Hlavní obsah
Finance

Končí vám fixace hypotéky? Co bude dál?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: dovis, www.pexels.com
5. 11. 17:19

Vlastníte dům či byt na hypotéku a v nejbližší době vám končí fixace? Máte dostatečné rezervy, dobře placenou práci nebo nemáte ponětí, co bude dál?

Článek

Vlastníte dům či byt na hypotéku a v nejbližší době vám končí fixace? Máte dostatečné rezervy, dobře placenou práci, nebo nemáte ponětí, co bude dál?

Většina lidí, která má hypotéku na dům či byt jsou lidé ze střední vrstvy. Ani nemá smysl se bavit o té vrchní vrstvě, které to mnoho starostí nezpůsobí. Pojďme řešit střední vrstvu, která je zastoupena v největším počtu.

Mnoho z nás, aby mohlo bydlet a nechtělo investovat do pronájmu, který byl mnohdy ve stejné výši jako hypotéka, přistoupilo k uzavření hypotéky. Ještě se to povedlo za výhodných podmínek a na určitou dobu fixace. Četla jsem mnoho příběhů lidí, kterým fixace skončila a úroková sazba se jim zvedla natolik, že již nebyli schopni hypotéku platit. Co pak nastává za situaci a stres, co bude dál, si asi neumí představit nikdo, koho se to v současné době ještě netýká. Co ale ti, kteří se blíží do finále fixace? Máte nějaký plán? Ráda bych se inspirovala.

Zvolit možnost změnit práci si nemůže každý dovolit. Kde je jistota, že v práci bude vše klapat a budete mít budoucnost zajištěnou? Ne každý má tak dobře placené zaměstnání, že ho to neovlivní. Další možnost je vzít si k současné práci brigádu. Je to celkem dobré řešení, pokud nemáte malé děti. Když nemáte zajištěné hlídání, tak to jde jen těžko. Nebo jste nějakým způsobem nemocní a fyzicky to prostě nebudete schopni zvládnout.

Jako další možnost se nabízí současnou nemovitost zkusit prodat za vyšší cenu a pořídit něco menšího a levnějšího. Většinou se ale nepovede nemovitost prodat tak, aby vám zůstalo tolik a stejně k tomu musíte vzít hypotéku novou. Dají vám ji? Můžete být už v letech, kdy na ni nedosáhnete. Další variantou je najít si pronájem. Otázka je, zda najdete pronájem za slušnou cenu. Většinou se povede, ale je to například na úkor vzdálenosti. Tak zase moc neušetříte na cestování do zaměstnání.

Kde se dá tedy ušetřit v době, kdy je všechno tak drahé? Někteří lidé začnou šetřit na nejméně bolestivých věcech. Jako je například elektronika. Doma si žárovky vymění za úsporné a hledají nejlevnějšího poskytovatele energií. No, i toto v dnešní době není tak zcela snadné. Nicméně k tomuto mohu říct jedno. Jsou to opravdu pěkné vyžírky. Moje rodina nedávno dostala vyúčtování. Jenže mail ohledně změny sazebníku zapadnul a tak jen koukala, co to je za nové vyčíslení záloh. Rozdíl byl dost markantní. Moje máma nelenila a volala na daného poskytovatele, který ji neslušně odpálkoval, že informace byly zaslány mailem. Protože se jí jednání nelíbilo, sedla a začala hledat jiného poskytovatele. Kupodivu našla, ihned si přes internet zažádala o zaslání nabídky. Světe div se, jak mají všichni vše propojené. Druhý den ji kontaktovala paní od stávajícího poskytovatele s nabídkou ještě lepší, než jí byla poslána od jiného poskytovatele. Ceny neuvěřitelné. Ptám se, proč až když jim chce zákazník přejít, teprve poté nabídnou tak skvělou nabídku? Proč toto nemá někdo pod kontrolou v době krize? Určitě i při cenách, které nabízejí pro udržení klienta, vydělají. To je výsměch a vymetání peněženek. Čili pokud nejste spokojeni, řešte to, protože tady cesta a prostor prostě je.

Kde dál můžeme ušetřit? Určitě se povede něco málo ušetřit u nakupování potravin. Dnes už má mnoho obchodů různé věrnostní programy. Je třeba se v tom zorientovat a plánovat. Většinou vidíte, co v akci bude na celý týden a podle toho si můžete rozvrhnout, co budete vařit. I drogistické zboží mají často v akci, tak něco ušetříte i tam. Nejsou to žádné horentní sumy, ale každá korunka se počítá.

Jako další se nabízí oblečení. I zde se dá v rámci možností ušetřit. Člověk může nakupovat v obchodech, které nejsou značkové. Někdo může říct, že to není kvalitní, ale i neznačkové oblečení může být v kvalitě značkového. A člověk taky nepotřebuje mít nový kousek do šatníku jen proto, že původní už není in.

Můžete také šetřit vodou. V bytech to většinou nejde, ale u domu můžete využít třeba studniční vodu a používat ji na toaletu nebo na mytí nádobí. Mnohdy je to velká úspora. Dále můžete méně topit a tak ušetřit za energie za topení.

Ono by se našlo dalších pár věci, kde by se dalo ušetřit, ale nikdy to není v tisících za měsíc.

Plánujete už, co budete dělat, až se vám hypotéka zvedne na současné úroky? Podělte se o nápady, myslím, že lidé budou rádi.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz