Článek
Když se řekne predátor, většině lidem se vybaví sledování, lov, napadení a usmrcení kořisti. A přesně to tuto skupinu vystihuje. Jsou to lovci. Někteří loví během dne, jiní preferují noční hodiny. Jsou predátoři lovící ve skupinách a jsou tací, co preferují solitérní lov. Pokud je zvíře predátorem, nezáleží na tom, jak je velké. Jeden predátor je ale opravdu statným zvířetem. Pojďme společně nahlédnout do života jedné z největších kočkovitých šelem, která patří mezi nejnebezpečnější.
Tygr sibiřský neboli ussurijský (Panthera tigris tigris)
Kočkovitá šelma z rodu panthera, patřící do podčeledi velkých koček. Původem pochází ze severovýchodu Číny a pochopitelně již z názvu patrné ruské oblasti. Před mnoha lety byl jeho výskyt zaznamenán i v oblastech Severní Koreje. Jeho výskyt se však postupně zmenšil a v dnešní době žije hlavně v oblasti pohoří Sikhote-Alin a přímořské oblasti Ruska, které je součástí Dálného východu. Je možné ho znát i pod názvem tygr mandžurský nebo amurský.
Jedná se o velkou kočkovitou šelmu, která není menší než 150 cm. Obvyklá délka se pohybuje od 150-220 cm s váhovým rozpětím 180 až 306 kg . Charakteristickým znakem tohoto tygra je zbarvení jeho těla, která je rezavo žlutě červené. Na srsti jsou pak příčné pruhy černé barvy. Pruhy na srsti nemá žádný tygr stejné a slouží jako otisky prstů u lidí. Srst je hustá a poměrně dlouhá a dokáže tygra ochránit před teplotami klesajícími i k -50°C. Samci tygrů jsou mnohem větší a těžší než samice. Jejich celková stavba těla je mohutná a kompaktní. Mají trochu kratší nohy než jiné druhy, což je však nijak nelimituje. Tlamy jsou široké a v zimních měsících, kdy je jejich domovina pokryta sněhovou nadílkou, slouží jako sněžnice. Nejdelší měřený samec byl v roce údajně 350 cm dlouhý a vážil zhruba 300 kg. Současná populace je mnohem menší a s lehčí váhou, než byla v minulosti.
Jejich oblíbeným teritoriem jsou zalesněné oblasti se smíšeným porostem jehličnatých a listnatých stromů. Jako mnoho kočkovitých šelem mají svá teritoria, která obcházejí a značkují si je. Teritorium může být velké i několik stovek km čtverečních. Protože jsou skvělí plavci a vodu mají rádi, neváhají své hranice teritorií posouvat i za řeky. Hranice si značkují pomocí moči, kterou rozstřikují, trusem, který částečně zahrabávají či škrábáním stromů a otíráním se. Pokud ve svém teritoriu potkají konkurenta, jsou schopni si ho hájit přímým střetem. Pokud jde však o samice, které vstoupí do teritoria samce za účelem páření, je to něco zcela jiného. V tomto období je samice více než žádoucí. Nicméně jiná kočkovitá šelma nebo dokonce vlci, nejsou akceptováni a tygr je schopen je pronásledovat. Pokud se mu podaří na troufalce narazit, neváhá je okamžitě napadnout a usmrtit. Je to přirozený konkurenční boj o potravu. Protože loví stejnou kořist, tygr se snaží urvat si pro sebe co nejvíc. Pro jiného není jednoduše prostor.
Tygr je lovec ze zálohy. Ke své kořisti se pomalu přikrádá a snaží se dostat na co nejkratší vzdálenost a do ideální pozice. Když se ke své kořisti dostatečně přiblíží, vyrazí a kořist skolí. Mezi nejčastěji lovenou kořist patří divoká prasata, srnce, jeleny sika a wapiti. Když má však možnost, loví i losy a horské kozy. Když se mu jeho nejčastější kořist nepodaří ulovit, nepohrdne ani kořistí menší jako je například kuna, jezevec nebo ještě menší savci. Dokonce je schopen velmi zdatně ulovit i nějakou tu rybu. Je pro ně celkem běžné, že ulovenou kořist nezahrabávají jako třeba jiné kočkovité šelmy. Buď k ní přicházejí více dní nebo si ji třeba odtáhnou na jiné místo. Pokud však můžou, snaží se toho sežrat co nejvíce. Někdy mají mezi lovem i desetidenní pauzu.
Zajímavostí je, že si tygr troufne i na medvěda, kterého si tím řadí do svého jídelníčku.
Jak již bylo napsáno výše, samice tygra vstupuje na území dominantního samce proto, aby se pářila. Zajímavé je, že k páření může docházet kdykoliv během roku. Většina z nich ale probíhá v období konce zimy a nástupu jarních dní tak, aby porod probíhal v období, kdy je ještě hojnost potravy. Samec se se samicí páří opakovaně, a to po celou dobu její říje, která trvá i několik dní. Po tuto dobu tráví čas společně. Když samice zabřezne, odchází. Samice tygra po březosti, která trvá okolo 104 až 106 dní, přivádí na svět většinou dvě až tři koťata. Narodit se však může jedináček, stejně jako šesterčata.
Při vyšším počtu většinou samice není schopna se o všechna mláďata postarat a většinou odchová do čtyř mláďat. Příroda je v tomto neúprosná. Matka nechává mláďata sát mléko klidně i šest měsíců. Již ale ve dvou měsících věku dostávají ochutnávat maso a zvykají si tak na svoji budoucí stravu. Dokud nejsou dostatečně připravená k lovu, což je ve věku okolo šesti měsíců, zůstávají ukryta a čekají na matku, než se vrátí z lovu. Mládě tygra se osamostatňuje někdy okolo roku a půl až necelých dvou let. Někdy se bohužel stává, že matka onemocní nebo si přivodí úraz a není schopna lovu. Všechny pak čeká krutý osud vyhladověním.
Každým rokem přibývá útoků šelem na člověka. Většina z nich je způsobena tím, že se člověk dostane do těsné blízkosti a tygr v rámci ochrany sebe a teritoria zaútočí. Jindy a nejčastěji je útok vyprovokovaný. Lovci zvíře netrefí, ale jenom poraní a vystresované podrážděné zvíře prostě zaútočí v rámci obrany. Někdy jsou lidé ohrožováni tygrem, který si přišel vybrat kořist z některých lidských hospodářských zvířat. U tygrů je známo několik příběhů, kdy se šelma stala lidojedem. Člověk je pro nemocná, zraněná nebo stará zvířata snadným cílem. Díky snadnému usmrcení člověka pak tento rituál opakují. Sami se tím většinou odsoudí k smrti. Takové zvíře pak většinou lovci pronásledují a zabijí.
Ve své domovině je vrcholovým predátorem. Jediný predátorem tygra je opět člověk. Ten ho loví hlavně za účelem ochrany sebe sama, ochrany svých hospodářských zvířat, která mohou snadno ulovit. Nejčastěji je však loven pytláky a lovci trofejí. Jejich počty nejsou nikterak vysoké a decimování přirozeného prostředí a jejich lov je neustále ohrožuje.
Zdroje:
https://www.nationalgeographic.com/animals/mammals/facts/siberian-tiger/
https://www.stoplusjednicka.cz/tygr-ussurijsky-posledni-zivot-sibirske-selmy
https://www.britannica.com/animal/Siberian-tiger
https://factanimal.com/siberian-tiger/
https://en.wikipedia.org/wiki/Siberian_tiger