Článek
Pes je inteligentní tvor, ale jsou plemena, která není snadné vycvičit, nebo plemena, která mají tak silný lovecký pud, že i když běžně svého majitele poslouchají, vypnou v momentě, kdy zachytí stopu. Takový majitel má pouze omezené možnosti, jak mít svého psa pod kontrolou a zároveň mu dopřát dostatek pohybu. Jednou z možností je mít psa na velmi dlouhém vodítku, ale ani na něm se neproběhne tak, jako by byl puštěný. Druhou možností je elektronický výcvikový obojek.
Většina dobrých a kvalitních výcvikových obojků má více způsobů, jak pejska upozornit na nevhodné chování. Některé využívají kombinaci zvukového signálu s elektrostatickým impulsem, některé místo zvuku vibrují. Obě varianty jsou dobré a zastávají funkci prodloužené ruky či hlasových pobídek cvičitele. Cvičitel má k obojku dálkové ovládání, kterým obojek obsluhuje. Už je to mnoho let, kdy jsem se s tímto obojkem setkala poprvé. Měl ho na sobě pejsek, který byl cvičen, aby pomáhal lidem. Tímto obojkem se korigovalo jeho nežádoucí chování a podporovalo chování správné.
Každý takový obojek je řešen pro malé, střední i větší pejsky. Má různou škálu síly impulsů. Jsou psi, kteří reagují velmi dobře na nízké stupně, a pak tací, kteří potřebují stupně vyšší, aby vůbec reagovali. Existují i obojky, které řeší problematiku zbytečného štěkání. Nicméně prvotně se k výcviku používá zvukový signál, na který většina psů reaguje velmi dobře. Stejně tak na vibraci. Mnoho pejsků se naučí vnímat svého psovoda, aniž by bylo potřeba využít elektrostatického impulsu. U protištěkacích obojků bych ráda upozornila na ty, které vystřikují vodu. Nejsou zcela ideální, neboť mohou způsobit strach z vody, což není žádoucí.
Někteří lidé jsou zcela proti těmto obojkům, protože by přece svému pejskovi nikdy neubližovali. Pokud má ale dálkové ovládání v ruce alespoň průměrně inteligentní člověk, k ničemu takovému ani dojít nemůže. Někdy může reakce pejska na impulsy vypadat děsivě, ale většinou je to z toho důvodu, že hroty, které jsou na krku psa, tedy na velmi citlivé části jeho těla, způsobí, že se pes spíše lekne, než že by cítil nějakou šílenou bolest. Svým způsobem to může být nepříjemné, ale rozhodně to nepatří k nebezpečným praktikám.
Mnoha psům to může zachránit život. Představme si situaci, kdy jste poblíž silnice a něco upoutá pozornost vašeho psa natolik, že vás najednou zcela ignoruje a prostě běží za tím, co ho zajímá. A blíží se silnice. Před ní se pes nezastaví, aby se rozhlédnul, zda náhodou nejede auto. Prostě běží. Nejen, že takovým chováním může přijít o život, ale mohl by také způsobit smrt někoho jiného. S takovým obojkem můžete takovou situaci docela dobře odvrátit. Moje kamarádka si před lety pořídila dva lovecké pejsky. Když zjistila, že mají velmi silný lovecký pud, hledala možnosti, jak nechat své dva miláčky vyběhat, a přesto je mít pod kontrolou. Vždycky chodila na velmi dlouhé procházky, ale ani ty nepomohly k dostatečnému vyběhání.
V té době bych řekla, že to u nás nebyl tak známý produkt. Nicméně se poradila s chovateli a na doporučení si tyto obojky objednala. V té době to byla poměrně nákladná záležitost, ale stála za to. Několikrát jsem s ní absolvovala vycházku a mohla obojky vidět v akci. Když její miláčkové, kteří patří do skupiny honičů, narazili na stopu zajíce či srny, nebylo možné ničím upoutat jejich pozornost. Prostě mozek přepnul na mód „čuchám a naháním“. V momentě, kdy se vzdálenost prodloužila na již neakceptovatelnou, na dálkovém ovládání použila zvukový signál. Jeden z pejsků reagoval okamžitě a ihned se začal vracet ke své majitelce. Druhý měl pud mnohem silnější, a tak po několika zvukových upozorněních musel přijít elektrostatický impuls.
V dálce bylo slyšet lehké zahučení a ihned se začal vracet i druhý pes. Během chvíle měla kamarádka oba u sebe. Oni spokojení, že se mohli tak úžasně proběhnout a majitelka spokojená, že má své psy u sebe. Ani jeden ze psů neměl žádnou újmu a naopak u nich panovala naprostá pohoda a radost. Zvuk ani impuls si pejsek nikdy nespojí s člověkem, a tak i když se mu může impuls zdát nepříjemný, nikdy se nebude bát vrátit se ke svému majiteli. Sílu impulsů je třeba volit vždy od nejslabších a zkoušet citlivost. Dají se také velmi dobře použít při učení psa, aby venku nežral nic, co nemá.
Pochopitelně by mělo být vždy cílem majitele psa, naučit ho poslouchat za každé situace. Elektronické obojky je třeba používat správně a opravdu v situacích, kdy máte pejska, který má potíže s odvoláním v extrémních situacích. Není dobré si ho pořizovat pro ulehčení výcviku jako takového. Pokud máte pejska psychicky velmi citlivého, u takového je třeba obojek používat s velkým citem. Nutno dodat, že by je neměl nosit pejsek, který má potíže se srdcem. Vždy se před jeho pořízením poraďte se zkušeným psovodem a dále i při výběru takového obojku. Na trhu bohužel můžete zakoupit i takové, u kterých se o kvalitě hovořit nedá.
Když vidím některé majitele, kteří nemají své psí parťáky pod kontrolou, neměli by se ofrňovat nad návštěvou cvičiště nebo v případě loveckých psů nebo psů se silným loveckým pudem využít elektronického obojku.
Zdroje:
https://www.idnes.cz/hobby/mazlicci/elektricke-obojky-vycvik.A170619_123426_hobby-mazlicci_bma
https://zlinsky.denik.cz/zvireci-denik/elektricky-obojek-pro-psa-klady-zapory.html