Článek
Jeden by řekl, že plavat si ve vodách musí být vlastně moc příjemné. Jen tak si plavat, krmit se a zase plavat. Ryby to mají ve svém životě ale velmi náročné. Některé ale mnohem více než jiné. Pojďme se na jeden takový druh společně podívat a nahlédnout do jedné životní cesty plné nebezpečných a náročných situací.
Losos atlantský (Salmo salar)
Tato nádherná dravá paprskoploutvá ryba patří do čeledi lososovití. Je to ryba anadromní, což znamená, že migruje za potravou či kvůli rozmnožování. Žije v severní oblasti Atlantského oceánu a také toků do něj vtékajících. Tento druh patří mezi největší z lososovitých. V průběhu života mění své zbarvení. Všechny jeho ploutve mají černé lemování a samci v době rozmnožování mění barvu do lehce zelené či červené. Losos atlantský dorůstá průměrně 71-76 cm a váží mezi 3,6 až 5,4 kg.
Historicky největší a zaznamenaný ulovený losos měřil 160,65 cm a byl uloven ve vodách Norska.
Jídelníček mladých lososů tvoří především plankton, mořští korýši jako například krevetky, humři nebo raci. Dále jim jídelníček obohacují různé druhy mořského hmyzu jako je třeba jepice. Pochutnají si však i na suchozemském hmyzu, který si uloví těsně nad hladinou nebo když spadne do vody. Dospělé ryby se specializují na lov huňáčka severního, což je malá krmná ryba. Než se vydají na svoji životní cestu, musí se hodně krmit a udělat si dostatečnou zásobu. Při tomto vykrmování se musí snažit vyhnout jiným dravcům a dalším mořským predátorům, pro které jsou velmi příjemným zpestřením v jejich jídelníčku.
Po dlouhé době, která může být rok nebo i více let, strávené na moři se vydají na cestu za třením. Z mořských vod plavou do toků řek a mohou uplavat klidně i 4000 km, což je na takového tvora opravdový výkon. Je důležité zmínit, že celá tato cesta vede proti proudu. Je tedy velmi náročná a vyčerpávající. Musí překonat i vodopády, které mohou být opravdu velké. Musí vyskočit někdy až do tří metrové výšky. Někdy musí své pokusy opakovat několikrát, než se jim to povede. Některým se to nepovede nikdy a tak se nedočkají svého konce cesty. Po celou dobu stěhování do třecích míst nepřijímají potravu.
Další nebezpečí při jejich výpravě jim hrozí od medvědů. Medvědi čekají na úpatí vodopádů a čekají na mistrovský skok lososa, který se snaží tuto překážku velmi náročným způsobem zdolat. Medvědi je chytají přímo v letu a je to pro ně luxusní hostina, která je nestojí moc energie. Losos jim poskytuje bohatý zdroj živin, které potřebují před příchodem zimního období a jejich hibernace. Těm, kterým se podaří se úspěšně vyhnout predátorům, překonají všechny možné překážky, se dostane odměny ve formě vytření se. Otázka je, zda je to pro ně vlastně odměna? Již samotná migrace je fyzicky velmi náročná a teď přišla další fyzicky náročná akce. Vytřou se, ale jsou tak unavení a vyčerpaní, že téměř ihned hynou. Jikry se snaží lehce zahrabávat do písku. Je to velmi smutný konec, když vezmeme v potaz, co vše musí na své dlouhé cestě zvládnout.
Ve vodě pak plave obrovské množství mrtvých ryb, které poslouží dalším zvířatům jako skvělý zdroj potravy. Poskytnou tak hostinu bez větší námahy, kterou by musela zvířata vynaložit na lov. Nový život začne až po delším časovém úseku. Tady je dá se říct život opravdu velmi krutý. Rodiče vlastně ani své potomstvo nikdy neuvidí. A i když je losos celoročně hájený před rybolovem, někdy se bohužel do sítí dostane a umírá. Ničení životního prostředí vede k tomu, že lososů není moc. Snad se někdy jejich počty zvednou.
Zdroje:
https://www.nationalgeographic.com/animals/fish/facts/salmon
https://crsmsodry.cz/atlasy-encyklopedie-rady-a-navody/ryby-nasich-vod/losos-obecny/
https://www.fws.gov/species/atlantic-salmon-salmo-salar
https://www.lidovky.cz/orientace/veda/zeptali-jsme-se-vedcu-jak-lososi-poznaji-kam-maji-migrovat.A160516_161758_ln_veda_ape
https://en.wikipedia.org/wiki/Atlantic_salmon