Článek
Rozmanitost živočišných druhů naší planety je nepřeberná. Ovšem podivné živočichy nalezneme snad v každé skupině a po celém světě. Některé svým vzhledem připomínají prehistorické tvory, jiní působí jako mix několika živočichů dohromady a další stojí za něčím významným. Nyní společně nahlédneme do života jednoho takového živočicha.
Kabar pižmový (Moschus moschiferus)
Domovinou tohoto přežvýkavce jsou horské lesy severovýchodní oblasti Asie. Nejčastěji obývají horské svahy, které jsou porostlé dostatkem keřů a dalšího porostu a lesy. Skalnaté útvary jim také poskytují dostatek možných úkrytů před predátory. Tento druh je jeden z nejstarších přežvýkavců na naší planetě. Kabar dorůstá do maximální výšky 50 cm s celkem velkým váhovým rozmezím od 7 do 17 kg.
Charakteristické jsou pro něj jeho dlouhé špičáky. Ty běžně u jelenovitých postupně zakrněly a místo nich se vyvinulo paroží. Tyto dlouhé špičáky však neslouží k lovení kořisti. Kabar je býložravec. V období rozmnožování samcům místo paroží tomuto druhu narostou právě tyto dlouhé kly. Slouží především v soubojích o území a samice. Zbarvení hrubé srsti je tmavě hnědé až do černa. Přední končetiny jsou výrazně kratší než ty zadní a díky tomu může kabar velmi zdatně skákat. Nečiní mu žádný problém šplhat po větvích stromů, které jsou dobře přístupné.
Hlavní součástí jídelníčku kabarů je potrava bohatá na bílkovinu. I strava s malým obsahem vlákniny jim nečiní problém. Jejich nejvíc oblíbenou pochoutkou jsou listy a kůra různých druhů stromů, jehličí nebo dokonce lišejníky. Lišejníky jsou především v zimním období hlavním zdrojem potravy. Za potravou se vydává především v noci. Jako přežvýkavec je často loven predátory jako jsou například medvědi, levharti, rosomáci, lišky nebo dokonce rysové.
Kabar se průměrně dožívá mezi 10 až 14 lety a jeho pohlavní dospělost je okolo jednoho roku. Větší šance u samic mají samci, kteří mají své zuby opravdu dlouhé. Když si samice vybere svého nápadníka a páření je zdařilé, zhruba po šestiměsíční březosti přivede samice na svět jedno až tři mláďata. Mláďata sají mateřské mléko, ale velmi brzy začínají ochutnávat jídelníček dospělých.
Toto zvíře je také původcem nejznámější suroviny, používané při výrobě parfémů a voňavek nebo také v kadeřnictví. Jeho pižmo známé jako mošus se stalo tak oblíbenou surovinou, že stálo za velkým vybíjením kabarů. Nejen to ale stojí za jeho klesající populací. Je to také úbytek přirozeného prostředí.
Anketa
Zdroje:
https://www.britannica.com/animal/musk-deer
https://animaldiversity.org/accounts/Moschus_moschiferus/
https://animalia.bio/siberian-musk-deer/1000
https://en.wikipedia.org/wiki/Siberian_musk_deer