Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Jsou velmi agresivní a útočí bezdůvodně. Jejich drápy dokáží nepřítele i zabít. Řeč je o kasuárech

Foto: Photophilde, ccsa, wikimediacommons.org

Když se mluví o nebezpečných zvířatech, asi by si většina představila šelmy, medvědy či například vlky nebo žraloky. Některá však mohou představovat jiný živočišný druh.

Článek

V naší zemi se také pohybují nebezpečná zvířata jako je například vlk či medvěd. Můžeme být však rádi, že nežijeme na jiném kontinentu, kde nebezpečí číhá pomalu na každém rohu. U některých zvířat můžete jejich chování trochu předvídat, ale jsou druhy, které nemusíte ani ničím vyprovokovat a jednoduše na vás zaútočí. Pojďme se nyní společně na jednoho takového živočicha podívat.

Kasuáři (Casuarius casuarius)

Tito impozantní a velcí ptáci jsou ptáky nelétavými. Patří do podtřídy běžců a čeledi kasuárovití. Jejich domovinou je tropický deštný prales Nové Guineji, která je druhým největším ostrovem světa. Nová Guinea je součástí australského kontinentu. Jedná se o třetího nejvyššího ptáka. Před ním je pouze pštros dvouprstý a emu. Tento živočich čítá pouze tři druhy tohoto rodu. A jsou jimi:

  1. Kasuár menší - jeho domovinou je pouze Nová Guinea a je nejmenším ze všech tří druhů. Jeho váha se pohybuje okolo 25 kg a dorůstá jednoho metru. Nemá typický lalok pod krkem.
  2. Kasuár jednolaločný - jeho domovinou je krom Nové Guineji také Nová Británie, což je největší ostrov v Bismarckově souostroví. Tento druh má pod krkem pouze jeden visící lalok.
  3. Kasuár přilbový - je nejznámější a největší druh ze všech a jeho domovinou je Austrálie a Nová Guinea. Pod krkem mu visí dva laloky.

Kasuár přilbový je tím, který je nejtěžší a nejvyšší ze všech tří druhů, a právě on je největším suchozemským živočichem Austrálie. Dospělý jedinec může na výšku měřit klidně až 1,8 metru. Samice, které jsou větší než samci, mohou mít i klidně něco málo přes dva metry. Jejich váha se pohybuje okolo 70 kg, a i když se nemusí zdát, že je to váha velká, jsou to velmi silní ptáci. Samice mají také proti samcům mnohem pestřejší a výraznější zbarvení. Jejich krk hraje barvami jako je žlutá, červená, fialová a modrá.

Tito ptáci se v divočině dožívají v průměru 18 let, ale v zajetí jsou schopni žít i 40 let.

I když by to do jejich mohutné postavy jen málokdo řekl, dokáže kasuár vyskočit do 1,5 metru. Je to také výborný a rychlý běžec. Při běhu dokáže vyvinout rychlost až 50 km v hodině a běžný člověk by před ním neměl šanci uniknout. Na jejich velmi silných nohách jsou na každé tři prsty. Na každém jednom prstě mají neuvěřitelně ostré drápy, které mohou sloužit jak vraždící nástroj. Každý dráp může být dlouhý i 12,5 cm. Kasuáři své nohy často používají při obraně, když mají pocit, že jsou ohroženi. Bohužel se u nich ukázalo, že útočí, aniž by je někdo ohrožoval či jinak provokoval. Je třeba se před nimi mít na pozoru.

Kasuáři jsou také skvělí a zdatní plavci.

Všechny tři druhy mají na hlavě přilbu. Největší má již zmiňovaný kasuár přilbový. Vedou se debaty o tom, k čemu může tato přilba na hlavě sloužit. Může sloužit například v boji proti hustému porostu v džungli nebo stejně jako třeba u jelenů v boji o teritorium a samice. Mohou je používat jako rýč pro rozhrabávání půdy při hledání potravy. Třeba se jednou dozvíme pravdu o tom, k čemu vlastně skutečně hřebínek slouží.

Hlavní složkou jídelníčku kasuárů jsou různé druhy ovoce, kapradí, houby, různé rostliny. Kasuáři dokáží konzumovat i takové rostliny, které jsou pro jiná zvířata jedovaté či obrovské. Kasuáři si na nich pochutnají, a ještě pomůžou semena rozptýlit do okolí. Jejich teritoria mohou čítat i 700 hektarů, tak že semena rostlin se mohou dostat opravdu velmi daleko. Při nedostatku potravy se však mění v predátory. V jejich trusu byly nalezeny zbytky ptáků, hlodavců a ryb. Právě při hledání potravy jsou lidmi nejčastěji vyrušeni. K útokům těchto velkých a nebezpečných ptáků dochází poměrně často.

Zajímavostí je, že samice se účastní pouze páření a kladení vajec. Naklade zhruba okolo tří až osmi vajec. Poté si jde po svých a o vejce se stará pouze samec. Netvoří tedy celoživotní partnerství. Samice během roku prostřídá klidně i tři samce. Ten na vejcí ch sedí zhruba dva měsíce. Vejce jsou zbarvena do krásné světlejší modrozelené barvy. Samci kasuárů to mají opravdu složité. I když se urputně snaží, vejce dostatečně zahřívá, někdy se stane, že ne všechna vejce se vyklubou. Mladá kuřata zůstávají v hnízdě zhruba 9 měsíců. Živočišný protein je pro mladé kasuáry velmi důležitý. Dospělec jim přináší hmyz, drobné ptactvo a učí mladé lovit.

Ne všechna mláďata se dožijí dospělosti. Často padnou za oběť jiným predátorům, jako jsou varani, krajty nebo orli. Samci kasuárů svá mláďata brání a svoji agresivitu neváhají v boji s útočníky velmi silně projevit. Mláďata jsou napadána i divokými prasaty či usmrcena ještě před vyklubáním z vajec. Hrozbou pro mladé kasuáry jsou také domestikovaní psi a v neposlední řadě lidé. Lidé se někdy snaží nalezená mláďata krmit z ruky. To ale bohužel vede k tomu, že se tito nebezpeční ptáci nebojí přiblížit k lidskému obydlí. Tam je může srazit auto či jsou nakonec usmrceni kvůli své nevypočitatelné povaze.

V dubnu roku 2019 bylo zaznamenáno napadení pětasedmdesátiletého muže z Floridy, který byl chovatelem a majitelem tohoto nebezpečného ptáka. Bohužel se mu stalo osudným, že nešťastnou náhodou spadl do výběhu, kde tento pták žil. Pták se na majitele vrhnul a napadl jej svými dlouhými a ostrými drápy. Muž později na vážné následky zemřel.

Zdroje:

https://www.nationalgeographic.com/magazine/article/cassowaries

https://www.forbes.com/sites/grrlscientist/2019/04/16/florida-man-attacked-killed-by-worlds-most-dangerous-bird/

https://animalia.bio/southern-cassowary

https://zoom.iprima.cz/priroda/nejnebezpecnejsi-ptak-sveta-kasuar-prilbovy

https://www.abicko.cz/clanek/precti-si-priroda/28607/nebezpecna-drubez-praveky-chov-kasuaru.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Cassowary

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz