí, ví, že se to této nesmírně statečné ženě povedlo. Betty i její dcerce Mahtob se povedlo uprchnout a dostat se zpět do USA. Tím sice skončil tento šílený život, ale následoval život v obrovském strachu. Betty se neustále bála, že ji Mahmoody vystopuje, zabije a dcerku si odveze zpět do Íránu. Bylo dokonce zaznamenáno, že se její muž skutečně vrátil do USA. Nicméně byl v hledáčku policistů a úřadů a kvůli tomu byl deportován zpět do Íránu. Po svém návratu Betty ihned požádala o rozvod.
Dalším peklem a ránou pro Betty bylo zjištění, že se u její dcery zjistilo onemocnění známé jako lupus. V té době nikdo netušil, zda a jak dlouho bude Mahtob žít. Hledalo se mnoho způsobů, jak toto onemocnění zastavit. Zabrala až jedna experimentální léčba, kterou děvčátko podstoupilo. Léčba byla nakonec úspěšná a Mahtob se uzdravila. Bojů za svůj život obě svedly opravdu hodně, ale se šťastným koncem. Když v roce 2009 Sayyed Bozorg Mahmoody zemřel, byla to doba, kdy si mohla Betty i její dcera oddychnout. Noční můra skončila. Už se nemusely bát, že se jednoho dne rozrazí dveře. Svůj příběh Betty napsala v knize „Ne bez mé dcery“, která se stala světovým bestsellerem, a v další knize „Z lásky k dítěti“. Její dcera svým pohledem dítěte sepsala knihu „Mé jméno je Mahtob“. Betty Mahmoody se stala spoluzakladatelkou a prezidentkou organizace pod názvem „One World: For Children“, která usiluje o ochranu dětí z bikulturních manželství.
Každá žena, která vstupuje do bikulturního manželství by si měla uvědomit, že existují rizika, která mohou zcela změnit jejich životy i životy jejich dětí. Každá kultura je jiná, i když do jisté míry zajímavá. Kultura, kde však žena neznamená nic, je nesmírně nebezpečná.
Zdroje:
https://screenrant.com/not-without-my-daughter-true-story-explained/
https://www.abc.net.au/news/2015-12-16/mahtob-mahmoody-interview/7033294
https://eu.freep.com/story/life/2016/03/19/not-without-my-daughter-michigan-mahtob-mahmoody/77563602/
https://en.wikipedia.org/wiki/Betty_Mahmoody