Článek
Naše tělo potřebuje určité látky, minerály a vitamíny, aby mohlo správně fungovat. Když máme něčeho nedostatek, naše tělo nám to dává vždy najevo. Jedním z takových důležitých prvků je hořčík neboli magnesium. Nejeden z nás se někdy setkal s jeho nedostatkem, který se projevil třeba svalovou křečí.
Hořčík (Magnesium, Mg.)
Už ze základní školy z předmětu chemie víme, že magnesium je chemický prvek, který se v periodické tabulce prvků značí zkratkou Mg a protonovým číslem 12. Jedná se o lehký a měkký kov, který velmi dobře a rychle reaguje s vodou a kyslíkem. V přírodě ho najdeme jak v zemské kůře, kterou tvoří až 2,5 %, tak ve vesmíru.
Hořčík neboli magnesium je nesmírně důležitý prvek pro správnou funkci lidského organismu. Správný výběr potravin, které obsahují hořčík, je základem, jak ho v těle mít dostatek. Je důležitý pro správné fungování lidského svalstva a nervů. Svaly nám nedostatek hořčíku oznámí většinou velmi rychle a intenzivně. Nemusíte být vrcholový sportovec, ale jen rekreační běžec, který při nedostatku hořčíku může po zátěži cítit křeče třeba v lýtkách. Někdy může jeho nedostatek vést až ke svalové horečce. Nedostatek hořčíku může také velmi negativně působit na nervovou soustavu. Ten, kdo má náročné a stresující zaměstnání, může při jeho úbytku pocítit podrážděnost či lehkou úzkost.
Nedostatek hořčíku může ovlivnit i kvalitu spánku a celkovou aktivitu organismu. Navíc jeho dlouhodobý nedostatek negativně ovlivňuje vysoký krevní tlak, který dál může poškodit srdeční rytmus. Ten pak může způsobit i infarkt. U diabetiků má zcela jasně pozitivní funkci, neboť pozitivně ovlivňuje účinky inzulinu. Jeho důležitost hraje roli i na lidské kosti. Hořčík napomáhá regulaci vápníku, který by při jeho nadbytku mohl způsobovat obtíže pohybového aparátu. V kostech může být podíl hořčíku až 60 %.
Hořčík je vždy lepší přijímat přirozeně v potravě, ale doplnit ho může i kvalitní minerální voda. Takové nejznámější potraviny, které ho obsahují dostatek, jsou například:
- ryby a drůbež
- brambory, lilek, ředkev
- mléko a mléčné výrobky
- celozrnné produkty
- jahody, ostružiny, borůvky hrozny
Plodin, které obsahují hořčík, je mnohem více, ale vždy záleží na tom, kde a jak jsou pěstovány. V dnešní době se dá hořčík doplňovat i uměle ve formě tablet, prášků či speciálních nápojů. Je jedno, jakou formou ho budete do svého těla doplňovat, ale určitě ho doplňujte pravidelně.
Zdroje:
https://www.wikiskripta.eu/w/Ho%C5%99%C4%8D%C3%ADk
https://www.nzip.cz/clanek/1148-horcik
https://www.europainclinics.cz/vapnik-a-horcik-zaklad-spravne-stavby-kosti/
https://sk.wikipedia.org/wiki/Hor%C4%8D%C3%ADk
https://www.novinky.cz/clanek/zena-zdravi-horcik-pod-drobnohledem-aneb-proc-ho-potrebujeme-40416207