Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Obří kusadla, rozpětí nohou i 12 cm. Pokoutník se vyskytuje na našem území a v našich domácnostech

Foto: Uberprutser, CC-SA 3.0, wikimediacommons.org

Je to jeden z našich největších a nejvíc hrůzu nahánějících pavouků. Narazit na něj můžeme i v naší domácnosti.

Článek

Ač člověk žije na venkově a je obklopen mnoha druhy živočichů, stále existují tací, na které si nikdy nezvyknete. A mezi takové patří pavouci. Většinu z nich člověk ani nezahlédne. Existují ale druhy, které prostě přehlédnout nelze. Vždy si říkám, že máme vlastně štěstí, že žijeme v této zemi. Představa, že tu žije větší množství jedovatých, nebezpečných či obrovských pavouků je děsivá. Ovšem i my tady máme takové malé velké obry. Na jednoho takového pavouka se nyní společně podíváme.

Pokoutníci

Větší pavouci patřící do čeledi pokoutníkovití se vyskytují po celém světě. V naší zemi žije zhruba 13 druhů. Nejznámějším a nejhojněji zastoupeným je pokoutník domácí (Tegenaria domestica), následovaný pokoutníkem tmavým (Eratigena atrica). Za sebe musím říct, že pokoutník je jedním z těch, kteří mi jsou značně nepříjemní. Pokoutník domácí se rozšířil po celém světě, kde se velmi dobře adaptoval. Pokoutník tmavý je rozšířen v Evropě a úmyslně byl zavlečen také do oblasti Severní Ameriky.

Pokoutník tmavý má tělo zbarvené do šedožluté a jeho kresba je tmavě hnědá. Samice je větší než samec a někteří jedinci mohou měřit s rozpětím nohou neuvěřitelných 12 cm. A to už je pořádný kus pavouka. Tento druh se dá zaměnit s druhým zmiňovaným pokoutníkem domácím. Ovšem ten nemá tak výraznou kresbu a jeho zbarvení je celkově spíše jednodušší. Může být světlejší, tmavší, s lehce oranžovým či načervenalým nádechem.

Pokoutník je živočich dávající přednost noční aktivitě. Aktivní tedy začíná být od soumraku až po ranní hodiny. Jejich oblíbená místa jsou například ve stodolách, kůlnách, na fasádách či uvnitř domu. Na suchém místě, krytém před deštěm připravují své pavučiny, které mají trychtýřovitý tvar. Stačí, aby se kořist dotkla sítě a pavouk díky vibraci ihned pozná, že má vyrazit. Jeho rychlost je neuvěřitelná. Své kořisti se bleskově zmocní. Kousnutím do ní vpraví látku, která přemění vnitřnosti v lahodný energetický mok. Jejich kořist tvoří především hmyz, a to poměrně různorodý.

Někteří jedinci se však vydávají aktivně lovit a právě v takových situacích na ně můžeme snadno narazit. Kořist spatří velmi snadno, a to díky svým očím. Ty jsou sice menší, ale je jich osm. Jsou seskupené do dvou řad. Oči pokoutníka jsou velmi citlivé na světlo. Proto je možné pavouka vidět, jak se světlu vyhýbá, nebo se naopak snaží dostat přímo k němu. Doma na ně můžeme občas narazit v nádobách či vaně, ze které se ale bohužel většinou neumí dostat.

Dle počtu kusů, které vídáme, je jasné, že se i velmi úspěšně rozmnožují. Někdy na sklonku léta je pro ně typické rozmnožovací období. Bohužel je tento čas pro samce velmi smutný a drsný. Jako u jiných pavouků či například kudlanek, samice po páření samce usmrtí. Ten má tedy poměrně krátký život. Většinou žije něco okolo jednoho roku. Ovšem samice se může dožít klidně i sedmi let. Pokud samice přežije případné útoky predátorů, na jaře se ze zhruba 50-60 vajíček umístěných v kulovitém kokonu vyklubou mladí pavouci. Jsou velmi rychle samostatní a každý si jde svojí vlastní cestou. Tvoří si malé pavučiny a snaží se ukrýt před případným predátorem.

Pokud na pokoutníka narazíme, je možné jej poměrně snadno odchytnout. No snadno. Tedy pokud se jej nebojíte a nemáte z něj panickou hrůzu. Já bych se bohužel k tomuto úkonu nejspíš nedonutila. Volila bych nejspíš styl „hod botou“ a doufala bych v útěk pavouka směrem od mé osoby. Naštěstí můj manžel je většinou první, kdo tohoto pavouka vidí a pak koná. Vezme sklenici, kterou pavouka lapí a pod ní zasune papír či karton (dle velikosti pavouka). A nočního lovce odnese ven, kam patří. Nutno podotknout, že u nás se vyskytují opravdu velcí jedinci.

Pavouk má poměrně silná a velká kusadla. Při odchytu do sklenice si je můžete u většího jedince velmi dobře prohlédnout. I když i pokoutník disponuje jedem, je tak slabý, že při kousnutí člověku nezpůsobí žádné větší potíže. Místo po kousnutí může být zarudlé a od většího jedince dokonce bolestivé. Proto pokud na pokoutníka narazíte, nesnažte se ho chytnout do rukou. Většinou se snaží utéct a dostat do bezpečí, někdy se však postaví do útočného postoje a je připraven se bránit.

Zdroje:

https://spidermentor.com/2023/07/24/tegenaria-domestica-familiar-housemates-with-unfamiliar-habits/

https://animalia.bio/tegenaria-domestica

https://animalia.bio/index.php/giant-house-spider

https://www.denik.cz/bydleni/domacnost-pavouci-kousnuti.html

https://www.prirodovedci.cz/aktuality/ze-zivota-pavouku-dil-2-pokoutnik-tmavy

https://cs.wikipedia.org/wiki/Pokoutn%C3%ADkovit%C3%AD

https://cs.wikipedia.org/wiki/Pokoutn%C3%ADk_tmav%C3%BD

https://cs.wikipedia.org/wiki/Pokoutn%C3%ADk_dom%C3%A1c%C3%AD

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz