Článek
Naše země je, co se nebezpečných zvířat týče, jednou z těch bezpečných. Na krokodýla, chřestýše nebo kobru jen tak nenarazíme. Možná tak u nějakého chovatele či v zoologické zahradě. To však neznamená, že u nás nebezpečná či jedovatá zvířata nejsou vůbec. Jedovatých tvorů u nás žije poměrně dost, ale jejich jed není ve většině případů pro zdravého člověka větším nebezpečím. Jednou ale určitě přijde doba, kdy se i k nám dostanou druhy, které tu běžně nežijí. Pojďme se ale nyní společně podívat na jednoho z nejjedovatějších pavouků naší krásné země.
Stepník moravský (Eresus moravicus)
Jedná se o druh členovce z čeledi stepníkovití, pro kterého je domovinou střední Evropa. Tento druh je znám poměrně krátkou dobu. Byl objeven zhruba přes 17 lety zoologem Dr. Milanem Řezáčem. Protože má rád teplo, najdeme ho na jednom z nejteplejších míst naší země, a to v oblasti jižní Moravy, konkrétně pak na Pálavě. Jeho výskyt byl však zaznamenán i v Praze v Prokopském údolí. Rozšířen je také na Slovensku, Rakousku či Maďarsku.
Hlavním stanovištěm stepníka je písčitá či skalní step s pro ně typickým travním porostem. Většinou není snadné na tento druh narazit, a to hlavně kvůli jeho způsobu života. Svůj život tráví v 10 cm dlouhých norách. Tuto noru si u vchodu krásně zamaskují. Vytvoří si pěknou pavučinu, do které zapředou kousky zeminy. Tím si vytvoří dokonalé maskování. I uvnitř nory si pavučinou vše dokonale vystelou.
U tohoto druhu je výraznější samec, který svým zbarvením může připomínat naše slunéčko sedmitečné. Je to kombinace červené, černé a bílé s černými tečkami na zadečku. Je to běžné varovné zbarvení, které hlásí případným predátorům „pozor, jsem jedovatý“. Samice jsou zbarveny černě s výjimkou hlavy, která má výrazně oranžově zbarvenou hlavu. Samec je sice výrazněji zbarven, ale co mu bylo dáno do barev, to mu bylo sebráno na velikosti. Je mnohem menší než samice. Jeho velikost se pohybuje okolo 5-9 mm. Samice bývá velká 13-16 mm. Jedná se tedy o velmi malý druh pavouka.
Velmi zajímavé u tohoto druhu je, že matka svým mláďatům obětuje doslova celé své tělo. Pro svá mláďata se totiž stane potravou. Samců je proto mnohonásobně víc. I samci mají jednu zvláštnost. Po úspěšné kopulaci nebohé samičce zalepí rozmnožovací orgán. Samici tím zamezí případné páření s dalším samcem. Samec pavouka si tak může být zcela jistý věrností samice a že mláďata ponesou pouze jeho geny.
Většina pavouků disponuje jedem. Ovšem stepník moravský disponuje jedem, který má velmi podobné složení jedu jako některé nebezpečné druhy hadů. Jed, o kterém se bavíme, je známý neurotoxin. Přesto, že pavouk není agresivní a sám od sebe nezaútočí, pokud by se někdo snažil pavouka chytit a manipulovat s ním, může se stát, že kousne a svůj jed v obraně použije. Nebezpečí hrozí člověku pouze od samice. Samci jsou ti hodnější a nekoušou. Pokud zdravého člověka kousne menší jedinec, musí počítat s případnými nepříjemnými stavy, jako je například horečka, tlak a bolest hlavy či zrychlený tep. U většího jedince mohou být následky pravděpodobně ještě závažnější. U nemocného člověka či dítěte nebylo zatím prozkoumáno, ale teoreticky je možná i smrt.
Tento druh je zapsán v červeném seznamu a je brán jako kriticky ohrožený.
Zdroje:
https://znojemsky.denik.cz/zpravy_region/na-morave-se-objevil-jedovaty-pavouk-muze-i-zabit.html
https://www.novinky.cz/clanek/koktejl-na-jizni-morave-objevili-novy-druh-jedovateho-pavouka-40216114
https://spideridentifications.com/eresus-moravicus.html
https://cs.wikipedia.org/wiki/Stepn%C3%ADk_moravsk%C3%BD