Článek
Delfín je dlouho symbolem radosti, citlivosti a inteligence. Nikdo by však neměl zapomínat, že se stále jedná o živého tvora, který může reagovat různým způsobem. A někdy bohužel i agresivně. Ve svém přirozeném prostředí se chovají zcela jinak, než v uzavřeném akváriu, kde je za pochvalu a odměnu cvičen. I tam se však mohou objevit jedinci, kteří svoji agresi nedokáží potlačit. Pojďme se o tomto mořském savci dozvědět více.
Delfín Ehrenbergův neboli skákavý (Tursiops truncatus)
Jedná se o mořské savce, kterých v čeledi delfínovitých existuje zhruba 40 druhů. Pro zajímavost sem patří i známá kosatka dravá. Jeden z nejznámějších druhů delfínů je delfín skákavý. Je také jedním z nejběžnějších delfínů, které je možné vidět v delfináriích při jejich vystoupeních, které fascinují nejen děti, ale i dospělé.
Delfín skákavý se dožívá průměrně okolo 30-36 let. Jeho délka těla může dosahovat až 4 metry a váha se pohybuje okolo 200 kg. Najdou se i jedinci, kteří atakují i 390 kg. Horizontální ocasní ploutev pomáhá delfínům v rychlém pohybu dopředu. Stejně tak jim pomáhá udržet jejich tělo ve vertikální poloze. To můžeme často vidět při vystoupení delfínů. Hřbetní ploutev mají menší, trojúhelníkového tvaru s lehkým prodloužením směrem dozadu.
V jejich přirozeném prostředí žijí většinou ve skupinách. Někdy jsou menší od 5 do 16 jedinců, ale není neobvyklé je vidět v mnohem větší skupině, kde je až 100 jedinců. Ve skupinách panuje jistá hierarchie a skupina si pomáhá například při porodech nebo při lovu. Komunikují spolu velmi intenzivně a v podstatě neustále. Jejich zvuky mohou připomínat cvakání nebo mlaskání. Některé zvuky jsou na ultrazvukové frekvenci a není je možné pouhým lidským uchem zaslechnout.
Někdy je možné delfíny pozorovat z lodí, které často doprovází. Dokáží plavat rychlostí až 50 km/hod. Jejich jeden jediný skok může být dlouhý až 10 metrů a do výšky dokáží vyskočit klidně i 5 metrů. Své akrobatické kousky nepředvádí pouze v delfináriích, ale často je využívají i ve volné přírodě. Důvodů to může mít vícero. Jedním z nich je, že se tak mohou rychle najít potravu. Dalším takovým důvodem je, že skokem překonají větší vzdálenost snadněji, než náročně překonávat proudy vody. A tím nejdůležitějším je, že výskoky jsou i formou jejich komunikace. Samci tak mohou upozorňovat samice na svoji přítomnost a dát najevo případným sokům, že jsou tu taky. Vědci jsou i toho názoru, že jejich skákání může mít i význam čiré radosti.
Svoji rychlost mnohdy využívají i při lovu. Jejich největší část jídelníčku tvoří ryby. Když je větší skupina delfínů a objeví větší hejno ryb, mohou je společnou kooperací sjednotit do menšího hejna. To pak udržují pospolu a každý si přijde na své. Každá skupina má svoji jedinečnou taktiku lovu, i když se v mnohém podobají. Samice pak taktiku lovu učí a předávají svým mláďatům. Stejně tak je učí, kdo je jejich nepřítel. Je velmi známo, že delfínům jde stranou i tak obávaný predátor, jako je žralok. Pokud žralok narazí na osamoceného delfína, nemá problém na něj zaútočit a usmrtit. Pokud je však delfínů víc a narazí na nebezpečného žraloka, začnou na něj společně útočit. Jejich silná hlava je takovým beranidlem. Útočí na nejslabší místo žraloka, kterým je jeho břicho. Často jsou útoky tak silné, že žralok takovým zraněním podlehne.
Samice delfín rodí živá mláďata po dvanácti měsíční březosti. Matky se na porod stahují do mělkých vod, kde je po porodu pro mládě snadnější se rychle dostat k hladině a poprvé se nadechnout. Mládě se rodí ocasní ploutví napřed a je velké 89-101 cm. Mateřské mléko od matky přijímá celých 18 měsíců. Díky vysokému obsahu tuku mláďata velmi rychle přibírají na váze a rostou. Nicméně už v jejich 6 měsících poprvé ochutnávají ryby a učí se od matky technice lovu.
Delfín se většinou každých 10 minut plave nad hladinu nadechnout. Nicméně dokáže zadržet dech i na neuvěřitelných 30 minut.
Delfíní samci jsou velmi sexuálně náruživí. Dost často se stává, že jednu samici několik samců oddělí od skupiny a sexuálně ji napadají. Někdy samici drží od skupiny i několik týdnů až měsíců. V momentě, kdy se samice snaží se opět připojit ke skupině a samcům se vymanit, jsou vůči ní silně agresivní a samice je fyzicky napadána. U tohoto druhu je to velmi častý jev. Samci také často zabíjejí mláďata jak jiných druhů, tak svého druhu. Pokud samec zabije samici mládě, samice je okamžitě připravená se opět pářit. Samci si tak zajišťují vlastní potomstvo.
Delfíni jsou bráni jako druhý nejinteligentnější živočich hned po člověku. Mají dokonce větší mozek, než člověk.
U pobřeží středního Japonska jsou plavčíci připraveni svolávat plavce zpět na břeh, pokud zahlédnou ploutev agresivního delfína. Nejspíš sexuálně frustrovaný jedinec tam napadá lidi ve vodě. Například v zátoce Wakasa bylo od roku 2022 zraněno 47 lidí. Nejčastější zranění bylo kousnutí do horních končetin. Někteří zranění museli být transportováni do nemocnice, neboť měli i zlomeniny a rány, které bylo třeba zašít.
Někdy za agresivitu delfína může sám člověk. Navzdory zákonu o ochraně mořských savců, který zakazuje jejich krmení či jiné interakce, které mohou napomáhat měnit chování divokého tvora, lidé tento zákon ignorují. Pak si bohužel takové zvíře na člověka zvykne a postupem času vyžaduje alespoň nějaký kontakt. Pokud k němu nedochází, je schopno si ho agresivitou vynucovat.
I když je velmi lákavé, pokud v moři narazíte na „přátelského“ delfína, si sáhnout, nedělejte to. Pořád se jedná o divoké zvíře. Může se jednat o pohlavně dospělého samce či zvíře nemocné Nikdy nemůžete vědět, jak takový tvor zareaguje. Ve vodě je jako doma a na rozdíl od člověka , je schopen pod vodou zadržet dech na mnohem delší dobu.
Anketa
Zdroje:
https://www.nationalgeographic.com/animals/mammals/facts/common-bottlenose-dolphin
https://www.obri-oceanu.com/cs/detail/delfin-skakavy
https://www.stoplusjednicka.cz/pravda-o-delfini-inteligenci-jsou-prilis-chytri-pro-zivot-v-zajeti
https://www.stoplusjednicka.cz/neuveritelne-kousky-delfinich-akrobatu-proc-delfini-vyskakuji-nad-hladinu
https://zoom.iprima.cz/priroda/nikdy-neverte-delfinum-jsou-to-bestie
https://www.nytimes.com/2024/08/16/world/asia/japan-dolphin-attacks.html
https://eu.usatoday.com/story/news/nation/2022/05/31/noaa-aggressive-dolphin-texas-coast/7455260001/
https://en.wikipedia.org/wiki/Oceanic_dolphin
https://cs.wikipedia.org/wiki/Delf%C3%ADn_sk%C3%A1kav%C3%BD
https://justfun.cz/proc-se-zraloci-boji-delfinu/#google_vignette