Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Ještěr připomínající draka, který umí běhat po dvou. To je velmi zajímavá agama límcová

Foto: Garst, Warren, CC-SA 4.0, wikimediacommons.org

Někdy nás mohou různé druhy zvířat vtáhnout do světa fantazie. Jsou to hlavně ta, která nám mohou připomínat bájná zvířata, kterým byl například drak.

Článek

Na naší planetě žije tolik zvířat, která připomínají dobu, kdy se po zemi pohybovala tak úchvatná zvířata, jako byli například dinosauři. Ať už je to krokodýl, žralok, slon nebo třeba nosorožec. Co ale teprve ta, která nám mohou připomínat bájného a fascinujícího draka? Pojďme se společně podívat na jednoho takového tvora z říše plazů.

Agama límcová (Chlamydosaurus kingii)

Tento fascinující ještěr z čeledi agamovití svým vzezřením může připomínat mládě bájného draka. Patří mezi velmi fascinující živočišný druh. Jeho domovinou jsou oblasti severní Austrálie a jižní oblasti Nové Guinei. Mezi jeho oblíbená místa patří savany a tvrdolisté lesy, které jsou velmi dobře přizpůsobeny vysokým teplotám a období sucha. Velmi ráda vyhledává slunná místa, kde může své tělo vyhřát na požadovanou teplotu.

Agama límcová dorůstá okolo 90 cm, a to včetně ocasu, který sám o sobě může mít až okolo 40 cm. Jsou jedinci, kteří tuto hranici mohou nepatrně překonat. Jejich váha se pohybuje okolo 600 g, přičemž samci jsou proti samicím větší a celkově mohutnější. Tento druh má poměrně širokou, velkou hlavu, která disponuje nařasenou kůží, které se říká límec. Rozevřený límec může měřit v průměru až 30 cm a agama ho používá v případě ohrožení predátory či jako komunikační kanál mezi sebou. Zbarvení je poměrně pestré. Tělo agamy může mít hnědou, hnědo-oranžovou, šedou nebo dokonce černou barvu. Límec může hrát více barvami jako je žlutá, oranžová až po červenou a také bílou.

Jedná se primárně o denního ještěra, který tráví většinu času ve větvích stromů. Po zemi se pohybuje co možná nejmíň, a to hlavně pokud se potřebuje dostat na nový strom či kvůli potravě. Pokud se cítí ohrožené a nezabere hrozba jejich límcem, dávají se na útěk. Ten je ale něčím velmi zajímavý. Agamy límcové si totiž dokáží stoupnout pouze na zadní končetiny, zaklonit svůj krk, který udrží rovnováhu a začít velmi rychle prchat. Při takovém pohybu jsou mnohem rychlejší a dokáží tak snadno uniknout před útočícím predátorem. Rozhodně jejich běh po dvou stojí za podívanou.

Mezi jejich nejběžnější kořist patří termiti. Neopovrhnou však ani mravenci či stonožkami. Jsou to lovci ze zálohy. Tiše svoji kořist sledují z větví stromů. Pokud se na něco zaměří, slezou z větví a po dvou nohách se snaží co nejrychleji kořist doběhnout. Následně ji chytnou a rychle si na ní pochutnají. Pak se opět co nejrychleji vrací zpět do bezpečí větví stromů. Největší nebezpečí jim samotným hrozí od hadů, dravců a větších ještěrů.

Rozmnožování předchází tvrdé boje. Samci kolem sebe tancují a roztahují na sebe své límce a otevírají své tlamy dokořán. Často jsou boje doprovázeny i kousáním soupeře do hlavy. Vítěz si může odnést nějaký ten šrám, ale také možnost pářit se se samicí. Pokud dojde k úspěšnému páření, začne si samice budovat hnízdo pro svá vejce. Mláďata se ve vejcích vyvíjejí od dvou do čtyř měsíců. Vývoj pohlaví ovlivňuje okolní teplota. Pokud panují horka, bude více narozených samic. Pokud jsou teploty nižší, bude více samců. Většinou se mláďata líhnou v období, kdy je poměrně vlhko. Je to ideální, protože v té době je větší hojnost potravy.

Agamou límcovou se inspiroval známý filmový tvůrce Steven Spielberg ve svém snímku Jurský park, kde jeden z dinosaurů Dilophosaurus“ měl stejný límec, jako má právě agama límcová.

Zdroje:

https://www.nationalgeographic.com/animals/reptiles/facts/frilled-lizard

https://www.britannica.com/animal/frilled-lizard

https://animalia.bio/frill-necked-lizard

https://www.stoplusjednicka.cz/lovec-s-limcem-kralovny-agama-limcova-umi-chodit-i-po-dvou

https://www.aboutanimals.com/reptile/frilled-lizard/

https://en.wikipedia.org/wiki/Frilled_lizard

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz