Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Pitbul, dobrman, rottweiler, nebo čivava? A není to jedno? Ne, to opravdu není

Foto: By DistractionFox - Own work, CC BY-SA 4.0

Čím dál častěji se setkáváme s informacemi o útoku psa na dospělého nebo dítě. Každé plemeno může zaútočit a je svým způsobem nebezpečné. Jsou však plemena, která nepatří do rukou labilních či nezkušených a jejich útok může být smrtelný.

Článek

Každý inteligentní člověk, který si plánuje pořídit zvíře, by se měl nejdřív zamyslet, co od daného zvířete očekává a co mu může zajistit a nabídnout. Je jedno, zda se jedná o psa, kočku či králíka. U psa je vše ale mnohem složitější. Nejedná se pouze o to, jaký pelíšek či obojek svému vybranému plemeni koupíte, ale jde hlavně o to, kolik času jste schopni mu věnovat a jaké máte zkušenosti. Zda vám ho někdo pohlídá v době dovolené nebo pokud budete muset být například hospitalizováni v nemocnici. Pokud má člověk vše dobře promyšlené, měl by se důkladně zaměřit na vhodný výběr plemene.

Bohužel v dnešní době, a často i při svém zaměstnání, narážím na problémy se zvládáním svého psa. Někdy mají lidé pocit, že zvládnou každé plemeno a jejich volba je většinou bezmyšlenkovitá. Uvedu pár příkladů ze života a následně se zaměříme na plemena, která jsou pro začátečníky zcela nevhodná. Je to už nějaký ten rok, kdy naši sousedé přišli o svého miláčka. Byl jim dlouhosrstý jezevčík, který byl spíše „gaučákem“ a nic se od něj neočekávalo. Život ale netrvá věčně a i tento miláček zestárnul a rodina byla nucena nechat svého kamaráda odejít.

Neuplynula nějak zvlášť dlouhá doba a soused se nám svěřil, že plánuje pořídit nového pejska. Takové rozhodnutí je většinou správné. Člověk vyplní díru ve svém srdci a může nabídnout lásku novému zvířeti. Ovšem, pokud je volba plemena správná. Když jsem se ho zeptala, zda už ví, co to bude za pejska, zcela mě odzbrojil. Vybral si plemeno, které zná snad každý, a to rottweilera. Chtěl jednoznačně hlídače k domu, ale již nekoukal na to, že nemá žádné zkušenosti a už vůbec čas chodit někam na cvičák. Snažila jsem se mu říct, že to nebude ideální volba vzhledem k minimálním zkušenostem, ale nemělo to moc smysl.

Pár dní před tím, než si štěně přivezl, mi ukázal fotky jejich nové holčičky. Byla to fenka. Nebyla z žádné chovatelské stanice, což někdy může i nemusí být problém. Za pár dní jsme se všichni potkali a seznámili se. Už od štěňátka na ní ale bylo znát, že to bude dominantní fena. Bohužel z jejich strany nepřicházel žádný výcvik. Mohla si dělat všechno, co chtěla. Za pár týdnů pěkně vyrostla a na společném grilování u nich na zahradě se nám mohla ukázat v celé své kráse. Jaké bylo však naše překvapení, když feně jedno z jejich téměř dospělých dětí chtělo vzít hračku. Fena na ně poměrně ošklivě vrčela a cenila zuby. Upozornila jsem souseda, že by toto měl velmi výrazně krotit. Je to stále větší štěně, ale takové náznaky dominance by neměl tolerovat. Vždyť je to štěně, to bylo jediné, co mi na to odpověděl.

Postupem času se fena stávala agresivnější a několikrát po každém členu rodiny vyjela. Souseda dokonce několikrát kousla. Je rozdíl, když vás kousne jezevčík nebo velký pes. Najednou zjistil, že se jí vlastně všichni bojí. Pokaždé, když přišel nějaký zákaz či povel, fena dala jasně najevo, že si bude dělat to, co ona uzná za vhodné. Kdykoliv se jí něco nelíbilo, přišla jasná odpověď. Nakonec musel soused zavolat zkušeného kynologa, který s fenou začal pracovat na její převýchově. A nastavená pravidla byla sice drsná, ale nutná. Místo toho, aby měli od začátku doma vyrovnaného a hodného kamaráda, měli po celou dobu vlastně peklo. A právě tady nastává kámen úrazu. Určitě je roztomilé, když štěňátko zavrčí, ale pokud se takové chování akceptuje, je zaděláno na problém.

Nepřeceňujte své síly při výběru nového člena rodiny. Zamyslete se a přemýšlejte, co vše můžete nabídnout a co očekáváte. Pokud jste začátečníci a víte, že nejste důslední, nepořizujte si velká a silná plemena, která potřebují notnou dávku důslednosti a kvalitního vedení. Nepořizujte si pracovní plemena, která vyžadují dostatek pohybu, když jste člověk, který má rád své pohodlí.

Jako nejméně vhodná plemena pro začátečníky, kteří nejsou ochotni nebo schopni je trénovat a vychovávat, jsou rozhodně plemena typu většího bull (pitbull, bulteriér, american bully). I když například takový malý stafordšírský bulteriér neboli stafbull je velmi skvělým parťákem a má velmi veselou a milou povahu. Ovšem hodně záleží na vedení jeho majitelů a chovu, ze kterého pochází. Často jsou to právě bull plemena, která způsobí devastující zranění. Mají velmi silný skus a mnohdy je problém se z jejich sevření vymanit.

Mezi další plemena ne zcela vhodná pro začátečníky jsou například rottweiler, dobrman, argentinská doga, tosa inu, středoasijský pastevecký pes, kavkazský pes nebo třeba bandog. Takových plemen je rozhodně víc. Pochopitelně každý majitel daného plemene bude svého psa takového plemene obhajovat. Nepochybně je i mnoho takových plemen skvělým domácím mazlíčkem, ale často se v rukou nezkušeného či začátečníka stávají živoucí zbraní. Nejsou dobře vedena a socializována. Bohužel se ale jedná o velká , silná zvířata, kterým je při případném útoku velmi těžké se ubránit.

Hodně lidí namítá, že za spoustou útoků stojí kříženci, a to zejména kříženci německých ovčáků. Ano, německý ovčák, jak je snadno cvičitelný, je stejně jako každé jiné plemeno snadno zkazitelný. V mnoha takových případech však napadení souvisí s majitelem. Psi nejsou vychováni a často kooperují ve smečce. Smečka navíc dodává odvahu všem a takové útoky jsou zpravidla velmi agresivní a devastující. I malý krysařík či čivava může být agresivní, ale takového psa člověk v nejhorším dokáže snadno zpacifikovat. Pokud však útočí hora svalu a masa, nemá člověk moc šancí se bránit.

Nedávno vyšel článek o útoku na malého chlapce smečkou odrostlých štěňat malamutů. Nutno říct, že tam naprosto jednoznačně selhal lidský faktor. Smečka nemohla být řádně vychovávána a socializována. A brát malé dítě ke krmení takové smečky byla čirá nezodpovědnost. Další článek píšící o usmrcení malého chlapce je poměrně čerstvý. Bohužel opět za něj může fatální selhání lidského faktoru. A to nejen majitelky, která neměla svá zvířata zabezpečená, ale i rodiče, který dovolil, že si dítě může hladit cizí zvířata. Nikdy nevíte, jak zvířata která neznáte, zareagují. A i když se vám zdá, že je nějaký pes roztomilý, bez dovolení majitele na něj nikdy nesahejte.

Zdroje:

https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-amerika-dva-psi-na-floride-roztrhali-osmileteho-chlapce-chtel-si-je-pohladit-40504833

https://cnn.iprima.cz/sedmileteho-kluka-napadla-stenata-malamutu-chlapec-zranenim-podlehl-zvirata-nechali-utratit-462928

https://www.dotyk.cz/magazin/nejagresivnejsi-psi/

https://hobbio.cz/nebezpecna-psi-plemena/

Vlastní zkušenost autorky.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz