Hlavní obsah
Práce a vzdělání

Je lepší kolega žena či muž aneb s kým se lépe pracuje

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Anna Shvets, www.pexels.com
29. 10. 16:39

V zaměstnání trávíme mnoho času, a proto se v něm určitě chce každý cítit komfortně. To, jak se budeme cítit, ovlivňuje mnoho faktorů a jeden z nich je určitě i ten, s kým spolupracujeme.

Článek

Anketa

Pracujete raději v dámském, pánském nebo v kombinovaném kolektivu?
Nevadí mi ani jedno.
0 %
Raději mám ženský kolektiv.
0 %
Raději mám pánský kolektiv.
33,3 %
Ideální je kombinovaný kolektiv.
66,7 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 6 čtenářů.

V zaměstnání trávíme mnoho času, a proto se v něm určitě chce každý cítit komfortně. To, jak se budeme cítit, ovlivňuje mnoho faktorů a jeden z nich je určitě i ten, s kým spolupracujeme.

Mnoho pracujících lidí prošlo nejedním zaměstnáním, kde se pracovalo v týmu více lidí nebo měli alespoň jednoho kolegu. Jak je někdy těžké pracovat s více kolegy, ví asi každý. Ne vždy si všichni sednou a je to zcela normální. Je zde zapotřebí mnoho empatie, vzájemného respektu a v neposlední řadě sebereflexe.

Většina týmové spolupráce znamená, že každý z kolegů v něčem vyniká více a v něčem jiném méně. Ovšem jako celek mají dobrý tah na branku, pokud si nehážou klacky pod nohy.

Jaké to je v čistě ženském kolektivu ? To bych řekla, že je většinou nejsložitější mechanismus. Ženy mají velké tendence k určité žárlivosti, intrikám, závisti a pomlouvačnosti. To ale v kolektivu může a většinou nadělá řádnou paseku. Není nic horšího, než dáma, která se tváří jako dobrá kamarádka a kolegyně. Má ale jedinou vadu. Má ráda drby a sama je i vytváří. Mnohdy sama věří tomu, co říká. Je to takový rozvraceč a pokud je i dobrým manipulátorem, problém je na světě. Většinou jsou to ženy, které jsou ve svém životě nespokojené a možná jim dělá dobře škodit i ostatním. Tady nastává problém, jak toto vyřešit. Řešením je jednat férově a říct si všechny problémy, které je trápí. Bohužel mnoho žen má s tímto problém a buď to neumí nebo ani nemá zájem cokoliv řešit. Možná proto se v ženském kolektivu velmi často používá výraz „slepičárna“. Pokračují dál ve svých intrikách a v kolektivu se již nemusíte cítit dobře. Máte možnost promluvit se svým nadřízeným. Pokud se ani tam nedostaví správná reakce a řešení, tak většina lidí zvolí cestu nejmenšího odporu a zaměstnání změní. Je to tak ale správně? Přece stále existuje mnoho ženských kolektivů, kde vše funguje zdravě. Je to hodně o lidech a jejich povaze. To by ale bylo na samostatný článek.

V mužském kolektivu to funguje mnohdy stejně jako v ženském. Hodně se říká, že pánové pokud mají problém, tak si dají do čumáku a je klid a mohou fungovat dál. To ale taky není zcela pravda. Pánové jsou zase někdy jako malé děti a je to složitější, než se může zdát. Ani oni si nedokážou mnohdy upřímně říct, kde je problém a vyřešit ho. I oni mezi sebou intrikují. Dokáží se ale v mnoha ohledech chovat profesionálně a spolupracovat. V dámském kolektivu se většinou snaží být objektivní a většinou se nezapojují do dámských válek. Ani nemůžou, protože je většinou nechápou.

Kombinace kolektivu ženy a muži mi přišla vždy nejlepší. Ne ale všechny obory toto mohou poskytnout. Ne každý obor je pro muže a ne každý pro ženu. Taky většina pánů by si nemohla dovolit pracovat za plat ženy. V zaměstnání, kde je fyzicky náročná práce, tak pomoc kolegy určitě každá dáma ocení. V jiném případě se pánové dokáží zamyslet a podívat se na různé problémy z jiného úhlu než žena. Mohou se tak zase doplňovat. Pochopitelně i tato kombinace může nést jisté problémy, pokud nejsou kolegové na jedné vlně.

V zaměstnání opravdu trávíme spoustu času a právě i tady vzniká spousta přátelství. Jsou ale tato přátelství skutečná? Není někdy lepší držet si odstup, mít čistě pracovní vztah a mít svým způsobem klid? Nebylo by fajn, kdyby se každý zamyslel sám nad sebou? Proč si to znepříjemňovat v práci, když už život sám o sobě není zcela snadný?

Jak se cítíte vy ve svém kolektivu? Jste jen dámský kolektiv nebo v kombinaci s muži? S kým se vám pracuje lépe a proč?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz