Článek
Za sportovním úspěchem může stát tvrdá dřina stejně jako dar od boha. Existují lidé, kteří se s talentem prostě narodí. A je pouze na nich, zda ho budou dále rozvíjet či ho promarní. Jak začala cesta brazilského chlapce, který žil v chudobě a nakonec se z něj stala fotbalová legenda? Pojďme si připomenout jednoho z nejslavnějších fotbalových hráčů.
Edson Arantes do Nascimento alias Pelé
Budoucí brazilský talent přezdívaný Pelé se narodil do chudé rodiny 23. října 1940. Maminka se jmenovala Celeste Arantes a jeho tatínek Joäo Ramos do Nascimento. Celá rodina žila v městečku Bauru v Säo Paulo v Brazílii. Možná právě po otci zdědil svůj fotbalový talent. Svého syna manželé pojmenovali po příjmení známého vynálezce Edisona. Nicméně později nechali odstranit písmeno i a vznikl tak Edson. Edson měl mladšího bratra Jaira Arantese. I jeho bratra bavil fotbal. Oba dva učil jejich otec, který byl nadšeným fotbalistou.
Jenže v době, kdy byl Pelé ještě mladým chlapcem, neměla jeho rodina prostředky, aby si mohli dovolit fotbalovou výbavu. Kopačákem se tedy stalo vše, co ho aspoň trochu připomínalo. Pelé byl celkem tvořivý a tak si ho vyrobil třeba z ponožky, kterou vycpal novinami nebo dokonce i ovocem, které mělo kulatý tvar. Ani nedokonalá výbava ho neodradila. Jako mladý začal docházet do amatérských týmů a byl tak šikovný, že dokonce vedl juniory v Bauru Atlético Clube. Tam si jeho talentu také všimnul Waldemar de Brito. Waldemar byl fotbalový útočník, který hrál za několik týmů Argentiny, tak i Brazílie. Dokonce byl i v národním týmu brazilského klubu.
Pelé se jako dospívající kluk dostal k týmu, který hrál futsal, což je sálový fotbal. Ten začínal být velmi populární a dokonce se konaly o krajské soutěže. Tým, ve kterém Pelé hrál, dokonce vyhrál i šampionát. Futsal byl zcela něco jiného než klasický fotbal na venkovním hřišti. Prostor, kde se hrál, byl o dost menší. Celkově byla hra rychlejší. Než hráč přeběhne celé venkovní hřiště, to trvá nějakou dobu. V sále je to opravdu za pár vteřin. Fotbalista tak musí rychleji přemýšlet, rychleji předvídat a také konat. Jak sám Pelé řekl, futsal ho naučil opravdu hodně. Navíc si mohl zahrát s mnohem staršími hráči. Určitě to pro něj byla velká zkušenost.
Trenér Waldemar de Brito v mladého Pelého neskutečně věřil. Proto se také rozhodl a roku 1956 vzal mladého hocha do přístavního městečka, kterému se zkráceně říkalo Santos, kde chtěl, aby nastoupil do velmi známého sportovního klubu Santos FC, který hrál na profesionální úrovni. Ředitel klubu dal Pelému šanci a ten se předvedl nejlépe jak mohl. Ředitel klubu z něj byl nadšený a ihned s ním podepsal smlouvu. V tu dobu ho začala jako nového hráče řešit i média, která ho viděla jako budoucí fotbalovou hvězdu. Již při prvním zápase dal svůj první gól. A zrození hvězdy bylo potvrzeno.
Je neuvěřitelné, že pouhých devět měsíců od chvíle, co podepsal svoji první smlouvu s klubem, byl mladík přibrán do národního brazilského týmu, aby s ním odehrál mistrovství světa. Již za pět let už o Pelého usilovalo několik světově známých klubů jako třeba Juventus, Manchester United nebo Real Madrid. O mladého sportovce byl enormní zájem a nebylo čemu se divit.
Na hřišti byl Pelé skvělý, rychlý, myslelo mu to a dokázal rychle jednat a zahlédnout příležitost tam, kde ji jiný hráč neviděl. Skvěle a s přesností přihrával ostatním hráčům. Byl velmi kreativní a byl velmi znám svojí charakteristickou zastávkou. Byl jedním z nejspravedlivějších a charismatických hráčů. Brazilská vláda v čele s prezidentem Brazílie se rozhodla v roce 1961, že prohlásí mladého hráče za národní poklad. Bylo to trochu účelové, neboť to mělo zajistit, že se hráč nedostane z Brazílie do jiného klubu.
V roce 1974 se rozhodl pro odchod z brazilského klubu, ale občas si příležitostně za Santos klub ještě zahrál. Na sezónu 1975 podepsal smlouvu s americkým klubem New York Cosmos. Pelé byl obrovská hvězda. Každý se s ním chtěl setkat, vyfotit se nebo se ho jen dotknout. Šílenství fanoušků však způsobilo, že musel být rychle odveden, a to rovnou na nosítkách. Pelé byl tím, kdo dostal fotbal v Americe do podvědomí velkého množství lidí. Hodně hráčů si z něj bralo příklad, a to jim pomohlo se dostat do známých klubů.
Tři roky poté, tedy v roce 1977, se Pelé rozhodl pro ukončení své sportovní kariéry. Posledním zápasem byla exhibice mezi klubem Cosmos a jeho bývalým klubem Santos. Zahrál si na obou stranách. První poločas si zahrál za Cosmos a druhý za Santos. Cosmos vyhrál díky gólu, který dal sám Pelé, a to na neuvěřitelných 30 yardů, kdy míč poslal přímo do brány. Byl to jeho poslední gól a rozloučení s kariérou. Na tento zápas se přijel podívat dokonce samotný Muhammad Ali a přenos vysílala i americká televizní a rozhlasová stanice ABC.
Pelé za svůj život vystřídal mnoho žen. Byl třikrát ženatý a za svůj život zplodil celkem sedm dětí. Nicméně to byl velký záletník a tak těžko říct, kolik dětí doopravdy měl. Možná po světě běhá víc malých Pelého dětí, než si umíme představit. V roce, kdy ukončil svoji kariéru, podstoupil operaci, kdy mu musela být odebrána jedna ledvina. Zdravotní stav Pelého se na něm začal postupně podepisovat. V roce 2021 podstoupil operaci, kde mu byl z tlustého střeva vyoperován nádor. V roce 2022 fotbalová hvězda opustila svět navždy.
Král fotbalu, jak se mu přezdívalo, byl vždy usměvavý, veselý a sláva mu nikdy nevlezla do hlavy. Z chudého brazilského chlapce se stal milionář. Mnoho dnešních fotbalových nebo i jiných sportovních celebrit by si z jeho chování mělo brát příklad. Protože právě Pelé byl ztělesněním pravé sportovní hvězdy.
Zdroje:
https://www.britannica.com/biography/Pele-Brazilian-athlete
https://www.cbsnews.com/philadelphia/news/brazilian-soccer-legend-pele-has-died-at-82/
https://prazsky.denik.cz/fotbal-zajimavosti/pele-nenavidel-svou-prezdivku.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Pel%C3%A9