Článek
Je spousta nadšenců světa hmyzu a někteří svoji vášeň a touhu po adrenalinu posunuli na zcela jinou úroveň. Existuje mnoho videí a dokumentů, kde si tito „blázni“ vyberou druhy hmyzu, které mají nejbolestivější bodnutí či kousnutí a předvádí na sobě jejich sílu a účinek. Někdy jsou reakce organismu přímo šokující, ale pro představu o způsobené bolesti zcela dostačující.
Existuje stupnice bolestivosti, která byla pojmenována dle amerického biologa Justina Schmidta. Říká se jí Schmidtův index a je očíslován od stupně 1 až do stupně 4, kde 1 je nejméně bolestivé a 4 je extrémní bolest. Sám biolog ovšem říká, že se jedná čistě o subjektivní stupnici. Každé tělo, ať už lidské či zvířecí, reaguje na bolest zcela jinak. Je třeba tedy upozornit, že i nemocný či alergický člověk může mít reakce násobně horší.
Paraponera clavata (mravenec býčí či projektilový)
Tento živočich z rodu paraponera žijící v deštných pralesích Střední a Jižní Ameriky, nese své jméno díky svému extrémně bolestivému bodnutí. Na stupnici Schmidta dostal 4 plus, tedy největší hodnocení bolestivosti. Obyvatelé jeho domoviny ho také přezdívají mravenec 24 hodin, a to proto, že bolest po jeho bodnutí může přetrvávat takto dlouhou dobu.
Za normálních okolností nejsou tito mravenci nějak výrazně agresivní, ale pokud se někdo dostane až příliš blízko k jejich hnízdu nebo jej dokonce naruší, neváhají se pustit do boje a bodají hlava nehlava. Kolonie může čítat několik stovek jedinců. Svá hnízda staví většinou u kmene stromu. Dělnice jsou velké mezi 18-30 mm a královny bývají o něco větší než dělnice. Nejsou to tedy žádní malí mravenečkové. Jejich barva je někde v rozmezí červenohnědé až černé. Jejich oblíbenou potravou je motýl Greta Oto (motýl křídlatý).
Některé amazonské kmeny praktikující zkoušku dospělosti využívají právě tyto mravence k jejímu složení. Mladí bojovníci musí vložit ruku do speciálně vyrobené rukavice z listí a lián, která je naplněna několika mravenci rodu paraponera. Někteří bolest přirovnávají ke zmiňované střelné ráně, někteří k velmi dlouhému zapíchnutému hřebíku do chodidla, se kterým se navíc chodí po rozžhaveném dřevěném uhlí.
Takové metody si asi nikdo z našinců nedokáže ani ve snu představit. Bodnutí může některým osobám způsobit tachykardii, zvětšení mízních uzlin a může nastat i edém. Otázkou je, co by se s lidským organismem stalo, pokud by došlo k opakovanému bodnutí celou kolonií. Lepší si možná nepředstavovat. Pokud se tedy chystáte do pralesů Střední a Jižní Ameriky, určitě si nastudujte, jak tento mravenec vypadá a rozhodně neriskujte případným zkoumáním hnízda.
Anketa
Zdroje:
https://www.dotyk.cz/magazin/nejbolestivejsi-bodnuti-hmyzem-20190608.html
https://www.top.cz/kousnuti-projektiloveho-mravence-se-pouziva-jako-zkouska-dospelosti-boli-to-jako-prustrel
https://en.wikipedia.org/wiki/Paraponera_clavata
https://bavsevedou.zcu.cz/schmidtuv-index-ktery-hmyz-ma-nejbolestivejsi-bodnuti/