Hlavní obsah
Hobby a volný čas

Jak správně krmit vaši kočičí šelmu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: vklad-deep, www.pexels.com
5. 11. 18:08

Máte doma nebo venku kočičku a řešíte čím a jak ji krmit? Kočka není pes a vyžaduje jiný management krmení.

Článek

Máte doma nebo venku kočičku a řešíte čím a jak ji krmit? Kočka není pes a vyžaduje jiný management krmení.

Kočka je brána jako masožravec a její strava by měla být v ideálním případě stavěná hlavně na živočišné bílkovině. V dnešní době existuje mnoho možností, co své šelmičce koupit. Od granulí, přes konzervy, kapsičky, paštiky až po syrové maso.

Jak už to ale chodí, ne každé kočičí trávení je schopno fungovat čistě na masité stravě. Dnes už je velmi časté, že kočičky mají zažívací problémy a při čistě masité stravě mají průjem. Někdy je tedy nutné sáhnout po krmivu, která obsahuje i malé procento obilovin. Různé intolerance na určité složky vyžadují speciální diety. Velmi časté jsou problémy s ledvinami. I pro tento problém je možné koupit speciální dietu na ledvinové obtíže.

Je třeba rozlišovat, zda máte koťátko, dospělou, starší, nemocnou kočku či kastráta. Každá má jiné nároky a není zcela snadné najít správné řešení. Je třeba své zvíře znát a pozorovat, co mu vyhovuje a co ne. Poznáte to na celkovém stavu zvířete. Zda je aktivní, má dobré zažívání, má kvalitní krásnou, lesklou srst, hubne nebo naopak tloustne.

Kočka není pes a je třeba k tomu tak přistoupit. Pejska mnohdy naučíte požadované krmivo přijmout. U kočky ale tvrdě narazíte. S dobrým úmyslem koupíte skvělé, vysoce kvalitní krmivo. S radostí přinesete misku. Kočka přiběhne, čuchne a hodí na vás znechucený pohled…fuj, to já jíst teda nebudu. Stává se to docela často. Nicméně neházejte flintu do žita. Kočce se chutě mění a to, co nežere teď, může za měsíc s chutí přijmout. Některé kočky jsou konzervativní a vydrží opravdu dlouhou dobu přijímat stejné jídlo. V rámci značek většinou můžete vybírat i příchutě a tak jim to zpestřit.

Co se týče kapsiček, mají jednu obrovskou nevýhodu. Většina koček si s chutí dá omáčku a kousky nechá v misce. Hlavně, pokud se jedná o marketové UHO kousky. Jsou ale kočky vděčné a pak ty zmlsané, Vděčné si rády dají i tyto UHO kousky. Jiné se ofrní i nad luxusním masem od řezníka.

Lidé se také dělí na několik skupin. Jsou příznivci granulí a jsou zastánci syrové stravy. Krmení čistě syrovou stravou se však musí umět. Není to tak snadné a nemůžete krmit stejně všechna zvířata. To co sedí jednomu, druhému vůbec nemusí vyhovovat. To samé však platí u granulí. To, že jedné kočičce vyhovuje jedna značka, nemusí nutně vyhovovat druhé. Krmit však více koček v domácnosti jinou stravou je velmi obtížné.

Zdravá kočička, která není obézní by měla mít k suchému krmivo přístup neustále. Není to pes a nehrozí, že by zhltla celou misku. Pokud máte na obalu krmiva napsanou denní krmnou dávku, vždy počítejte s tím, že to není dogma a tabulky jsou čistě orientační. Dle svého zvířete, můžete dávku upravit.

Pozorujte a poznávejte své zvíře. Poraďte se s odborníkem, pokud je to nutné. A vybírejte vždy kvalitní krmivo.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz