Článek
Když se řekne jedovaté zvíře, většinu z nás jako první napadne jedovatý had. Hadi mají všeobecně poměrně málo příznivců, když nebudu počítat nadšené herpetology. Hadi jsou však důležitou součástí naší planety. Většina z nich dá přednost úniku před útokem, přesto jsou to kvůli svým jedovým zubům velmi nebezpečná zvířata. Pojďme se společně podívat na jedno takové, které patří do indické velké čtyřky.
Kobra indická (Naja naja)
Jedná se o druh spadající do čeledi korálovcovití, jehož domovinou, jak již jeho název napovídá, je Indie, a to hlavně její jižní oblasti. Jejím oblíbeným stanovištěm jsou pláně, husté i otevřené lesy, rýžová pole, mokřady, ale nevyhýbá se ani skalnatým oblastem. Velmi často se vyskytuje v obydlených oblastech, kam většinou přichází díky dostupnosti potravy. Pokud bychom ji hledali, jsou místa, kde se velmi ráda ukrývá. Takovým místem může být například dutina stromu, pod haldou kamení nebo také v opuštěných doupatech jiných zvířat.
Kobra indická je středně velký druh hada, který většinou dorůstá do 1,5 metru. Někteří jedinci mohou dosáhnout délky až 2,2 metru, ale většinou se jedná o kobry žijící na Srí Lance. Zbarvení kobry indické má celkem široký záběr a záleží na lokalitě jejího výskytu. Někteří jedinci mohou být černí, hnědí až s nádechem do červena, šedí či dokonce žlutí. Jejich hlava působí zaobleným dojmem a na hlavě jsou dominantní její středně velké oči s kulatou zorničkou. Charakteristickým znakem je kápě, která se při rozrušení rozpíná a je na ni velmi dobře patrná kresba. Tato kresba často připomíná tvar písmene V nebo také brýlí.
Jídelníček kobry indické je celkem bohatý. Velmi často loví a konzumuje jiné hady. Ráda loví ptáky, ještěrky, žáby či jiné obojživelníky a klasicky i hlodavce. Tady je nutno připomenout, že všichni hadi, kteří loví hlodavce, prokazují lidem nesmírnou službu. Hlodavci jsou bráni jako škodná, která likviduje úrodu a jsou přenašeči různých onemocnění. Hadi pomáhají s jejich eliminací. Bohužel je to někdy přitáhne blíže k lidskému obydlí, kde může přijít s člověkem do konfliktu. Pokud vyloženě není překvapena, zahnána do kouta či napadena, zbytečně neútočí. Pokud má však pocit, že je v ohrožení, postaví svoji část těla, roztáhne svoji kápi a hlasitě syčí.
Pokud kobra na člověka zaútočí, využije ke kousnutí menší jedové zuby. I když jsou zuby malé, díry po kousnutí jsou celkem hluboké. Kobra má velmi silný jed a to kardiotoxin, který jak již název napovídá, působí negativně na srdeční činnost. Dalším je postsynaptický neurotoxin, který působí na nervový systém. Celkově může jed kobry způsobit srdeční selhání či poškozenému začne selhávat dýchací systém. U člověka se mohou symptomy dostavit klidně až za patnáct minut či dvě hodiny po uštknutí. V Indii je tímto druhem uštknuto opravdu mnoho lidí. Ne však všichni na uštknutí zemřou. Stává se, že had nepustí dostatečné množství jedu.
Kobra indická patří mezi vejcorodé hady. Pokud dojde k páření, samice vyhledává vhodné místo, kam svá vejce snese. Většinou si pro svoji snůšku vybírá menší podzemní díry či stará menší doupata. Pokud najde vhodné místo, začne do něj klást vejce. Průměrné množství vajec se pohybuje od 12 do 20 kusů. Samice je velmi dobrá a pečlivá matka. Vejce krom doby, kdy jde lovit, opravdu hlídá. Háďata se začnou klubat na svět mezi 48 až 69 dnem. Už jen dostat se z vajec je velmi náročné. Po vyklubání musí být samostatná a lovit sama.
Často jsou kobry chytány tzv. zaklínači hadů. Ti pak vydělávají na tom, že umístí hada do nádoby a začnou hrát na píšťalu. Had vyleze a první co vidí je něco, co se před ním hýbe. Tím se začne cítit ohroženě a roztáhne svoji kápi. Snaží se být neustále připraven, a tak sleduje pohyb hudebního nástroje. Pak to může skutečně působit tak, že had tančí. Vše je to pouze klam. Někteří zaklínači svým hadům vyrvou jedové zuby. Pak se nemusí bát, že je had uštkne. Je to vůči hadům velmi kruté.
U nás se takto jedovatá zvířata zatím nevyskytují. Záměrně píši zatím, protože mnoho druhů živočichů k nám doputovalo zcela omylem. Kdo ví, kdy se k nám dostanou i jiné a třeba jedovaté druhy?
Zdroje:
https://animaldiversity.org/accounts/Naja_naja/
https://www.britannica.com/animal/Indian-spectacled-cobra
https://thesnakeguide.com/indian-cobra/#google_vignette
https://animalia.bio/indian-cobra
https://en.wikipedia.org/wiki/Indian_cobra